SON DAKİKA

CEMAL SÜREYA’NIN YETKİN ÇEVİRİSİ İLE FAŞİZMİN ANALİZİ

Bu haber 27 Şubat 2018 - 17:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Maria Antonietta Macciocchi İkinci Dünya savaşı ile zirveye ulaşan faşizmin sonrasını anlattığı ve özel olarak faşist yönetimler altında kadının yerini tahlil ettiği Faşizmin Analizikitabı İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlandı.

Faşizmin Analizi, 1975’te Vincennes Üniversitesi’nde alanında uzman bilim insanlarının faşizm üzerine verdikleri seminerlerin Maria A. Macciocchi tarafından yapılan derlemesidir. Yazarın yorumları ile zenginleştirdiği kitap faşizmin işleyişini ortaya koyan önemli bir eserdir.

“Faşizm nedir? İşçi hareketi neden faşizm karşısında başarısızlığa uğradı? Faşizmin gerçek halk çatışması nedir? Faşizm, kitlelerden yararlanmak için ne gibi yollar kullanmaktadır? Faşizmde kadının yeri nedir?” sorularına cevap arayan yazar 20. yüzyılın siyasal bir değerlendirmesini de yapıyor.

Faşizmin kitle ruhu anlayışı ve faşist yönetimlerde kadının konumunu anlamak için vaz geçilmez bir kaynak Faşizmin Analizi.

Faşizm, İkinci Dünya Savaşı’nda kalan bir hayalet midir, yoksa günümüze ait bir gerçek mi?..

Maria Antonietta Macciocchi

İtalyan gazeteci, yazar, düşünür, feminist, politikacı ve eylemcilerden (1922-2007). İtalya’da faşizme karşı ön saflarda mücadele etmiş, İtalyan Komünist Partisi içinde çalışmış militan bir yazar. Radikal Parti üyesi ve İtalya Parlamentosu’nda milletvekilliği yapmasının yanı sıra 1979’da Avrupa Parlamentosu milletvekilliğine seçildi. Faşizmin Analizi, yazarın yönetiminde yapılan faşizmin ve yeni-faşizmin incelendiği bir toplu çalışmanın ürünüdür. Ancak kitabın içindeki yazıların çoğunluğu yazara aittir. Yayımlandığı günlerde faşizmin analizine getirdiği katkılar açısından büyük bir ilgi görmüştür.

Türkçedeki diğer kitabı: Çin Deyince, çev. Celal Uster, 2 cilt, E Yayınları, 1976

HİKMET AYDOĞAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.