SON DAKİKA

Finish, Yarının Suyu Projesi’nin duyurusunu yaptı

Bu haber 22 Mart 2019 - 23:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bulaşık makinası deterjanı markası Finish, sürdürülebilirlik projesi Yarının Suyu ve proje web sitesi yarınınsuyu.com’un duyurusunu Dünya Su Günü’nde gerçekleştirdi.

Projeye özel olarak hazırlanan www.yarınınsuyu.com adresindeki web sitesinde paylaşılan manifestoda; “Böyle harcamaya devam edersek, Türkiye’nin suyu yakın gelecekte tükenebilir. Bugün tasarruf yapmaya başlamazsak, yarın tasarruf yapacağımız suyumuz olmayabilir. Bugün duştan bulaşığa tüm alışkanlıklarımızı yeniden gözden geçirme vakti. Gün harekete geçme günü. Yarının suyunu kurtarmak için, hemen. Bugün” diyen Finish, siteyi ziyaret edenlerin kullanım alışkanlıklarına göre su ayak izini ölçüyor ve en sonunda, site ziyaretçisine “Söz Ver” diyerek Türkiye’nin suyunu korumaya çağırıyor.

Ayrıca sitede; su ile ilgili risk, Türkiye’nin su durumu, tüketim demografisi ve Dünya Sağlık Örgütü standartlarına göre acil durumlarda günlük en az su kullanım miktarı ile ilgili bilgiler de yer alıyor.

Ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrili ve çok fazla su kaynağına sahip olmasına rağmen, konumu itibariyle yarı kurak bir bölgede yer alıyor. Bir ülkedeki mevcut su kaynaklarının, o ülkede yaşayan insan sayısına bölünmesi ile su stresi seviyesi belirleniyor. TSKB’nin hazırladığı “Su: Yeni Elmas” raporuna göre artan enerji talebi ve yükselen sanayi üretimindeki su kullanımı, nüfus artışı, kentleşme ve hızla gelişen turizm sektörüne bağlı, artan hane içi su tüketimi de göz önüne alındığında, Türkiye ne yazık ki su stresi olan bir ülke haline gelmiştir. Türkiye’de 2017 yılında kişi başına düşen su miktarı 1.386 metreküp iken, 2023 yılında bu oranın 1.120 metreküpe, 2040’lara gelindiğinde ise 700 metreküp seviyelerine kadar düşmesi öngörülüyor.

Finish’in su ile ilgili farkındalık yaratma vizyonuyla, Türkiye’nin suyunu korumak için başlattığı projeyle ilgili konuşmasında RB Temizlik Malzemeleri Ev Temizlik Kategorisi Pazarlama Direktörü Tarık Bayar; “Finish, Türkiye’nin ilk ve en çok tercih edilen bulaşık makinesi deterjanı markası. Türkiye’ye ilk bulaşık makinası geldiği günden beri bulaşık makinesinde kullanılacak temizlik ürünlerine getirdiğimiz yenilikler ile fark yaratıyoruz ve bundan gurur duyuyoruz. Son 30 yıldır, elde yıkamaya savaş açarak milyonlarca ton suyun israf olmasına engel olduk Türkiye’nin yakın gelecekte su risklerinin bilincinde bir marka olarak; herkesi geleceğin suyunu korumaya davet ediyoruz. Bulaşıkları sudan geçirmeden makinede yıkamak gibi basit alışkanlıklarımızı değiştirerek; tüm insanlık ve ekosistemimiz için en önemli unsurlardan biri olan suyu korumak için adım atabiliriz. Hep birlikte tasarruf ederek, su ayak izimizi azaltarak ‘Yarının Suyu’nu’ koruyabiliriz” dedi.

Finish, ürünlerini geliştirirken, dünyanın kaynaklarının azaldığının bilinciyle hareket ediyor. Artan nüfus ile birlikte doğru orantılı açığa çıkan enerji ihtiyacı ve talebi, hammadde tedarik süreçleri ile ormanların kaybı, su kıtlığı, aşırı atık üretimi, hijyen dünyanın en önde gelen sorunları olarak öne çıkıyor. Finish, buradan hareketle su kaynaklarına etkisini azaltmayı ve aynı zamanda insan sağlığını ve hijyen koşullarını iyileştirmeye yardımcı olmayı amaçlıyor. İş süreçlerinin neden olduğu etkinin farkındalığı ile daha iyi bir gelecek için üretim programlarını ve ürün tasarlama yöntemlerini sürekli olarak değiştiriyor ve geliştiriyor. Finish, kampanyaları ile bulaşıkları elde yıkamak ve sudan geçirmek yerine makinede yıkayarak yılda 204 milyon ton litre su tasarrufu yapılabileceğinin altını çiziyor.

 

Yarının Suyu projesine destek olmak ve su ayak izinizi ölçmek için www.yarınınsuyu.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN