SON DAKİKA

HAVAİİ ADALARI

Bu haber 03 Haziran 2018 - 12:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BALAYI CENNETİ VE DÜŞLER DİYARI
HAVAİİ ADALARI

Havaii; ABD’nin 50.Eyaleti. Başkenti Honolulu’dur. Honolulu 5509 km2 ile Dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip bu şehrin nüfusu ise 876.156’dır. Ancak şehrin yüzde 72’si deniz suyuyla kaplıdır.

ALOHA ! MERHABA !

Havaii, Balayı Çiftleri için romantik anlar geçirebileceği muhteşem turistik destinasyonlarından biri.
Eskiden Honolulu Havalimanına gelenleri çiçekler ile güzel kızlar karşılıyormuş. Şimdilerde yine sizi çicekle karşılayan bir kız var ama tablodaki kız ve alttaki yazı: “Aloha ! ” Merhaba !

AVRUPA; HAVAİİ’Yİ KAPTAN COOK VASITASIYLA TANIDI

Havaii adını İspanya krallığı adına Dünya’yı dolaşan ünlü Portekizli denizci Macellan vermiş. Polinezya adalarından gelen çeşitli kabileler buraya yerleşmişler.
1778 yılında İngiliz Kaptan James Cook; ilk Avrupa-Havaii ilişkisini başlatmıştır.

ABD’NİN ADA OLAN TEK EYALETİ: HAVAİİ

1959’da referandumla Amerika Birleşik Devletleri’nin 50. ve sonuncu eyaleti olan
Havaii, su altı volkanlarından çıkan lavların katılaşıp kayalara dönüşmesiyle oluşmuştur.Bu takımada yaklaşık 18 küçük adacıklardan ibarettir. Fakat bunların sekizi ana adalar olarak tanımlanır.
Havaii adası en büyüğü olduğu için ona daha çok Büyük Ada (Big Island) denir.
Bu adalar yüksek ve volkanik dağlarıyla ünlüdürler. İklimi ve volkanik toprağı bitki yetişimine çok elverişlidir.

YÜZME VE SÖRF’DE MADALYA ALMIŞ HAVAİİ

Başkent Honolulu’da uzun otoyolları, yüksek binaları ve fabrikalarına rağmen doğa korunmuş ve kirletilmemeye özen gösterilmiş ve Havaii kültürü adanın sahillerinden, yeşil ormanlarından, büyük dalgalarından ortaya çıkmıştır. Herkeste bir yazlık havası, bir telaşsızlık vardır. Havaii’nin sıcak ve misafirperver halkı Avrupa’nın ve diğer ülkelerin himayesi altında olmalarına rağmen kültürlerini koruyabilmiş hatta kültürlerini yabancılara bile özendirmişlerdir. Fiziksel olarak aktif oldukları, stresten uzak durdukları için Amerikanın en uzun ömürlü insanlarıdır.
Deniz; bir Havaii yerlisinin en önemli parçasıdır. Spor olarak yüzme ve sörf dallarında birçok olimpiyat madalyaları almışlardır. Dünyanın en iyi sörfçüleri Havaii denizinin dalgalarında yetişmişlerdir. Duke Kahanamoku isimli bir Havaii yüzme dalında Olimpiyat Madalyası kazanmış ve sörfü yaygınlaşmıştır. Böylece sörf onun sayesinde dünya çapında yapılan bir spor haline gelmiştir. Heykeli, Waikiki Plajında bulunmaktadır…

MEŞALELER YANAN WAİKİKİ

Güneş battıktan sonra havai fişek gösterileri eşliğinde binlerce insanla Waikiki boyunca kumlara uzanıp önce bu renk cümbüşünü, arkasından gelen sessizliğin eşliğinde de berrak gökyüzünde sanki size çok yakınmış gibi görünen yıldızları izlerseniz geçirdiğiniz yılın tüm yorgunluğunu ve sıkıntısını üzerinizden atıyorsunuz.
Waikiki; “Su” tedarik eden demek. Adada musluklardan akan su rahatlıkla içiliyor. Hatta Lokantalarda “Çeşme Suyu”adı altında az bir bedelle satılıyor.
Esasen Adanın en güzel Plajı Waikiki ‘de. Bizdeki LC Waikiki ismini Honolulu şehrinin bu bölgesinden almış.

