SON DAKİKA

Büyük heyecan uyandıran ilk kara delik fotoğrafı neleri gösteriyor?

Bu haber 15 Mayıs 2019 - 23:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Geçtiğimiz günlerde ABD Ulusal Bilim Vakfı astrofizikçileri tarafından yayınlanan kara delik fotoğrafı hakkında Altınbaş Üniversitesi Dr. Öğr.Üy. Ahad Ardabili açıklamalarda bulundu.

 

“Dairesel şekil kanıtlanmış oldu”

Evrendeki gizeminin koruyan en önemli konulardan biri de kara delikler. Kara delik, çekim alanı her türlü madde ve ışınımın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek derecede güçlü olan, kütlesi çok büyük bir kozmik cisim. Fakat kara deliği bulmak ve varlığını test etmek oldukça zorlu bir çalışma gerektiriyor. ABD Ulusal Bilim Vakfı astrofizikçilerinin geçtiğimiz günlerde düzenledikleri bir toplantıyla açıkladıkları kara delik görüntüsü, doğası gereği görünür olmayan bir şeyin gözlemlenmesi ve görüntülenmesi açısından bir ilk oldu.

 

Görüntü neden bu kadar önemli?

Yayınlanan görüntü hakkında bilgi veren Altınbaş Üniversitesi Dr. Öğr.Üy. Ahad Ardabili, görüntülenen büyük kara deliğin Galaksi MK87’nin merkezinde ve dünyadan 50 milyon ışık yılı uzakta olduğu ve kütlesinin güneşin 3.5 milyar ila 7.2 milyar katı arasında olduğu bilgisini paylaştı. Görüntünün bilim adına büyük bir aşama olduğunu ifade eden Dr. Öğr.Üy. Ahad Ardabili, “Görüntüye yakından bakıldığında kara deliğin bir tarafının diğerinden daha parlak olduğunun görüldüğünü, bunun nedenininse kara deliğin bir tarafında dönen parçacıkların dünyaya doğru hareket etmeleri, diğer taraftakilerin ise dünyadan uzaklaşmalarıdır. Bilim adamları bu davranışı öngörmüştü ve bu fotoğrafla sonunda bu öngörü kanıtlandı” dedi.

 

“Önemli sonuçlara ulaşacağız”

Yayınlanan fotoğrafın aynı zamanda, açıkça tahmin edilen ancak şimdiye kadar kanıtlanamayan dairesel şekli de açıkça göstermiş olduğunu vurgulayan Dr. Ardabili, “Şimdi bir kara deliğe ait ilk görüntüye sahip olduğumuza göre galaksilerin merkezlerinde bulunan kara delikleri daha iyi anlayabiliriz. Özellikle, elde ettiğimiz görüntülerin çözünürlüğü geliştikçe üzerinde çalışılacak birçok bilimsel konu ortaya çıkacaktır. EHT araştırma projesinin bir sonraki planı sahip olduğumuz teleskop ağına daha yenilerini eklemektir ve bu da daha iyi çözünürlük demektir. Bir bilim insanı olarak bu gelişmeler beni inanılmaz derecede heyecanlandırıyor. Özellikle ışığın dönen bir kara delikten saçılma problemi konusunda önemli sonuçlara ulaşacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN