SON DAKİKA

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Kudüs krizi ile ilgili flaş açıklama!

Bu haber 05 Aralık 2017 - 13:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Arnavutluk’ta düzenlenen 2. Uluslararası Mehmet Akif Ersoy  Bilim ve Sanat Ödülleri Programı’nda yaptığı açıklamada, ABD’nin İsrail  büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağına ilişkin haberlere dair, “Umarız bu haberler doğru değildir. Bu bilgiler yanlıştır. Böyle bir adım sorunun çözümüne katkı  sağlamayacağı gibi, bölgedeki kırılgan yapıyı daha da kırılgan bir hale  getirecektir, daha da tehlikeli bir hale getirecek, barış yerine kaos gelecektir.  Çözüm süreci tamamen ortadan kalkacaktır.” diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, “Burada bir tek çözüm vardır o da iki devletli çözüm.  Yan yana iki bağımsız devlet. Doğu Kudüs’ün başkent olduğu ve 1967 sınırlarıyla  bağımsız bir Filistin devleti ve İsrail devleti. Bölgeye barış ve huzur ancak  böyle gelir.” şeklinde konuştu.

Konuya ilişkin bütün dünyada şimdiden bir rahatsızlık olduğunu  belirten Çavuşoğlu, “Esasen Musevilerin birçoğunda da rahatsızlık var. Çünkü  Kudüs üç dinin kutsal mekanıdır ve buna herkesin saygı göstermesi gerekir.”  ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Herkes sussa Türkiye Cumhuriyeti  olarak biz susmayız. Doğruları söyleriz, yanlışların karşısında oluruz.” dedi.

AA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.