SON DAKİKA

BESTELERİYLE SADETTİN KAYNAK İLTER BURAK KALAY’IN SESİYLE 21 OCAK’TA KATS SAHNE’DE!

Bu haber 16 Ocak 2018 - 11:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Klasik Türk müziği bestecisi Hafız Sadettin Kaynak’ın eserleri özel bir konser kapsamında ses sanatçısı ve müzisyen İlter Burak Kalay tarafından seslendirilecek! Gayrettepe KATS Sahne’nin “Türk Sanat Müziği Geceleri” kapsamında, 21 Ocak Pazar akşamı gerçekleşecek konserde, İlter Burak Kalay ve müzisyen ekibi, Türk sanat müziği tutkunlarına unutulmaz bir müzik ziyafeti sunacak.

Türkçe ezanı ilk kez seslendiren, altı yıl imamlık yapan ve 1926’da hüzzam şarkısı “Hicran-ı Elem“i yazan, klasik Türk müziği bestecisi Hafız Sadettin Kaynak’ın eserleri,  İlter Burak Kalay’ın sesinden dinlenecek. Gayrettepe KATS Sahne’de gerçekleşecek konserde İlter Burak Kalay, Hafız Sadettin Kaynak’ın eşsiz bestelerini seslendirirken, sanatçıya sahnede; Hasan Kiriş (tanbur), Elif Canfeza Gündüz (kemençe), Ferhat Ersoy (ud), Ahmet Güçlüer (kanun), Özgür Koban (keman) ve Murat Karadamar (ritm) eşlik edecek.

İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı mezunu İlter Burak Kalay, öğrencilik yıllarında Nevzat Atlığ, Alaeddin Yavaşça, Tülin Korman, Selahattin İçli, Erol Sayan, Çetin Körükçü, Erol Uras’tan usul, repertuar ve şan, Abdi Coşkun’dan tanbur dersleri almıştır. Daha önce Serdar Öztürk yönetimindeki İTÜ Türk Müziği Çok Sesli Müzik Korosu’nda bas bariton olarak yer alan İlter Burak Kalay, 2007 yılından beri koro şefliği çalışmalarına devam ediyor. Yurt içi ve yurt dışında birçok konser ve festivalde yer alan İlter Burak Kalay, konserlerinde şarkı söylemenin yanı sıra; ud, tanbur, keman, gitar, saz ve trompet de çalıyor.

Giriş katındaki restoranıyla etkinlik öncesi ve sonrasında konuklarına keyifli bir ortam da sunan KATS Sahne, merkezi konumu ve toplu taşımaya ulaşım kolaylığıyla müzikseverlerin yeni mekân arayışına bir alternatif olarak öne çıkıyor.

 İlter Burak Kalay’ın, 21 Ocak 2018, Pazar akşamı saat 19.00’da başlayacak konserinin biletleri Biletix’ten ve Gayrettepe KATS Sahne’den temin edilebilir.

HAFIZ SADETTİN KAYNAK HAKKINDA

Sadettin Kaynak, 1895 yılında İstanbul’da doğmuştur. Henüz 10 yaşında iken hafız olan Sadettin Kaynak, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde eğitim görmüştür. Birinci Dünya Savaşı sırasında Diyarbakır’da yedek subaylık yapan Sadettin Kaynak, Cumhuriyet kurulduktan bir süre sonra, Sultan Selim Camii’ne önce ikinci imam olmuş, 1928 yılında ise baş imam olmuştur. Altı yıl imamlık yapan, Türkçe ezanı ilk kez seslendiren Sadettin Kaynak, dinî müzik ile din dışı müziği birlikte öğrenmiş ve icra etmiş bir bestecidir. İlk bestesi olan hüzzam şarkısı “Hicran-ı Elem“i 1926 yılında yazan Sadettin Kaynak, ilahiden marşa, film müziğinden türküye kadar birçok alanda eser vermiştir. Sadettin Kaynak’ın bestelediği, 42 ayrı makamda yazdığı 632 kadar eserinin kaydı bulunsa da, sanatçının yaklaşık 3000 eserinin olduğu söylenmektedir.

Hikmet Aydoğan

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.