SON DAKİKA

Din ve İnanç Hürriyetinin Korunması Konusunda Anayasamızın Hükümleri ve SAT7 TÜRK TV

Bu haber 09 Haziran 2019 - 0:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yazıma Anayasa’nın “Din ve İnanç Hürriyetinin Korunması” konusunda getirdiği emredici hükümlerle başlayacağım:

  • “Herkes din ve mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetmeksizin kanun önünde eşittir”
  • “Kimse, dinî inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz”
  • “Herkes, vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir.”
  • Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir”

 

Bu özgürlüklerin ve hakların bütün herkes ve bütün dinler yönünden kabul edildiği, sadece Anayasa tarafından değil, “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi”ve «İnsan Hakları ve Ana Hürriyetleri Korumaya Dair Sözleşme” tarafından da kabul edilmiş bulunmaktadır.

Türk Ceza Kanunu  «Din Hürriyeti» aleyhine işleyen suç faillerine ağır cezalar getirmiştir.

SAT7TÜRK; Türkiye’de ilk ve tek Hıristiyan TV Kanalı olmanın yanı sıra ilk ve tek periyodik Hukuk ve Turizm Programı da sunuyor. Ben de TV Kanalımızın “Lezzetli Sohbetler “bölümünde Ekim 2018’den beri Şemsa Deniz Bakır ile program yapmaktan gurur duyuyorum.

 

SAT 7TÜRK TV; geçtiğimiz günlerde yayın hayatında dördüncü yaşına girdi.

2014 yılında RTÜK’ten 10 yıllık yayın lisansı aldıktan bir yıl sonra TÜRKSAT uydusu üzerinden yayına başlayan kanal, uluslararası yayın yapan SAT-7 organizasyonu bünyesinde ve finansal desteğinden yararlanan dört kanaldan biri.

SAT-7, Orta Doğu’da Hıristiyanlık kültürünü yaşatmak üzere ilgili ülkelerde TV kanalı açılmasını destekleyen bir kurum.

2007 yılında Malatya’da İncil satan Zirve Yayınevi’nde üç Hıristiyan’ın boğazının kesilerek öldürüldüğü saldırıdan dakikalarla kurtulan Gökhan Talas da, kanalın yayın müdürlüğünü yürütüyor.

Kanalın Genel Müdürü Melih Ekener, aynı zamanda Maskeli Beşler, Hababam Sınıfı gibi filmlerle sinema, tiyatro ve dizi dünyasından oldukça tanınan bir isim.

 

Geçtiğimiz günlerde Euronews Türkçe’ye konuşan Ekener, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kanalımızın hedefi Türkiye’de 2000 yıldır yaşanan Hıristiyan kültürünü anlatmak, yanlış algılamaları bertaraf etmek ve Hıristiyanlık hakkında doğru bilgilendirme yapmak. Esasen SAT-7 Türk’ün hedef kitlesi, Türkiye’de yaşayan Hıristiyanlar ve Hıristiyanlık kültürünün ne olduğunu merak eden ve bilmek isteyen her kesim. SAT-7 Türk ekümenik, yani bütün Hıristiyan camiasını kapsayan bir kanaldır, hiçbir Hıristiyan mezhebini temsil etmemektedir, bünyesinde ve yönetiminde her mezhepten temsilciler bulundurmaktadır.

SAT-7 Türk’ün güvenilir bir Hıristiyan kültür kanalı olması bu ekümenik yapısından kaynaklanmaktadır. Ayrıca, kanalın yayın içeriği sadece Hıristiyan kültür yayınlarıyla sınırlı olmayıp; kadın, sağlık, yemek, çocuk, sinema ve kültür-sanat gibi programlar da ağırlıkla yer alıyor. Kanalın, yapılan anket çalışmalarına göre Türkiye çapında 1,5-2 milyon kadar sürekli izleyicisi var. Bunda dini bir kanal olmaması ve kültürel ögelerin ağırlıklı olması, Hıristiyan olmayanların da başka kültürleri tanımasına imkan veren yayın politikası etkili. Hıristiyanlıkla ilgili bilinen yanlışları olabildiğince objektif olarak düzeltmeye çalışıyoruz. Kanalda, sadece Hıristiyanlar değil, Müslüman, Yahudi, ateist ve hatta Budistler bile çalışıyor.”

Protestan Kiliseler Birliği Genel Sekreteri Umut Şahin ise Sat7 TÜRK ile ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi;

“Bu kanal sayesinde ilk defa Hıristiyanlar kendilerini ifade etme fırsatı buldu. Hıristiyanların kültürel anlamda birbirleriyle bağları güçlendi, toplumda var olduklarını, vatandaş olduklarını hissettiler. Devletin beş sene önce bu kanala yayın lisansı vermesi, o zamandan beri yasal bir sorun yaşanmaması da çok pozitif bir gelişme. Hıristiyanların toplumun gözünde meşruiyet kazanmasında, geniş kitlelere ulaşmada önemli bir dönüm noktası oldu.”

Av.Pekcan Türkeş

 

Pekcan Türkeş
Pekcan Türkeşpekcan@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.