SON DAKİKA

Çocuklar Organ Nakli Sergisi’nde Fark Yarattı

Bu haber 09 Mart 2018 - 15:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Okan Üniversitesi Hastanesi 8 – 14 Mart Böbrek Sağlığı Haftası nedeniyle, 8 -14 yaş arası çocukların organ bağışı ile ilgili hissettiklerini resme dökmeleri için “Çocuk Gözüyle Organ Bağışı” isimli bir yarışma düzenledi. Yarışma sonuçları Okan Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi öğretim üyeleri tarafından belirlendi. Yarışmaya katılan 89 resim arasından seçilen 11 resme ödülleri hastanede düzenlenen törenle verildi. Ortaya çıkan resimler 14 Mart 2018 tarihine kadar hastane içinde sergilenecek.

Organ bağışı bilincini geliştirmek ve var olan bağış oranını artırmak amacıyla Okan Üniversitesi Hastanesi tarafından düzenlenen resim yarışmasına katılan ve sistinozis rahatsızlığı nedeniyle böbrek nakli bekleyen 8 yaşında Melisa Güngör “mansiyon ödülü” aldı.

Kızının 6 aylıkken bu rahatsızlığı yaşamaya başladığını söyleyen anne Sevgi Güngör, şu anda tedavinin devam ettiğini ve nakil için sıra beklediklerini söyledi. Aynı rahatsızlığı yaşayan 16 yaşındaki diğer kızına böbreğinin birini veren anne Güngör, herkesin bu konuda duyarlı olmasını istiyor.

Yarışmada birincilik ödülünü alan 6. sınıf öğrencisi Ezgi Yakasız, annesinin bu yarışmayı kendisine haber verdiğini ve çok düşündükten sonra resmini yaptığını, ödül aldığı için çok mutlu olduğunu söyledi. Öğretmen olan anne Şükran Dalmış ise kendisinin de organlarını bağışladığını ve kızını bu konuda bilinçlendirdiğini ifade etti. Dalmış, “Kişi yaşamını yitirdiğinde organlarının çürümeye bırakılması yerine bağışlanması, başkalarına hayat oluyor. Ben doktor değilim. Normal şartlarda bir hayat kurtaramam ama organlarımı bağışlayarak başka birine umut olabilirim” dedi.

HİKMET AYDOĞAN

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.