SON DAKİKA

Derin Orhon, Türkiye’nin Bilim Potansiyelini değerlendirdi

Bu haber 01 Ocak 2018 - 22:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

FMV Işık Okulları’nın 4 yıldır düzenlediği FMV Kültür Konferansları dizisinin 27 Aralık’taki konuğu ünlü bilim adamı Prof. Dr. Derin Orhon oldu. Çevre Biyoteknolojisi alanındaki bilimsel çalışmaları ile tanınan ve TÜBİTAK Bilim Ödülü sahibi Orhon, ‘2017 Nobel Ödülleri ve Düşündürdükleri: Türkiye’nin Bilim Potansiyeli Nobel Ödülü Getirir mi?’ konulu bir konferans verdi.

FMV Işık Okulları tarafından 2014 yılından itibaren gerçekleştirilen ve şimdiye dek iş dünyasından bilim insanına, yazardan siyasetçiye kadar pek çok farklı önemli ismi, dinleyicilerle buluşturan Kültür Konferanslarının bu ayki konuğu bilim insanı Prof. Dr. Derin Orhon oldu.

Çevre Biyoteknolojisi alanındaki bilimsel çalışmaları ile 1998 yılında Mühendislik alanında TÜBİTAK Bilim Ödülü’nü kazanan ve International Water Association (IWA) tarafından 2000 yılında Samuel H. Jenkins Medal ödülüne layık görülen Orhon, aynı yıl Türkiye Bilimler Akademisi’ne asli üye seçildi. Uzmanlık alanında çok sayıda önemli proje yürüten ve bilimsel katkısı olan Orhon, konferansta, geçtiğimiz günlerde açıklanan 2017 Nobel Ödülleri’ni ve gelecekte Türk bilim insanlarının Nobel Ödülleri’ndeki yerini değerlendirdi.

4 yıldır kesintisiz süren FMV Kültür Konferanslarına daha önce Prof. Dr. Bingür Sönmez, Ayşe Kulin, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Ersin Özince, Özden İnönü Toker, Prof. Dr. Şevket Pamuk gibi isimler konuşmacı olarak katıldı.

HİKMET AYDOĞAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.