SON DAKİKA

Eve Dönüş Sergisi Türkiye’de

Bu haber 13 Kasım 2018 - 1:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye’ den yaklaşık 70 sanatçının çalışmalarının yer aldığı Eve Dönüş sergisi İspanya, Fransa ve Portekiz’den sonra Türkiye’ de Galeri Diani’ de sergilenecek.

 

Galeri Diani, 8 Aralık – 29 Aralık tarihleri arasında Şükrü Karakuş’un içinde kendi eserlerinin de bulunduğu, Ergin İnan, Süleyman Saim Tekcan, Gülseren Südor gibi usta sanatçıların yanında birçok tanınmış sanatçı ve gençlerin de yer aldığı ve 140 civarında 12x12cm eserin bulunduğu Eve Dönüş sergisine ev sahipliği yapıyor.

Eve Dönüş sergisinin hikayesini de küratör Şükür Karakuş zihninde“Bir yolculuğa çıktığınızda sizi hangi serüvenlerin beklediğini bilemezsiniz. Kimlerle karşılaşacağınızı, kimlerle konuşacağınızı, kimlere bakacağınızı ya da kimlerin size bakacağını… Evde bıraktıklarınız; anneniz, babanız, çocuklarınız, eşiniz ya da sevgiliniz içinse durum farklıdır. Onlar için normal hayat devam eder ve sizin dönüşünüzü beklerler. Sanat eseri ile sanatçı arasındaki ilişki de buna benzer. Atölyede yaşanan süreçten sonra eser bir yolculuğa çıkar, en son sanatçısı bakmıştır ona. Sonrasında eser gittiği mekanlarda izleyicilerle buluşur. Bu buluşma sanatçı ile izleyici arasındaki uzaklığın sıfırlandığı, bakışların kesiştiği; dolaylı, dolaysız ilişkilerin toplandığı potansiyel bir alana dönüşmüştür. Eser tekil olma halini korur ancak bakışların birleştiği, paylaşıldığı yer olarak çoğuldur artık. Eğer başka bir mekanda duraklamamışsa bu çoğalmayla enerji ve anılar yığını olarak sanatçısına, evine geri döner.” olarak projelendirmiş ve serginin yolculuk serüvenini de hayata geçirmiş. Şükrü Karakuş, heyecanla yurt dışına turneye çıkardığı Eve Dönüş sergisini yurt dışında Türk sanatının öncü isimlerini sanatseverlerle buluşturduğu için ve özellikle yine severek ve aynı heyecanla Türkiye’ye getirdiği için çok heyecanlı olduğunu iletiyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.