SON DAKİKA

Elektrik zammı tüketicileri etkilemeyecek

Bu haber 05 Nisan 2018 - 14:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) 1 Nisan 2018 tarihinden itibaren tüketicilere uygulanacak elektrik tarifeleri fiyatlarında artış yaptı. Buna göre daha önce elektrik tedarik şirketi değiştirmemiş tüketiciler Nisan’dan itibaren yaklaşık yüzde 2,8 oranında daha yüksek elektrik faturası ödeyecek.

EPDK tarafından bu yılın Ocak ayında alınan bir başka karara göre ise aylık 70 Lira ve üzerinde elektrik faturası ödeyen tüketiciler cep telefonu operatörü değiştirir elektrik tedarik şirketi değiştirebiliyor. Tedarik şirketi değiştiren tüketiciler ise daha cazip fiyatlar sunan şirketleri tercih ederek daha ucuz elektrik faturası ödeyebiliyor. Bu durum ise tüketicilerin serbest piyasadan yararlanabilecekleri ve bu yapılan fiyat değişikliğinden etkilenmeden elektrik kullanabilecekleri anlamına geliyor.

Yapılan zam tedarikçi değiştireni etkilemiyor

Konuyla ilgili bir açıklama yapan elektrik tarifeleri karşılaştırma internet sitesi EnCazip’in kurucu ortağı Çağada KIRIM, “EPDK 1 Nisan’dan geçerli olmak üzere ulusal elektrik tarife fiyatlarına zam yaptı. Ancak aynı kurum tarafından daha önce alınan bir kararla 70 Lira ve üzerinde fatura ödeyenler tedarikçi değiştirme hakkını kazanmıştı. Bu zam oranı, tedarikçi değiştirerek elde edilecek tasarruftan daha düşük bir seviyede kaldı. Çoğu serbest tüketicinin henüz tedarik şirketi değiştirmediğini düşünürsek tedarikçi değiştirecek tüketicilerin bu zamdan etkilenmeyeceğini, hatta bu orandan fazla tasarruf edeceğini söyleyebiliriz.” şeklinde konuştu.

HİKMET AYDOĞAN

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.