SON DAKİKA

Elazığ’ın Maden ilçesinde heyelan riski nedeniyle tahliye

Bu haber 16 Mayıs 2019 - 19:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Elazığ’ın Maden ilçesinde, Fırat Üniversitesi tarafından yapılan incelemede, kaymakamlık ve belediye binasının da bulunduğu bölgede ‘ciddi heyelan riski’ olduğu belirlendi. Bunun üzerine yaklaşık 3 bin kişinin yaşadığı Camikebir Mahallesi’nde heyelan riski nedeniyle 515 ev ve iş yerinin boşaltılmasına karar verildi.

 

Tahliye kararı üzerine Bakır Madenliler Kadın Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Lütfiye Gürgün açıklama yaptı;

 

“Bilindiği üzere ismini yöremizdeki Bakir madenlerinden alan yaklaşık olarak M.Ö. 2000 yıllarına kadar uzanan köklü bir tarihi olan ilçemizin son birkaç yıldır yaşadığı en büyük en ciddi sorunlardan biridir hafriyat sorunu.

Bir zamanlar Bakır kenti olarak kabul edilen gerek hamamları gerek sinemaları gerekse tarihi dokusu, 30 bin nüfusu ile bölge ekonomisine katkı sağlayan ilçemiz geldiğimiz noktada çok zorlu süreçlerden geçmektedir.

Son 2-3 yıldır bıkmadan usanmadan ısrarla Bakır Madenliler Kadın Dayanışma ve Kültür Derneği olarak gerek görsel gerek yazılı yerel medya aracılığı ile sürekli dile getirdiğim hafriyat sorunu sonucunda ilçemizin geldiği nokta çok hassas ve kritik bir noktadır.

Bir takım firmalar Bakır cevhere erişmek adına yapmış olduğu kazılardan çıkan hafriyatı çözüm üretmekten çok uzak bir tavırla bölge insanın yaşam alanına dökmekte ve bölge insanın yaşam alanını gasp etmektedir.

Kazı yapılan alanlardaki hafriyatın ilçe halkının sahasına dökülmesi, halkın haklarının bertaraf edilmesi ve bunun bölge insanına verdiği verebileceği zararları her defasında dile getirmeye çalıştım.Burada yapılmak istenen çok net bir dille kademeli olarak insanların ev ve işyerlerini terk etmeye zorlanmalarıdır.İnsanlar bu şekilde mağdur edilmeye korkutulmaya sindirilmeye çalışılmaktadır.Maalesef ki her geçen gün bozulmaya devam eden günlük yaşamlar kaygılar bölge halkında hızla artmaktadır ve en acımasız olanı bu insanların 283 konut 232 işyeri boşaltılıyor.

Burada gözle görünen büyük bir tehlike var günlük kayma 1,5 ve 2 m fakat orada yaşayan insanlar çok mağdur hepsi küçük esnaf ve bağkur emeklisi.3 yıl gidin başka bir ile veya ilçeye 3 yıl sonra tekrar gelin o zamana kadar da ev ve işyerleri yapılır deniyor.”

Hikmet AYDOĞAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN