Minsk’te patlama sesleri: Bir protestocu hayatını kaybetti - Güncel Haber Sitesi - Yolpusulasi.comGüncel Haber Sitesi – Yolpusulasi.com

SON DAKİKA

Minsk’te patlama sesleri: Bir protestocu hayatını kaybetti

Bu haber 10 Ağustos 2020 - 22:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Belarus’un başkenti Minsk’te patlama sesleri yükseldi. Olayda elinde bombanın patladığı bir gösterici hayatını kaybetti. Göstericinin yaşamını yitirdiği alanda protestocular polise molotof kokteyli attı. Polisten bir karşılık gelmedi.

 

Polis protestoların merkezlerinden Puşkinskaya meydanındaki göstericileri dağıttı. Güvenlik güçleri meydanda barikatlar kurmaya çalışan göstericilere plastik mermi, biber gazı ve ses bombalarıyla müdahale ederek engel oldu.

Olay yerinde çok sayıda ambulans aracı görülüyor. Sağlık ekipleri yaralıları hastanelere kaldırıyor.

Vatandaşlar, su dağıtarak yaralı göstericilere yardım etmeye çalışıyor.

 

Belarus’ta polis mahkum taşıma aracını sıradan otobüsle karıştırdı

Instagram’da paylaşılan videoda, çevik kuvvet polisinin gözaltına aldığı bir kişiyi yanlışlıkla belediye otobüsüne bindirirken görülüyor. Hatanın farkına varan polisler otobüsten çıkarak polis araçlarının olduğu yere gidiyor.

Minsk’te Riga Ticaret Merkezi önünde toplanan protestoculara ses bombası ve biber gazı ile müdahale edildi. Göstericiler komşu mahallelere dağıldı.

Minsk’te, bir göstericinin öldüğü bölgede, protestocular polis mensuplarına molotof kokteylleri atmaya başladı. Sputnik muhabirinin aktardığına göre, polis, göstericilerin molotof kokteyli atmasına karşılık vermiyor.

Minsk’te protesto gösterilerinin merkezi olan Puşkinskiy Caddesi’nde, protestocuların bir troleybüsü ateşe verdiği yere itfaiye aracı geldi. İtfaiye ekibi, yolu kapatan çok sayıdaki otomobil yüzünden troleybüse yaklaşamıyor.

 

Minsk’te patlama sesleri duyuldu: 1 ölü

Sputnik muhabirinin olay yerinden aktardığına göre, Minsk’te Riga Ticaret Merkezi önünde en az 5 patlama meydana geldi.

Olay yerine polis ekipleri takviye edilirken çok sayıda ambulans aracı görüldü.

Belarus İçişleri Bakanlığı, Minsk’te meydana gelen patlamada 1 kişinin öldüğünü açıkladı. Açıklamada, ölen kişinin polise bomba atmak isteyen bir gösterici olduğu belirtildi. Bombanın göstericinin elinde patladığı kaydedildi.

Diğer yandan polis ve protestocular arasında şiddet olayları devam ediyor. Polis, gaz bombası ve lastik mermi kullanarak göstericileri dağıtmaya çalışıyor.

 

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo Minsk’teki göstericilere şiddeti kınadı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Belarus’ta göstericilere karşı devam eden şiddeti kınadıklarını ve Minsk’i vatandaşların barışçıl toplantı hakkına saygı duymaya, şiddetten uzak durmaya ve gözaltına alınanları serbest bırakmaya çağırdıklarını belirtti.

Pompeo’nun yazılı açıklamasında, “ABD, 9 Ağustos’ta Belarus’ta yapılan adaletsiz ve haksız başkanlık seçimlerinden derinden endişe duyuyor” ifadesine yer verildi.

ABD’li bakan, “Belarus hükümetine, Belarusların barışçıl toplantı hakkına saygı gösterme, güç kullanmaktan kaçınma ve yanlışlıkla gözaltına alınanları serbest bırakma çağrısında bulunuyoruz. Göstericilere yönelik devam eden şiddeti, muhalefeti destekleyenlerin tutuklanmasını, Belarus vatandaşlarının seçimler ve gösteriler hakkında bilgi alışverişinde bulunma fırsatını sınırlamak için internet kaynaklarının engellenmesini kınıyoruz” diye kaydetti.

