SON DAKİKA
Adanaspor Akhisar Belediyespor Alanyaspor Antalyaspor Beşiktaş Bursaspor Çaykur Rizespor Fenerbahçe Galatasaray Gaziantepspor Gençlerbirliği İstanbul Başakşehir Kardemir Karabükspor Kasımpaşa Kayserispor Konyaspor Osmanlı Spor Trabzonspor

Galatasaray Camiası Sergi Açılışında Buluştu

Bu haber 15 Eylül 2018 - 13:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın kültür sanat alanında faaliyet gösteren iki kardeş kurumu Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Galatasaray Lisesi’nin kuruluşunun 150. yılı kapsamında düzenlenen iki ayrı sergiyi kalabalık bir davet eşliğinde tanıttı. Pera Müzesi, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa CengizGalatasaraylılar Derneği, Galatasaray 150. Yıl Üst Kurulu Üyeleri ve Galatasaray Eğitim Vakfı’ndan çok sayıda konuğu ağırladı.

Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün, Galatasaray Lisesi’nin kuruluşunun 150. yılı kapsamında düzenlediği iki kapsamlı sergi, özel bir davet eşliğinde ziyarete açıldı. Davet, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kültür Sanat İşletmesi Genel Müdürü Özalp Birol, “Mektep Meydan Galatasaray” sergisi küratörü Çelenk Bafra ve “Batıya Açılan Pencere: Galatasaray Lisesi’nin 150 Yılı (1868-2018)” sergisi küratörü İzzeddin Çalışlar’ın katılımıyla gerçekleşti. Düzenlenen gece iş, sanat, spor ve cemiyet hayatından önemli isimleri bir araya getirirken, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, Galatasaraylılar Derneği, Galatasaray 150. Yıl Üst Kurulu Üyeleri ve Galatasaray Eğitim Vakfı’ndan çok sayıda konuğu ağırladı.

Güncel sanatçıların gözünden Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Meydanı

Pera Müzesi’nde 14 Eylül – 25 Kasım 2018 tarihleri arasında görülebilecek “Mektep Meydan Galatasaray” sergisi, binanın köklü geçmişine ve okul vasfına referansla isim bulurken, Türkiye’nin sosyopolitik belleğine yerleşmiş kamusal alanlardan biri olan Galatasaray Meydanı ile ilişkisine de atıfta bulunuyor. Çoğu sergiye özel ve yeni üretilen resim, heykel, yerleştirme, fotoğraf, video, ses ve performans gibi farklı mecralardan yapıtları bir araya getiren serginin küratörlüğünü Çelenk Bafra üstleniyor. Sergide Ali Kazma, Antonio Cosentino, Barış Göktürk, biriken (Melis Tezkan, Okan Urun), Burak Delier, Cemal Emden, Elvan Alpay, Hasan Deniz, Hera Büyüktaşçıyan, Vahit Tuna’nın çalışmaları yer alıyor.

Kapsamlı arşiv İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde ziyaretçiyle buluşuyor

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde 14 Eylül 2018 – 23 Şubat 2019 tarihleri arasında görülebilecek Batıya Açılan Pencere: Galatasaray Lisesi’nin 150 Yılı (1868-2018)”sergisi, bir kamu kuruluşunun nadir rastlanır özerk kurumsallaşma öyküsünde saklı olan ilhamı paylaşma amacı güdüyor. Mektebin tarihsel öyküsünü ve vizyonunu gözler önüne seren sergi, Galatasaray Üniversitesi Kültür ve Sanat Merkezi Koleksiyonu ve Galatasaray Üniversitesi Galatasaray Lisesi Arşivi ile mezunların arşivlerinden derlenen fotoğraf, film, efemera ve mektebin farklı dönemlerinde kullanılmış pek çok obje gibi çeşitli orjinal malzemelerden oluşuyor. Serginin küratörlüğünü İzzeddin Çalışlar üstleniyor.

“Mektep Meydan Galatasaray” sergisi 14 Eylül 2018 – 25 Kasım 2018 tarihleri arasında Pera Müzesi’nde, Batıya Açılan Pencere: Galatasaray Lisesi’nin 150 Yılı (1868-2018)” sergisi 14 Eylül 2018 – 23 Şubat 2019 tarihleri arasında İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde ziyaret edilebilir.

HİKMET AYDOĞAN

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PUAN DURUMU
Süper Lig
# TAKIMLAR O AV P
PTT 1.Lig
# TAKIMLAR O AV P
LİG FİKSTÜRÜ
Süper Lig
PTT 1.Lig