DİAMOND HEAD Elmas Krateri

Waikiki Plajı’nın ilerisinde Diamond Head adlı bir krater var. İnsanlar bu kraterin kenarlarına çıkıp adaya kuşbakışı bakıyor. Eğer Açık Havada spor yapmaktan hoşlanıyorsanız Waikiki ve çevresinde “Trekking” sahaları var. Kısacası burası eşsiz güzellikteki parklar ve ormanları ile keyif alınabilecek bir mekan.

HAVAİİ’Lİ KIZLARA LEİ (ÇİÇEK) TAKTIM

Havaii ‘ye gelenlerin boyunlarına kızlar tarafından Lei tabir edilen çiçek, tüy ya da üzüm salkımlarından oluşan çiçekler takılıyor. 2.Dünya Savaşı sırasında Showman tarafından bir Askerin boynunun üzerine yerleştirilen Çiçek demeti kısa bir zamanda modern bir Hawai geleneği haline gelmiş. Bu şekilde takılan Lei; Aloha(Merhaba) veya “Aşk” anlamına geliyormuş.

HAVAİİ’DE JAPONLAR HER YERDE

Japon turistler sanki Havaii’yi işgal etmiş gibi her yerdeler. Japon’lar 1941’de Pearl Harbor’ı bombalamış, şimdi sanırım günah çıkarmak için en çok buraya geliyorlar. Bu baskın sonrası Amerikalılar da Japonlara misilleme olarak 1945’de Hiroşima’ya Atom bombası attı. Bu saldırıdan dolayı yaklaşık 140.000 kişi hayatını kaybetti.
Honolulu’da sokakta gördüğünüz insanların en az yarısı, lüks alışveriş merkezlerinde gezenlerin ise neredeyse yüzde doksanı Japon. Japonya’da bile bu kadar Japonu bir arada görmemiştim.

Honolulu’da lokal gazete ve İlanlarda İngilizce’nin yanı sıra Japonca da görülüyor.

HANAUMA BAY KOYU ve KOKO HEAD KRATERİ

Volkanik aktiviteler sonucu oluşmuş bu Koy; Snorkel için mükemmel bir seçenek.
Hanauma Bay Koyu; mercanları ve renkli balıklarıyla koruma altına alınmış.
Hanauma Koyu’nun yanında ikinci ünlü krater olan Koko Krateri var. İnsanlar bu kratere, üstüne boylu boyunca inşaa edilmiş upuzun bir merdivenden çıkıyorlar ve sonunda kraterin en tepesinde çok güzel bir manzara ile başbaşa kalıyorlar. Yüksek yanyana dizilmiş dağların görüntüsü Hawaii’nin simgesi.

PEARL HARBOR LİMANI

Pearl Harbor; İkinci Dünya Savaşı’nın ‘başladığı ve bittiği yer’ olarak bilinir. Ayrıca Japonların “Hiroşima”ya atılan Atom Bombasına misilleme olarak Pearl Harbor Limanına yapılan baskınla da tanınmıştır.
USS Arizona Savaş Gemisine isabet eden Bombadan sonra iki gün boyunca yandı. Pearl Harbor’da batan Geminin enkazının üzerine ‘USS Arizona Memorial’ Anıtı inşa edilmiş.

KAENA POİNT

Kaena Doğal Parkı, albatrosların ve bazı bitki türlerinin varlıklarını ve soylarını sürdürebilmeleri için koruma altına alınmış bir bölge. Parkın içinde 4-5 kilometre uzunluğunda doğal bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Eski bir Havaii inanışına gore, Kaena Point; ruhların bu dünyayı terk etmek için atladıkları nokta…