Pompeo, “Belarus hükümeti, demokratik süreçlere bağlılığını ve insan haklarına saygısını uygulamayla kanıtlamalı” diye ekledi.

 

Rossiya Segodnya muhabiri Minsk’te kayıp

Sputnik ve RİA Novosti’nin bağlı olduğu Rossiya Segodnya Uluslararası Haber Ajansı, Minsk’teki foto muhabiri İlya Pitalyev ile 6 saatten fazla bir süredir iletişimin kurulamadığını belirtti.

Rossiya Segodnya’nın açıklamasında, “Son temas 17.40 sularındaydı. Protesto gösterisinin yapıldığı yere gidecekti. O zamandan beri iletişime çıkmıyor” ifadesine yer verildi.

 

Zaharova: Belarus’un Rus gazetecilere akreditasyon vermemesi soru işaretleri yaratıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Belarus’taki devlet başkanlığı seçimlerine zamanında ve kurallara uygun başvuruda bulunan Rus gazetecilere akreditasyonun verilmemesinin soru işareti yarattığını belirtti.

 

Minsk’te göstericilere plastik mermili müdahale

Belarus’un başkenti Minsk’te, polisin göstericilere karşı ses bombası ve plastik mermi kullandığı belirtildi. Olay yerinden bildiren Sputnik muhabiri, çevik kuvvet polisinin Pobediteli Caddesi’nde toplanan yüzlerce muhalifi ses bombası ve plastik mermi kullanarak dağıtmaya çalıştığını bildirdi. Bazı göstericiler yan sokaklardaki kafe ve barlara sığındı. Diğerleri başka bir yerde yeniden toplanmaya çalışıyor.

Yoldan geçen otomobilciler protestoculara destek veriyor. Olay yerine yeni gruplar gelmeye devam ediyor.

 

Polisten kaçan bir gösterici nehri yüzerek geçti

Belarus’un başkenti Minsk’te polisin gözaltına almak istediği bir gösterici nehre atlayarak kaçtı. Polis, nehri yüzerek geçen adamı takip etmekten vazgeçti.

 

 

Belarus’un Moskova Büyükelçiliği önünde protesto gösterisi

Rusya’nın başkenti Moskova’da, Belarus Büyükelçiliği önünde toplanan onlarca kişi Belarus’taki devlet başkanlığı seçimlerinin sonuçlarını protesto ediyor. Protestolara katılan bir kişi yakalandı.

Belarus’un Moskova Büyükelçiliği önünde toplanan göstericiler, ellerinde bayraklar ve politik sloganlar içeren pankartlar tutuyor. Bazı protestocuların ellerinde çiçekler var. Çoğu protestocunun maske taktığı görüldü.

Olay yerinde bulunan polis ve Rosgvardiya mensupları eylemin sonlandırılması ve diğer vatandaşların geçişine engel olunmaması çağrısında bulundu.

 

Belarus polisinden muhalefete biber gazlı müdahale

Belarus’un başkenti Minsk’te, devlet başkanlığı seçimlerini protesto eden muhalefet yandaşlarına karşı gaz bombaları kullanıldı.

Sputnik muhabirinin olay yerinden aktardığına göre, Minsk’in Kalvariyskaya Caddesinde onlarca kişi toplandı. Polis göstericileri dağıtmaya çalışıyor. Aynı zamanda muhalefet mensupları gözaltına alınıyor.

 

Belarus İçişleri: Ülkede istikrarsızlığı önlemek için yeterli güç ve kaynağa sahibiz

Belarus İçişleri Bakanı Yuriy Karayev, güvenlik güçlerinin ülkede istikrarsızlığa izin vermeyeceğini belirtti.

Karayev, “Ülkede istikrarsızlığa izin vermeyeceğiz. Bunun için yeterli güç ve kaynağa sahibiz. Her türlü kanun ihlalinin bastırılacağı, suçluların kanunların belirlediği sorumluluğa çekileceği konusunda uyarıyoruz” diye açıkladı.

 

Varşova’da yüzlerce kişiden Belarus muhalefetine destek gösterisi

Polonya’nın başkenti Varşova’da, Belarus muhalefetine destek amacıyla düzenlenen gösteriye yüzlerce kişinin katıldığı belirtildi.

