SON DAKİKA

CAPE TOWN -2

Bu haber 12 Aralık 2017 - 9:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.

ROBBEN ADASI HAPİSHANESİNDE AFRİKA’NIN ULUSAL ANITI
Cape Town Robben Adası Hapishane Turu sırasında gördüğümüz en ilginç yer, mahkumların çalıştırıldığı kireç ocağı. Alanın tam ortasında yumruk büyüklüğündeki taşlardan oluşmuş bir yığın dikkatimi çekmişti. Rehberimiz, Tur sırasında burayı en sona bırakmış ve bu taş yığını için ‘Afrika’nın en önemli Ulusal Anıtı’ demişti. Turdaki herkes çok şaşırmış, böylesine basit bir taş yığınının Ulusal Anıt olmasını anlayamamıştık.Meğer beş yılda bir, 11 Şubat günü bu hapishanede kalmış mahkumlar bir araya gelerek o günlerin anısına buraya birer taş bırakıyorlarmış. İşte bu taş yığını böyle oluşmuş. Bu gelenek, son mahkum ölünceye kadar da devam edecekmiş.Gezinin ikinci bölümünde asıl hapishaneyi geziyoruz. Yeni rehberimiz yaşamının yirmi yılını burada tutsak olarak geçirmiş olan yaşlı bir siyahî. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ilk siyah devlet başkanı Mandela’nın 1964’ten 1982 Mart’ına kadar 18 yıl kaldığı hücreyi, havalandırmaya çıktığı avluyu, banyoları ve yemekhaneyi gezdirip bilgi veriyor. Avluda Mandela’nın 1966 yılında hapishanede çekilmiş bir fotoğrafı var. Fotoğraf, tam fotoğrafın çekildiği noktaya dikilmiş. Robben Adası’ndaki hapishane 1997’de kapatılarak müze haline getirilmiş. .
GREEN MARKET
Alışveriş tutkunları için Waterfront’tan sonraki ikinci adres Greenmarket Meydanı. Burada çeşitli el sanatları ürün ve hediyelik eşyaları açıkhava stantlarında ya da kulübelerde bulabilirsiniz. Dilerseniz çevredeki Cafe’lerde keyifle içkinizi yudumlayabilirsiniz.
GÜMÜŞ VE ALTIN ALINIR
Günümüzde, yılda yaklaşık 2.500 ton altın üretiliyor. En büyük altın üreticisi ülke, yılda ortalama 475 ton ile Güney Afrika Cumhuriyeti. Onu sırasıyla ABD, Latin Amerika, Avustralya, Kanada, Çin, Endonezya ve Rusya izliyor. Avrupa altın üretimi açısından fakir bir kıta. Yıllık ortalama altın üretimi 25 tonu geçmiyor. Avrupa’da İspanya, Yunanistan, İtalya gibi ülkelerde üçüncü şahısların külçe altın satın almaları yasak. Türkiye’de ise, sadece kuyumcu firmalar, altın borsasından külçe altın satın alabiliyorlar. Cape Town’da boyunlarında tabelâ ile altın ve gümüş simsarları dolaşıyor.
SİYAHLA BEYAZIN ARMONİSİ SAYILAN CAPETOWN’DAN İLGİNÇ NOKTALAR
Güney Afrika Cape Town’a yerleşmiş Türkler şöyle diyor:
Siz “Afrika Cape Town”dersiniz.Biz “Evimiz”deriz.
Siyah ile Beyazın insan ilişkilerinde uyumunu görüyorsunuz.İlginç noktalar:
💠Elektrik prizleri üçlü
💠Trafik soldan akıyor.
💠Turistik yerlerde güvenlik açısından pek sıkıntı olmasa da şehrin iç kesimlerinde güvenlik problemi var. Akşam geç saatlerde dışarıda dolaşılmaması uyarılıyor,
💠Hop On – Hop Off otobüsleri Çevreyi tanımak için çok yararlı araç,
💠Robben Island için önceden online rezervasyon yaptırıp biletlerinizi alın.
Waterfront’daki Information Center’dan istediğiniz turları ayarlayabilirsiniz.
💠Table Mountain tepesinde genelde sis olur. Sis olmadığı bir zamanda hemen fırsatı değerlendirip tepeye çıkmalısınız.
💠Denize girmek isterseniz güvenli olarak işaretlenmiş bölgelerde girin. Köpek balığı saldırıları olabiliyormuş.
💠Yemek konusunda bir sıkıntı yaşamazsınız. Her zevke hitabeden restoranlar mevcut.
💠El işi ahşap ürünlerden ve Güney Afrika şaraplarından alın mutlaka.
💠Para birimi Güney Afrika Rand’ı. Havaalanında bozdurabilirsiniz. Para bozdururken mutlaka pasaportunuz yanınızda olmalı. Ayrıca komisyon da alınıyor.
💠Cape Town’da 11 yabancı dil konuşuluyor.
💠Güney Afrika’nın okyanus kenarındaki bu güzel kentin sembolü Masa Dağı
💠Güney Afrikalı kalp cerrahı Dr.Christiaan Barnard (1922 – 2001), İnsandan insana ilk başarılı kalp nakli ameliyatını 1967 yılında gerçekleştirdi
💠 Cape Town’da Türk yemekleri yapan ‘Mezopotamia Kurdish Restraurant’ isimli bir lokanta var.
💠Capetown Hava Limanında THY Simgesi ve reklamını muhtevi ücretsiz bagaj taşıma arabası var.Hatırladığım THY’nın Reklam panoları; Newyork 42.Caddedeki devasa pano, Romanya (Constanta) Köstence’deki yol kavşağındaki pano.
💠Buradaki dolmuşları (minibüs) İstanbul’dakilere rahmet okuturacak cinsten. Minibüs şoförleri tehlikeli araç kulanıyor. Minibüs kamu taşımacılığı bizim Minibüs sistemi gibi. Bizdeki Minibüs muhabeti burda da geçerli elden ele para uzatılıyor .
CAPE TOWN : AFRİKA KOKTEYLİ
Doğası, iklimi, muhteşem manzaraları, Kültürel dokusu, Çin-Hint ve Türk mutfak ile Capetown sanki bir Afrika kokteyli. Bir yanda muhteşem manzaralar eşliğinde doğal yaşamın hüküm sürdüğü milli parklar diğer yanda Hint Okyanusu’nun egzotik kıyı ve adaları ile Cape Town gerçekten görmeye değer bir Kent. Afrika’nın, vadileri, plajları, limanları ve balıkçı köyleri ile ünlü, dünyanın en zengin bitki çeşitliliğine sahip bu güzel Şehire “Veda” etmek zamanı geldi.Ama her “Veda”,”El Veda” değildir.Tekrar görüşmek üzere Cape Town!

Pekcan Türkeş
Pekcan Türkeşpekcan@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.