SON DAKİKA

Çocukluk döneminde görülen düztabanlığın tedavisi çok önemli

Bu haber 15 Ekim 2019 - 1:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Düztabanlık birçok insanın hayat standardını düşüren, tedavi edilmediği takdirde daha ciddi sorunlara yol açan bir ortopedik rahatsızlık. Çocuklarda da sıklıkla görülen düztabanlığın tedavisi mümkün ve kolay. Fulya Ayak Cerrahi Merkezi Kurucusu, Op. Dr. Selim Muğrabi, çocukluk döneminde görülen düztabanlığı ilişkin soruları yanıtladı:

 

Düztabanlık şikayetinin çocuktan geldiği zamanlar hangileri?

Çocuğun okul çağına başlamasıyla beraber aktivite seviyesi artıyor. Daha fazla spor yapmaya başlıyor. Zaten düztabanlık şikayetlerinin en çok başladığı zamanlar bunlar. Sosyal yaşantının artmasıyla şikayetler başlıyor. Birçok doktorun düztabanlığı tedavi etmeyi tercih ettiği zamanlar haliyle okul çağları oluyor. Çünkü çocuğun yorgunluğunu, spor çalışmalarından geri kalıp kalmadığını, günlük aktivitesini yerine getirip getiremediğinin sorgulandığı zamanlar okul çağları.

Çocuğa baktığımızda düztaban olduğunu nasıl anlarız?

“Havada ve yerde ayağının şekli aynı mı? Havadayken kavis varken, yerde çöküyor mu? Çocuk yürürken arkadan bakıldığında topuk içeri dönüyor mu, içeri basıyor mu?” gibi evde yapılan gözlemler vardır. Ama her çocuğun altı aş civarı bir ortopedik muayeneden geçmesi gerekir. Bu çok önemli. Doktorun belirlemesi şart.

Düztabanlık ve spor ilişkisi nedir? Yani düztaban bir çocuk spor aktivitelerinde, düztaban olmayan bir çocuğa göre ne gibi farklılıklar yaşar?
Spor performansını ve spor sonrası erken yorulma şikayetlerini getirdiği için düztabanlık, sportif faaliyetleri etkiler. Günlük performansı yerine getiremez. Okuldan eve geldiğinde bilek ve bacak ağrısı şikayeti olması, düz ağrısı şikayeti olması gibi şeyler belirti. Şikayetler başladığında tedavi başlamalı.

Ameliyat kararı nasıl veriliyor?

Düztabanlığın rijit mi, flexable mı olduğuna bakmak gerekiyor. Esnek mi,sert mi? Sert olanları ameliyat etme ihtiyacı oluyor, esnekleri de ameliyat etme ihtimali çok nadir oluyor. Çocuk tabanlıkla tedavi edilebilir mu önce ona bakmak gerekiyor. Tanı oyulduğu zaman, eğer sonuç ameliyatsa, çocuğun gelişimini tamamlamasını beklemeye gerek yok. Bazı deformitelere erken müdahale etmek gerekiyor. Bazı durumlarda ise beklemek gerekiyor. Yaşa, şikayete ve deformitenin durumuna göre karar vermek gerekiyor. Altı yaşında çok deformitesiolan çocuk hemen ameliyat edilmeli, 11 yaşına gelmiş ama deformite az,tabanlıkla idare edebiliyor, o zaman kemik gelişimini beklenebilir. Flexableise zaten ameliyata gerek yok.

Tedavide yetişkine göre ne farklılık var?

Yetişkin düztabanlığı giderek ilerleyen bir özellik gösterdiği için, onda ne kadar erken müdahale edilirse o kadar iyi. Çocukluk düztabanlığı yerleşik bir rahatsızlık. Çocuk düztabanlığında, tabanlıkla idare edebildiği zaman beklemek daha doğru. Erişkinde hastalığın daha kötü gideceği belli, o yüzden hemen müdahale etmeli. Çocuklar ameliyat sonrası üç ayda iyileşiyor. Yaz tatili öncesinde ameliyat edip, okula yetiştiriyoruz. Ve düztabanlıktan tamamen kurtuluyor. Spor yapan bir çocuksa, ameliyattan bir yıl sonra istediği her sporu yapabilir hale gelir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.