Sputnik muhabirinin aktardığına göre, aralarında Belarus diasporasının temsilcileri ve Polonya sivil toplum kuruluşları mensuplarının olduğu göstericiler Varşova’nın merkezindeki Kopernik anıtı önünde toplandı. Göstericiler, Polonya ve Avrupa Birliği yönetiminden Belarus’taki durumu görmezden gelmemeyi talep ediyor.

 

Rus Dışişleri’nden Belarus’taki duruma ilişkin açıklama

Belarus’ta dün yapılan seçimleri yorumlayan Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova’nın ülkedeki gelişmeleri dikkatle izlediğini belirtti.

Açıklamada, “Moskova Belarus’taki tüm seçim kampanyası boyunca gelişmeleri yakından takip etti. Oylamadan sonra bazı güçlerin büyük ölçekli protesto gösterileri organize etme girişimlerine rağmen, yetkililer durumun tehlikeli bir şekilde tırmanmasını engellemeyi başardı” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, “Belarus halkının yaptığı seçimin, cumhuriyetin karşı karşıya olduğu vazifelerin çözülmesine devam edilmesini sağlayacağına ve kardeş ülkelerimiz arasındaki dostluğun güçlenmesine katkıda bulunacağına inanıyoruz” denildi.

 

Belarus’un Polonya sınırındaki Brest kentinde gözaltılar başladı

Belarus’un Polonya sınırındaki Brest kendinde polis seçim sonuçlarını protesto eden göstericileri gözaltına almaya başladı.

Sputnik muhabirinin olay yerinden aktardığına göre, çevik kuvvet polisi, şehrin merkezinde toplanan kalabalığa girerek rastgele insanları gözaltına alıyor. Diğer yandan toplananların hiçbir slogan atmadığı ve polise engel olmaya çalışmadığı, sadece tepki amacıyla alkışladığı kaydediliyor.

Minsk’te Yubileynaya oteli etrafında yaklaşık 100 muhalif toplandı, çevik kuvvet gözaltılara başladı

Sputnik muhabirinin aktardığına göre Minsk’in merkezinde yer alan Yubileynaya oteli etrafında yaklaşık 100 muhalif toplandı, kolluk kuvvetlerinin toplananları gözaltına almaya başladı.

Habere göre muhaliflerden oluşan yaklaşık 100 kişilik bir grup, polislerin kurduğu setlerden dolayı ‘Kahraman Şehir Minsk’ anıtının bulunduğu meydana ulaşamadı ve 400 metre yakınında bulunan Yubileynaya oteli etrafında toplandı. Çevik kuvveti taşıyan otobüsler ve mahkum taşıma araçları da bu bölgeye yanaştı.

Güvenlik güçleri toplanan muhalifleri gözaltına almaya başladı, diğer bir muhalif grup ise olup bitenleri Svisloç Nehri’nin diğer kıyısından güvenli bir mesafeden izliyor.

Gözaltıların olduğu bölge araç geçişlerine kapatıldı.

 

Minsk’te merkezi metro istasyonları kapatıldı

Sputnik Belarus’un bildirdiği üzere Belarus’un başkenti Minsk’in merkezinde bulunan Frunzenskaya, Nemiga, Kupalovskaya ve Oktyabrskaya metro istasyonları girişlere kapatıldı.

Belarus resmi haber ajansı Belta ise metro basın dairesine atıfla Lenin Meydanı ve Molodyojnaya istasyonlarının kapalı olduğunu, trenlerin bu istasyonlarda durmadan geçtiklerini duyurdu.

Belarus Soruşturma Komitesi: Toplu ayaklanmalar ile ilgili 21 ceza davası açıldı, 80’in üzerinde kişi gözaltına alındı

Belarus Soruşturma Komitesi’nden yapılan açıklamada, ülkedeki toplu ayaklanmalar ile ilgili 21 ceza davası açıldığını, 80’in üzerinde kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Toplu ayaklanma ve kolluk kuvvetlerine yönelik şiddet olaylarının dün gece başkent Minsk’te ve Belarus’un diğer bölgelerinde yaşandığı belirtilen açıklamada, olaylarla ilgili toplam 21 ceza davasının açıldığı kaydedildi.

