SON DAKİKA

GALATASARAY LİSESİ 1942 VE 1967 DÖNEMLERİNİN MADALYA VE BERAT TÖRENİ PAZAR GÜNÜ GERÇEKLEŞTİ

Bu haber 04 Aralık 2017 - 8:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Galatasaray Eğitim Kurumları’nın sürekliliğine ve gelişmesine 36 yıldır katkıda bulunan Galatasaray Eğitim Vakfı’nın düzenlediği, 1942 ve 1967 dönemlerinin madalya ve berat töreni görkemli bir organizasyonla gerçekleşti

536 yıllık eğitim geleneğinden gelen ve 149 yıldır Galatasaray Lisesi olarak eğitim veren kurumun berat ve madalya töreni, 3 Aralık Pazar günü Galatasaray Lisesi’nde gerçekleşti. Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç, Galatasaray Lisesi Müdiresi Meral Mercan, Galatasaraylılar Derneği Başkanı Polat Bengiserp ve 50. yılı temsilen Mehmet Ersin Oba, birer konuşma yaptılar.

Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç törende yaptığı konuşmada; “36 yıldır faaliyet gösteren Galatasaray Eğitim Vakfı’nın bugüne kadar 240 projeye imza attığını gururla sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu projelerin ilki bu okulu ayağa kaldırmak oldu. Bu bina onarılarak eğitim yapılması mümkün olan bir hale getirildi. Sonrasında birçok öğrenciye eğitim ve burs imkanı sağlandı. Bu okulda eğitim alan öğrenciler sonrasında başarılarıyla Türkiye’nin önde gelen isimlerinden oldular.” sözleriyle duygularını ifade etti.

Kıraç konuşmasına şöyle devam etti, “150 yıl önce kurulan bu yapı, aynı zamanda laikliğin başladığı yıldır. Türk milletini tek birleştiren konu laikliktir. Türkiye’de laikliği başlatan bir yapının öğrencileri olarak bununla gurur duymalısınız.”

Galatasaray Lisesi 75. yıl mezunlarından Hıfzı Topuz, törende yaptığı konuşmada “Galatasaray Lisesi mezunu olmaktan her zaman gurur duydum ve bir an bile bunu unutmadım. Gerek yurt içinde gerek yurt dışında karşılaştığım mezunlarla kardeşlerimmiş gibi kucaklaştım. Çünkü Galatasaraylılık bir bağdır. Hepimiz aynı kültürle yetiştik. Özgün, rasyonel düşünce sistemini ve aydınlanmayı öğrendik. Tevfik Fikret’in şiirleriyle aydınlık sabahlara uyanırken Atatürk’ün devleti aydınlattığı devrimlerinin izinden yürüdük.” dedi.

Tevfik Fikret Salonu’nda, Atatürk, silah arkadaşları ve vefat eden tüm Galatasaraylılar için saygı duruşu ile başlayan program, konuşmaların ardından Özhan Canaydın Spor Ödülleri’nin sahiplerine verilmesiyle devam etti. Galatasaray Lisesi’nde en az 30 yıl hizmet veren öğretmenlere üstün hizmet madalyası veridi. Program, 50. döneme Galatasaray Lisesi Müdiresi Meral Mercan tarafından madalya ve beratların takdim edilmesiyle son buldu.

Her yıl sahiplerini bulan Özhan Canaydın Spor Ödülleri bu yıl da başarılarıyla dikkat çeken sporculara verildi.

Türkiye’nin En Başarılı Amatör Sporcu kategorisinde Türk Modern pentatler İlke Özyüksel; Galatasaray Spor Kulübü En Başarılı Amatör Sporcu kategorisinde Galatasaray Spor Kulübü Yelken Takımı’ndan Onur Cavit Biriz;

Galatasaray Üniversitesi En Başarılı Amatör Takım Sporcu kategorisinde Galatasaray Üniversitesi Basketbol Takımı ve Satranç Takımı’ndan Handenur Şahin;

Galatasaray Ortaokulu En Başarılı Amatör Sporcu kategorisinde İrem İkra Gültekin ödüle layık görüldü.

Atatürk’ün Galatasaray Lisesi’ni ilk ziyaret ettiği 2 Aralık 1930 tarihi anısına, Aralık ayının ilk Pazar günü düzenlenen Kuruluş Yıldönümü Kutlamaları’nda, Galatasaraylılar her sene olduğu gibi geleneksel Galatasaray Pilavı yiyerek özlem giderdi.

Hikmet Aydoğan

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.