SON DAKİKA

DÜNYA OTİZM FARKINDALIK AYI DOLAYISIYLA SEMPOZYUM DÜZENLENDİ

Bu haber 20 Nisan 2018 - 16:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Otizm iletişim ve sosyal etkileşim sorunları, kısıtlı ilgi alanları ve tekrarlayan davranışlarla ortaya çıkan bir hastalık olup ömür boyu devam eden bir gelişim bozukluğudur. Yaşamın ilk iki yılında ortaya çıkar. Otizm nedir sorusunun cevabını erken yaşta arayan aileler, erken teşhiste uygulayacakları rehabilitasyon programı ile hastalığın etkilerini en aza indirmeleri mümkündür.Peki bu nasıl olmalıdır, nasıl bir yol izlenmelidir, otizm belirtileri nelerdir? İçinde bulunduğumuz Nisan ayı, Birleşmiş Milletler tarafından bütün dünyada Otizm Farkındalık Ayı, 2 Nisan ise Otizm Farkındalık Günü olarak kabul edilmiştir.

Otizmle ilgili tüm soruların cevapları konusunda Otistikler Derneği tarafından bu yılsekizincisi düzenlenen bir sempozyumda ele alındı. Dünya Otizm Farkındalık Ayı dolayısıyla gerçekleştirilen bu bilimsel etkinliğin başlığı ‘Otizmde Çocukluk, Ergenlik ve Yetişkinlik’ olarak belirlendi.  8 Nisan 2018 Pazar Günü Saint Michel Fransız Lisesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte aralarında eğitimciler, psikologlar, hekimler, üniversite öğrencileri ve ebeveynler ileçeşitli devlet kurumlarından yetkili ve temsilcilerin de bulunduğu iki yüzü aşkın katılımcı yer aldı.

Sempozyumun açış konuşmasını Otistikler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Psk. Oğuz Burak İsmanur gerçekleştirdi. Ardından Uzm. Psk. Çimen Güldöker’inmoderatörlüğünde Otistikler Derneği ve Gramigna – Associazione di Promozione’nin iş birliğiyle yapılan ReLoaded Projesi belgesel gösterimi yapıldı ve detayları tartışıldı. Bir sonraki oturumda Yrd. Doç. Dr. Nevin Eracar‘Yetişkinlik Çocukluğu da Barındırıyor’ başlıklı konuşmasınıikili konferans biçiminde Doç. Dr. Ali Güven Kılıçoğlu‘Otizmde Farklı Dönemler ve Farmakoterapi’ konusuyla birlikte ele aldılar. Otizmde farklı dönemler ve ilaç tedavisinde dikkat edilmesi gereken başlıklar konuşmacılar tarafından karşılıklı olarak aktarıldı. “Otizmde Çocukluk Dönemi Nasıl Ele Alınmalı? “konusu Psk. Dr. Zeynep Maçkalı ve Öz. Eğt. Uzm. Dilek Kasım birlikteliğiyle ikinci ikili konferansı yapıldı. Çocukluk döneminde psikoterapinin, özel eğitimin işlevleri ve iş birliğinin nasıl olması gerektiği konusu örneklerle sempozyuma katılan misafirlerle paylaşıldı.

Sempozyumun öğleden sonraki bölümüne ise; grup çalışması ile başlandı. Dernek gönüllülerinin de katılımıyla bir müzikleterapisunumu gerçekleştirildi. Sempozyuma katılan dinleyicilerde bu çalışmaya dahil oldu. Sonrasında ‘Otizmde Ergenlikten Yetişkinliğe’ konusu panel olarak gerçekleştirildi.

Panelin Oturum Başkanı: Uzm. Psk. Oğuz Burak İsmanur,

Farklı Gelişen Ailelerin Yaşadığı Psikolojik Süreçler: Uzm. Psk. Orkun Yontar

Birey ve Grup İlişkileri: Psk. Latife Özgüleryüz

Birlikte ve Ayrı Olmak: Psk. Elif Uzer

Üretim İlişkileri: Psk. Püren Şenyuva

Başlıklarında doyurucu sunumlar gerçekleştirdiler.

‘Farklı Gelişim Süreçlerinde Atlarla Gelişimsel Destek’ konusunu Doğa Selçuk, Yrd. Doç. Dr. Nevin Eracar‘ın oturum başkanlığında sundu.

 

Son olarak sempozyumun son bölümünde üç ayrı tema ve başlıkta planlanan atölye çalışmalarına geçildi.

  1. Atölye Çalışması; Ailelerle Umut Üzerine Çalışma – Uzm. Psk. Çimen GÜLDÖKER, Psk. Latife Özgüleryüz, Psk. Umut Kaya
  2. Atölye Çalışması; Meslekte Tükenmeden birikmek – Uzm. Psk. Burak İsmanur, Psk. Dr. Zeynep Maçkalı
  • Atölye Çalışması; Yaşama Biçim Vermek: Bir Seramik Atölyesi – Yrd. Doç. Dr. Nevin Eracar, Psk. Püren Şenyuva ve Seramik, Heykel ve Plastik Sanatlar Eğitmeni Nail Yurdusev tarafından yürütüldü.

 

Sempozyuma 200’ ü aşkın dinleyicinin katılmasısebebiyle salonda ek oturma yerleri hazırlandı. Sunum ve atölye çalışmalarının ardından alınan geri bildirimlerin olumlu yönde olması dikkat çekti. Katılımcılaretkinliğin çok verimli geçtiğini, kendilerinde uyandırdığı duyguları ve yaşamlarındaki karşılığından bahsettiler. Sempozyuma ve atölyelere dahil olan misafirlere katılımcı belgesi verildi. Alanda ihtiyaç duyulan önemli bir bilimsel etkinliği Otistikler Derneği Yöneticileriyılda bir kere öğrenci, öğretmen, psikolog, özel eğitimciler ve otizmli çocuklara sahip ailelerle bilgi ve tecrübelerini paylaşmaya devam ediyorlar. Bu deneyimlere sahip olmak isteyen herkes gelecek sene düzenlenecek olan sempozyuma katılabilirler.

 

HİKMET AYDOĞAN

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.