SON DAKİKA

Bu yayınevinde çocuklar onaylamazsa kitaplar basılmıyor

Bu haber 25 Temmuz 2018 - 14:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Çocuk kitaplarını büyükler yazıyor. Çocuklar için uygun olmayan konular, resimler, fotoğraflar çoğu zaman gözden kaçabiliyor. Oysa çocuk kitaplarında bulunması gereken bazı özellikler vardır. Peki ne yapmalı?

Çocuk kitaplarıyla tanınan Hasbahçe Yayınları, birçok yayınevine örnek olacak radikal bir çözüm buldu. Editör koltuğuna çocukları oturttu. Yayına hazırlanan kitaplar baskıya gönderilmeden önce son kontrolleri çocuklar yapıyor. Çocukların onay verdiği kitaplar matbaaya gönderilerek basılıyor ve raflardaki yerini alıyor. Çocukların onay vermediği kitaplar ise yazarı ve editörleri tarafından yeniden ele alınıyor.

Örnek uygulama hakkında bilgi veren Hasbahçe Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Harun Tuncer “Yazarlarımız tarafından hazırlanan bir eser, editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayın kuruluna sunuluyor. Uygun görülen eserlerin tasarım süreci başlıyor.Bu aşamadan sonra öğretmen danışmanlarımız kitabı tekrar inceliyor. Son olarak, kitabın hitap ettiği yaş seviyesindeki öğrencilere son okuma yaptırılıyor ve kitap okuyucuya sunuluyor” dedi.

HİKMET AYDOĞAN

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.