SON DAKİKA

bomontiada ALT Programı: 11 Aralık – 17 Aralık

Bu haber 12 Aralık 2017 - 9:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Music Sessions: Big Beats Big Times

12 Aralık 2017

Saat 20.30

Berke Can Özcan’ın dünyanın farklı yerlerinden davulcuları buluşturarak sürdürdüğü bir doğaçlama konserler serisi olarak tanınan Big Beats Big Times bomontiada ALT’a konuk oluyor. Performansta keçi derileri gerilmiş davullar, ziller, gonglar, kasetçalarlar, kasetler, binlerce şişe kapağı, bambular ve ipler, tahta ayakkabı kalıpları, vantilatörler yer alıyor.

Performans: Emre Koyuncuoğlu – Punta Atmak

13-14-15-16 Aralık 2017

Saat 20.30

Bertold Brecht’in Kafkas Tebeşir Dairesi’nin bir mask tiyatrosu adaptasyonu olan Punta Atmak gösterisiyle Emre Koyuncuoğlu bomontiada ALT’ta performans sergiliyor. Sanatçı gösteride bir arada üretmek kültürüne ve yakın tarihimizde toplumumuza değer katan Mehmet Ulusoy, Metin Deniz, Kuzgun Acar gibi isimlerin birlikte kültür ve sanat zenginliğimizin farkındalığı yeniden sağlamanın sorumluluğundan bahsediyor.

Sessiz Sinema Günleri – Dancing for Silence

6-7-8-9 Aralık 2017

Saat 22.00

Dünyanın farklı arşivlerinden dans teması altında bir araya getirilen ve restore edilen sessiz filmler 4. Uluslararası Sessiz Sinema Günleri kapsamında bomontiada ALT’ta. Dancing for Silence seçkisi kapsamında, sessiz sinemanın dans ve ritim ile ilişki kurduğu ilk örnek olan Loie Fuller’in Yılan Dansı (Danse Serpentine)’nın yanı sıra, Little Tich’in şaşırtıcı dans gösterileri, René Clair’in bir Dada gecesinde, bir bale gösterisinin antraktında gösterilmek üzere çektiği Antrakt’ı (Entr’acte) sinemaseverlerle buluşuyor. Gecede müzisyen Özün Usta’nın ritim odaklı performansı da eşlik ediyor.

Performans: Canan Yücel Pekiçten – All About the Heart

15-16 Aralık 2017

Saat 20.30

Çağdaş dans sanatçısı Canan Yücel Pekiçten üç farklı operaya konu olmuş üç kadın karakterin öyküsünü sahneye taşıdığı performans All About the Heart ile bomontiada ALT’ta. Der Zwerg Lied’inin kraliçesi, Madam Butterfly’ın Cio-Cio-San’ı ve Fince yazılmış ilk opera olan Pohjan Neito’nun aynı adlı karakteri sanatçının performansında kadın bakış açısıyla yeniden var oluyor. Performansta seyirciler, bu üç ayrı solo yapıtla cinsiyetçi bir bakışla yaratılmış kadın karakterlerin “şekil değiştirmesine” tanık oluyor.

Film Gösterimleri: Başka Sinema, Dekalog 1-5 / Dekalog 6-10

16 Aralık 2017 / 17 Aralık 2017

Saat 14.00

Efsanevi yönetmen Kieslowski’nin şaheserlerinden Polonya Televizyonu için yaratılmış bir On Emir öyküsü Dekalog, bomontiada ALT’ta gösteriliyor. Dekalog’un 1’den 5’e kadar olan bölümleri 16 Aralık Cumartesi günü 6’dan 10’a kadar olan bölümleri 17 Aralık Pazargünü gösteriliyor. Kieslowski’nin diğer iki filminin farklı kurgulanmış versiyonlarını (A Short Film About Killing ve A Short Film About Love) izleyebileceğiniz bu yapım, insanlığın duygusal karmaşalardan dolayı çektiği azabı, içgüdülere dayanan hareketleri ve toplumsak ahlak çatışmalarını ele alıyor.

bomontida ALT Programı

Tarih Saat Etkinlik
12 Aralık Salı 20.30 Music Sessions: Big Beats Big Times
13-16 Aralık 20.30 Performans: Emre Koyuncuoğlu – Punta Atmak
15 Aralık Cuma 22.00 Sessiz Sinema Günleri – Dancing for Silence
15-16 Aralık 20.30 Performans: Canan Yücel Pekiçten – All About the Heart
16 Aralık Cumartesi 14.00 Film Gösterimleri: Başka Sinema, Dekalog 1-5
17 Aralık Pazar 14.00 Film Gösterimleri: Başka Sinema, Dekalog 6-10

 

Hikmet Aydoğan

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.