Hedef İstanbul’u festivaller şehri yapmak - Güncel Haber Sitesi - Yolpusulasi.comGüncel Haber Sitesi – Yolpusulasi.com

SON DAKİKA

Hedef İstanbul’u festivaller şehri yapmak

Bu haber 20 Ocak 2020 - 22:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İBB Turizm Platformu tarafından düzenlenen İstanbul Turizm Çalıştayı’nda konuşan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan, İstanbul’u festival şehri yapmak istediklerini söyledi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Turizm Platformu, kent turizmini masaya yatırmak için İstanbul Turizm Çalıştayı’na ev sahipliği yapıyor. Sektörün tüm paydaşlarının bir araya getiren ve turizmi bütüncül bir şekilde ele almak için düzenlenen çalıştay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan ve Turizm Platformu’nun Teknik Kooridinatörü Özcan Biçer’in konuşmasıyla başladı. İki isim de geçirdiği trafik kazası nedeniyle iyileşme süreci devam eden Cumhur Güven Taşbaşı’na geçmiş olsun dileklerini paylaştı. Arslan konuşmasında, “İstanbul’u kültür sanat turizm ve spor alanlarını birleştirmek ve festival kenti yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı. Biçer ise, “Turizmde, İstanbullular olarak kendi fikirlerimizi ortaya koyacak, kendi çalışmamızı yapacağız” dedi.

 

“Önceliklerimizi tespit ettik”

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan, turizmin farklı alanlarında faaliyet gösteren, proje geliştiren, içerik üreten; meslek kuruluşları, örgütler, odalar, kamu kuruluşları, işletmeler, akademisyenler ve kanaat önderlerinin katıldığı çalıştayın açılışında konuşma gerçekleştirdi. Kenti festivaller şehri haline getirmek istediklerini açıklayan Arslan şu ifadeleri kullandı: “İstanbul’da yaşayan çocuk, genç, yaşlı her bireyin günlük yaşantısına renk getirmeyi, İstanbulluları demokratik ve kardeşçe bir ortamda, anılarında yer bulacak etkinlikler yapmayı planlıyoruz. Bu etkinlikler kapsamında uluslararası davetlerle birlikte, mesleki kurumların ve sorunların tartışılacağı paneller ve toplantılar gerçekleştireceğiz.”

Turizmin kente sağlayacağı katkıya dikkat çeken Arslan, bu hedefe ulaşmak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

“Öncelikle biz bunları belirlerken ‘Yeşil İstanbul’, ‘Adil İstanbul’, ‘Yaşayan Şehir İstanbul’, ‘24 Saat Ulaşılabilir İstanbul’ olarak önceliklerimizi tespit ettik. Bu öncelikler çerçevesinde de çözümlerimizi hayata geçirdik. Bildiğiniz gibi artık ‘gece metrosu’ uygulamasıyla özellikle gençlerin, iş insanlarının, vardiyalı çalışanların ve turistlerin hayatı büyük ölçüde kolaylaştı.”

 

“Platform bir demokrasi düşüncesi”

Platformu bir demokrasi düşüncesi olarak tanımlayan Turizm Platformu Teknik Koordinatörü Özcan Biçer ise konuşmasında şunları dedi: “Sürdürülebilir turizm vizyonuyla turizmi ele alacağız. Kamu kurumlarını, sektör temsilcilerini, konsoloslukları, üniversiteleri, uzman kişileri ve birçok paydaşı bir araya getirdik. Bugün burada komisyonların kuruluşunu yapıyoruz. Komisyonların kuruluşundan sonra vizyon belgesi oluşturmaya çalışacağız. Sonrasında da turizm master planı belirlemek ve eylem planı oluşturmak istiyoruz. Dijital platform üzerinden de tüm vatandaşlarımızın dahil olduğu daha kapsamlı bir katılım düşüncesindeyiz.”

 

Tüm katılımcıların görüşü alınıyor

Çalıştayda tematik olarak ayrılan her masaya, her bir katılımcının kullanmasını sağlamak için “Fikir Tepsisi” adında küçük yapışkan kağıtlar konuldu. Anket yoluyla tüm katılımcılar, masalarına oy verme işlemi için konulan teknolojik cihazlarla çeşitli sorunlara önem sıralarını gözetmek kaydıyla 1 ile 5 arasında not verdi. Ortaya çıkan tablo, öğle arasının ardından yine katılımcılar tarafından değerlendirilmeye devam ediliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.