T.C ELÇİSİNİN CENAZESİ USS MİSSOURİ ZIRHLISIYLA ÜLKEYE GETİRİLMİŞTİ

Bilindiği üzere ABD için İkinci Dünya Savaşı’nın başlangıcını ve sonunu temsil eden iki savaş gemisi var: USS Arizona ve USS Missouri. Bu iki savaş gemisinin kaderleri yıllar sonra bu limanda kesişmiş.
Amerikan Missouri zırhlısı, Washington’da ölen Büyükelçi Münir Ertegün’ün cenazesini İstanbul’a getirmişti.
Missouri Zırhlısı 5 Nisan 1946’da İstanbul’u ziyaret ettiğinde kurbanlar kesilip hatıra için posta pulları bastırılmıştı. Dolmabahçe önlerine demirleyen Missouri zırhlısı ziyarete açılmıştı. Her yerde “I love You America” şarkıları söyletilmekteydi. Camilerin minarelerine “Welcome Missouri” yazılı mahyalar asıldı. Karaköy’deki Genelev boyandı ve en güzel sermaye kızlar getirildi. Kabataş’tan Missouri zırhlısını gezip görmeye “25 Kuruşa” dolmuş motorları kaldırıldı.

MAKUA VE KİLA HEYKELİ

Waikiki Plaj yolundaki1950’lerin ünlü Sörfçüsü Fred Van Dyke’in “Makua Plajda Yaşıyor” hikayesinden esinlenerek heykeltraş Holly Young’ın yapmış olduğu heykel. Genç Makua ile yaralı fok balığı Kila’nın sevgi ve saygı çerçevesindeki dostluğu anlatılmaktadır.
Yazımı bitirirken Havaii’lerin bizi ülkelerinden uğurlarken yaptığı gibi ‘Aloha ve Mahalo’ diyorum. (“Mahalo” da Hawai dilinde teşekkür ederim demek.)

HAWAİİ VE HONOLULU’NUN ANIMSATTIKLARI

—Hawaii bir çok filme mekan olmuş bir eyalet. Oahu’da Lost ve Jurassic Park’ın çekildiği yerlere turlar düzenleniyor..
—Havaii ‘nin 1,4 Milyonluk Nüfusunun yarısını Japon’lar ve diğer ırklar oluşturuyor.
—Kaptan James Cook;1778 tarihinde buraya geldiğinde Yerliler O’nu Tanrı Lono zannetmişler. Gemileri de yüzen Ada.
–Sörf, yıllarca önce bu Adalarda keşfedilmişti.
—-İlk Teleskop burada bulundu.
—Amerika Birleşik Devletleri topraklarında üzerinde Kraliyet sarayı bulunan tek yer Honolulu’daki İolanii Kraliyet Sarayı
—Havaii; Barack Obama’nın da doğduğu yer.
—-Havaii, Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı olup Birleşik Krallık’ın (İngiltere) bayrağını taşıyan tek eyalettir.
—Havaii Alfabesi 12 Harften oluşur.
—-Havaii Adalarına özgü Hula dansı
ilahiler ve geleneksel müzik aletleri eşliğinde yapıldığında “kahiko” şarkı ve gitar ile icra edildiğinde “Auana” denir.
–Waiale dağı yılın 350 günü yağmur alır.
——Waikiki’de 21.katta kurulu 360 derece kendi ekseni etrafında dönen Hawaii Revolving Restaurant’da bir taraftan yemeğinizi yiyip diğer taraftan muhteşem manzarayı seyrediyorsunuz.
—-Havaii Adaları;Pearl Harbor ,Jurassic Park ,Lost, Godzilla, Karaip Korsanları gibi bir çok Filmi ve Dizilerin doğal Platosu.
—-Havaiililerin geleneksel selamı ‘Hangloose Başparmağınızı ve serçe parmağınızı açık tutarak, diğer parmaklar açık şekilde elinizi karşınızdakine doğru salladığınızda siz de artık onlardan biri oluyorsunuz.
—-Çin, Vietnam, Kore ve Filipin Mutfağı hakim Havaii’de.
-Adaya özgü fındık çeşidi olan Macademia fındığından yapılmış Kona kahvesi oldukça revaçta.
—Kaiula Beach Plajı; ABD’nin en güzel 10 plajından birisi olarak anılıyor.

Pekcan Türkeş
Pekcan Türkeşpekcan@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.