SON DAKİKA

“Eskiye olan münasebetimiz çok fazla”

Bu haber 09 Şubat 2019 - 0:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Eskimoda grubuyla albümleri Rahat üzerine keyifli bir röportaj.

 

Öncelikle grubunuzun adı neden Eskimoda, ne anlam ifade ediyor biraz bahseder misiniz?

Aslında biz 20 yılı aşkın süre Anatolia adıyla sahnelerde müziğimizi kitlelerle buluşturduk, ancak albüm fikrinin yine yeniden ortaya çıkması ve bunun gerçekleşmesiyle ortaya çıkan yeni duruma yeni bir isimle başlangıç yapmak istedik. Eski Moda bu olgunlaşma sürecinin sonunda ortaya çıkan ve bize göre bizi de tam olarak ifade eden bir kavram oldu. Hem müziğimiz hem hayata bakış açımız açısından eskiyle olan münasebetimiz yeniden çok daha fazla .

 

Her bir grup üyeniz İngilizce öğretmeniyken müziğe nasıl başladınız?

Bizler lise ve üniversite yıllarında hayatın farklı noktalarında yolları kesişen üç eski dostuz. Üçümüzün de yolları aynı anda kesiştiğinde üniversite de yeni öğrenciliğe başlamıştık ve sonrasında müzikli birlikteliğimiz başladı. Bu bağlamda öğretmenliğe mesleki anlamda başlamadan çok önce grup olarak müzik yapıyorduk zaten.

 

Şarkı besteleri kime ait grup içinde ortak mı yoksa bir kişiye mi ait?

Albümün beste yükünü büyük oranda Seçkin taşıdı. Ancak hepimizin kendi çapında çalışmaları oluyor. Önemli olan farklı yaklaşımları bir potada eritip ortak bir ürün ortaya koymak grup müziğinde ve biz de bunu başardığımızı düşünüyoruz.

 

Söz ve beste yazma süreci ne kadar sürüyor biraz bahseder misiniz?

Söz ve beste süreci şarkıdan şarkıya farklılık gösterebiliyor. Bir şarkının söz ve müziği birkaç saatte tamamlanabilirken bazı şarkıların bitmesi uzun zaman alabiliyor. Mesela ilk klip parçamız olan “Rahat” şarkısının büyük kısmı yarım saat içinde bitmesine rağmen hep bir eksiklik vardı sanki. Biz de hiç zorlamadık ve onu demlenmeye bıraktık. Birazcık uzun sürdü demlenme, 7 yıl kadar. Ve sonunda kendiliğinde geldi eksik sözler ve müzik.

 

25 Yıl öncesinde müziğe başlarken bu kadar uzun süreceğini şarkılarınızın bu kadar sevileceğini düşünür müydünüz?

Yaptığınız şarkıların insanlar tarafından beğenilmesi, sahnede kendi şarkınızı söylerken size eşlik edilmesi muhteşem bir duygu. e tabii ki ilk gitar çalmaya çalıştığımız zamanlarda gözlerimizi kapatıp insanların bizim şarkılarımızı söylediğini hayal ettiğimiz zamanlar oldu.

Müzikle uğraşan müzik üreten daha doğrusu sanatla uğraşan herkesin hayalidir ürettiği eserin insanlar tarafından sevilmesi ve daha geniş kitlelere ulaşması ama burada bizim için önemli olan duyguların duyguların karşılıklı olarak bir yerde buluşabilmesi. Anlatmak istediğimizin anlaşılması ve bize geri döndüğünde bunu hissedebilmek dünyanın en büyük keyfi olsa gerek

 

Grubunuzun bundan sonraki hedef ve hayalleri neler?

Hiçbir zaman çok ünlü olalım, çok zengin olalım gibi hayallerimiz olmadı. Hayalimiz hep sahnede olmak, dinleyicilerimizle beraber kendi şarkılarımızı söyleyebilmekti. Bugün bunu başardığımızı görüyoruz. Ama tabii ki hedef ve hayaller bitmez, bitmemeli. Bundan sonra hedefimiz hep daha büyük kitlelere ulaşabilmek ve güzel şarkılar yapmaya devam etmek

 

İlk müzik kıvılcımı ne zaman çıktı hayatınızda?

Belki çocukluk yıllarında tohumlanan bir, ilk gençlikte filizlenen ve bir araya gelmemizle birlikte sağlam temellere oturan bir gelişimi vardır bizim hayatımızda müziğin. Bu bağlamda kıvılcım değil ama ateşin tutuştuğu zaman üniversite yılları diyebiliriz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.