Açıklamada, “Şu anda 80’den fazla kişi söz konusu suçları işledikleri şüphesiyle gözaltına alındı. Bunların çoğu 20-25 yaş arası gençler. Şüphelilerden bazıları gözaltına alındıkları sırada uyuşturucu veya alkolün etkisi altındaydı” ifadelerine yer verildi.

 

Belarus KGB: Muhalif lider Tihonovskaya’ya suikast girişimi önlendi

Belarus Devlet Güvenlik Komitesi (KGB) Başkanı Valeriy Vakulçik, devlet başkanlığı adaylarından muhalif lider Svetlana Tihanovskaya’ya karşı suikast girişiminin önlendiğini belirtti.

Vakulçik, “Muhalefet birleşik karargahından, provokasyon amacıyla Tihanovskaya’ya suikast düzenlenebileceği yönünde bilgi aldık” diye açıkladı. KGB Başkanı, bu ihbardan kısa süre önce İçişleri Bakanlığı’nın aşırılıkla mücadele kanalından “kutsal kurbana ihtiyaç olduğu” yönünde bir mesaj ele geçirdiğini bildirdi.

 

Belarus polisinden gösterileri izleyen vatandaşa ‘dağılın’ çağrısı

Belarus’un başkenti Minsk’te çevik kuvvet polisi, protestoları izlemek amacıyla toplanan vatandaşın dağılmasını talep etti.

Belarus polisi, protestoların düzenlendiği bölgeden geçen vatandaşlara bu yerin güvenli olmadığını anlatıyor ve fotoğraf çekmelerine izin vermiyor. Polis devriyeleri, gösterinin yapıldığı bölgenin etrafında dolaşarak vatandaşlara beklememelerini ve toplanmamalarını talep ediyor.

Olay yerinden bildiren Sputnik muhabiri, polis mensuplarının vatandaşlara yaklaşarak bölgede bulunma nedenini soruyor. Şüphe uyandıran 2-3 kişinin gözaltına alındığı aktarılıyor.

 

Kiev’de Belarus Büyükelçiliği’nin yakınındaki gösteride birkaç kişi gözaltına alındı

Sputnik muhabirinin aktardığına göre Kiev polisi, Ukrayna’daki Belarus Büyükelçiliği yakınlarında düzenlenen gösteride elçilik binasına yumurta atmak isteyen birkaç kişiyi gözaltına aldı.

Belarus’ta dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin sonuçlarına itiraz eden halk, Kiev’deki Belarus Büyükelçiliği binasının yakınında gösteri düzenledi. Oyların yeniden sayılmasını isteyen göstericilere dayanışma gösteren Ukraynalılar da katıldı.

Polis, elçilik binasına yumurta fırlatmak isteyen bazı göstericileri gözaltına aldı. Gözaltı başlamadan önce göstericiler el ele tutuşarak duvar oluşturdu, polis gençleri ayırmak için zor kullandı.

Gözaltına alınanlar yan taraftaki bahçeye götürüldü. Güvenlik güçleri gazetecilerin bahçeye girmesine izin vermedi.

 

Minsk’te yeniden gözaltılar başladı, bölgelere güvenlik güçleri sevk ediliyor

Sputnik Belarus’un aktardığına göre Minsk’te dün geceki olayların ardından yeni gözaltılar başladı, güvenlik güçleri gazetecilerin kimliklerini kontrol edip fotoğraflarını çekiyor.

Bununla birlikte Vitebsk kentinin merkezine çok sayıda polis sevk edildi, caddeler kısmen trafiğe kapatıldı. Minsk’te aynı zamanda birkaç metro istasyonu da çalışmıyor.

Belarus’ta dün yapılan devlet başkanı seçimlerini ön verilere göre şimdiki Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko kazandı. Sandıklar kapandıktan sonra başkent Minsk ve diğer kentlerde halk sokaklara çıktı.

Muhalif göstericilerle güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşandı, ülke genelinde yaklaşık 3 bin kişi gözaltına alındı.

Daha önce muhalif adaylardan Svetlana Tihanovskaya’nın Belarus’taki seçim sonuçlarına itiraz etmeye karar verdiği açıklanmıştı.

Sputniknews

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.