SON DAKİKA

Geleceğe yön verecek 9 yeni enstrümanla tanışın

Bu haber 08 Nisan 2018 - 11:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Elektronik eşyalar 1970’li yıllarla birlikte hayatımıza girmeye başladı. İlk dijital ürünler, Commodore bilgisayarlar, konsol oyunları, kasetler ve bilgi işlemcileri bildiğimiz her şeyi değiştirmeye ve dönüştürmeye başladığında müzik de buna kayıtsız kalamadı.

Avrupa’da temeli atılan elektronik müzik 1980’li yıllar boyunca birçok yeni müzik aletiyle sesini herkese duyurdu. Yeni müzik tarzları oluşturdu ve ortalığı kasıp kavurdu. Günümüzde gelişimine devam eden elektronik müziğin nabzı 1994’ten beri Barselona çıkışlı Sónar Festivali’nde atıyor. İki yıldır ülkemizde de düzenlenen festivalde Red Bull Music küratörlüğünü üstlendiği Sónarlab sahnesi de yer alıyor. Elektronik müziğin en yenilikçi isimlerini müzik severlerle buluşturan Sónarlab by Red Bull Music sahnesinde Erol Alkan’dan, Bas Bron’a Shigeto’dan, Nosaj Thing’e pek çok müzisyen yer alacak.

Geleceğe yön verecek 9 yeni enstrüman

Hızına yetişemediğimiz teknolojinin yön verdiği müziğin en son gelişmeleri belki de bildiğimiz müziği değiştirecek 9 yeni enstrüman yarattı. İşte geleceğe yön verecek o enstrümanlar;

The Automat Toolkit

Berlin’de elektronik müzik aletleri üretimi yapan Dadamachines‘in icadı olan Automat Toolkit, çevrenizdeki birçok nesneyi enstrümana çevirebilmenizi sağlıyor. Makineye entegre ettiğiniz tüm nesneleri bir tablet aracılığıyla kontrol edebiliyorsunuz. Enstrüman sayesinde etrafınızda gördüğünüz birçok şeyi kullanarak kendi akustik ve organik orkestranızı kurmanız mümkün oluyor.

Laser Harp

Müzisyen Leo Bettinelli, tarihin en eski enstrümanlarından arpı fütüristik bir müzik aletine dönüştürdü. Bilimkurgu filmlerinden fırlamış gibi duran tasarımı, ışık sinyallerini voltaj değişimine göre sese dönüştürüyor. Gerçekten bir Geleceğe Dönüş filminden fırlamış gibi duran laser harp’ın kullanıldığı nefis bir performans 2016 yılında RBMA Radio İstanbul kapsamında Gökçen Kaynatan tarafından gerçekleştirilmişti.

Nomis

Jonathan Sparks imzalı Nomis döngüsel müziklerin performansı esnasında sahneyi daha hareketli ve renkli kılmak amacıyla tasarlandı. Tıpkı VR teknolojisinde olduğu gibi bir veri eldiveni ile kullanılan cihaz, dokunduğunuz polifonik sekizgenden iletilen hamleleri ışık ve sese dönüştürüyor.

Yaybahar

Görkem Şen’in icadı Yaybahar, akustik olmasına rağmen bir synthesizer gibi ses çıkarma marifetine sahip. İcat edildiği kentin kelimenin tam manasıyla hakkını vererek Doğu ve Batı arasında muğlak bir noktada konumlanıyor. Görüntüsü çağlar öncesinden bir enstrüman gibi ama sesi, sınır tanımayan ve Avrupa’dan Asya’ya her dinleyiciyi kavrayacak nitelikte.

Red Bull kutusundan synth

Ev yapımı enstrümanlar yapmak konusunda uzman müzisyen/mühendis Sam Battle, kendi tasarımı modular synthesizer’lar ile nam salmış bir isim. LOOK MUM NO COMPUTER adıyla Red Bull kutusu kullanarak yaptığı synthesizer sosyal medyada oldukça ilgi görmüştü.

Optron

Chet Udell’in tasarımı Optron dans hareketlerini melodiye çeviriyor. Optron, ister sallanın ister titreyin mutlaka bir ses çıkartıyor.

Cantor Digitalis

Bu cihaz bir nevi şarkı söyleyen synthesizer olarak tasarlandı. 2015 yılında dünyanın en prestijli müzik enstrümanı dizaynı unvanı sayılanGuthman ödülünü kazanan Cantor Digitalis sadecetuşlara basarak opera söyletmenin mümkün olduğu bir dünya sunuyor.

Tenori-On

Björk, Four Tet ve Peter Gabriel tarafından sıklıkla kullanılanbu cihaz, Japon sanatçı Toshio Iwai ve Yu Nishibori tarafından Yamaha için tasarlandı. Cihaz, 16 x 16 tuşlu ve led ışıklar ile desteklenen, loop’lar yaratabilmeyi amaçlıyor. Dahili bir hoparlöre sahip ve elinize aldığınız an müzik yapmak için ondan başka hiçbir şeye ihtiyaç duymuyorsunuz.

Du-Touch

Akordiyon gibi görünen Du-Touch 3 binli yıllardan gelen bir enstrümanı andırıyor. Dualo’nun dokunmatik D-Touch’ı, perküsyon, synthy melodileri, uzay çağından sesler ne isterseniz size vermek için tasarlandı. Du-Touch ile Melodiler ve ritimler yazabiliyor, bunları loop olarak kaydedebiliyorsunuz.

HİKMET AYDOĞAN

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.