SON DAKİKA

Berat Albayrak: 2019 yılı bütçesi tarihi bir bütçedir

Bu haber 30 Ekim 2018 - 23:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 2019 yılı bütçesinin tarihi bir bütçe olduğunu belirtti.

 

Albayrak, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşmada 2019 yılı bütçesinin tarihi bir bütçe olduğunu ifade ederek, “Yeni sistemin ilk bütçesi olmasının yanında, 2018 yılında yaşananları ortaya koyduğu gerçeklikler hasebiyle çok farklı adımların öngörülerek, hesap edilerek hazırlandığı bir bütçedir” değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti iktidarlarının 15 Temmuz 2016 yılına kadar birinci önceliğini ekonomik refahının gelişmesine ayırdığını, o tarihte yaşanan sürecin Türkiye’yi çok farklı bir noktaya taşıdığını belirten Albayrak, “Sonrasında AK Parti’nin birinci önceliği ekonomiden güvenlik politikalarına geçti. İki yıl boyunca OHAL başta olmak üzere, Türkiye 40 yıl boyunca bugünler için hazırlanmış iki büyük terör örgütü ile çok sıkı bir mücadele sürecini başlattı.” ifadelerini kullandı.

 

Her senaryoya hazırlıklı olmamız lazım

Mevzu bahis güvenlik olduğu için bu konuya odaklandıklarını dile getiren Albayrak, “Silah, tank, top, tüfek… Türkiye kolay bir dönemden geçmedi. Sivil vatandaşlara, Kilis’e, Hatay’a kadar bomba yağacak, yüzlerce insanımız şehit olacak, 15 yaşındaki kızımız evinde gece vakti uyurken ölecek, vatandaşınız yolda yürürken sınır ötesinde atılan füzelerle ölecek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti seyredecek veya ‘bütçe disiplini’ mi, ‘güvenlik’ mi politikaları noktasında bir ayrıma gidecek, tabii ki böyle bir şey olmadı. Gerek Fırat Kalkanı gerek Zeytin Dalı operasyonları başta olmak üzere sınır güvenliği ve ötesindeki yaşanan terörle ilgili sürece en güçlü şekilde ekonomik olarak da karşılık verildi. Nitekim bu sürecin nihayete ermesiyle birlikte yeni dönem yeni süreç bize hem fırsat hem de tehdidi ortaya koydu.” diye konuştu.

Albayrak, Türkiye’nin, cumhuriyet tarihinde olmadığı kadar bölgesinde siyaset ve güvenlik anlamında etkin olduğunu dile getirerek, “Bunun neticesi Suriye politikası, Irak politikası, terörle mücadele politikası. Birilerinin, ne imiş? Yol yapacaklarmış, Akdeniz’e açılacaklarmış, devlet kuracaklarmış, Türkiye’yi böleceklermiş, parçalayacaklarmış… Şükürler olsun bu ülkede çok güçlü bir siyaset diliyle yerli ve milli duruş ortaya koyan bir siyasi duruşu olan parti ve partiler var. Bunun neticesinde güçlü reflekslerle halkın desteğiyle şükürler olsun bu süreci de atlatan bir dönemden geçtik. Bu beraberinde farklı meydan okumaları da ortaya koyuyor. ” ifadelerini kullandı.

24 Haziran 2018’de yeni bir dönemin başladığını ve Türkiye’nin yeniden birinci önceliğinin ekonomi olduğunu dile getiren Albayrak, şöyle konuştu: “Bölgede ve küresel süreçlerde yaşanan ekonomik konulara çok daha güçlü bir finansal mimari ile yaklaşmamız gerektiğini gördük. ‘Dostlarımız, arkadaşlarımız, yoldaşlarımız, müttefiklerimiz, sevelim sevilelim’ değil… Bu cümleyi Avrupa ve Amerika’daki toplantılarda da kullandım. Patriot krizinde bunu yaşadık. Sınır ötesinden ülkeme füze yağacak savunma sistemi isteyeceğim, yok. ‘Parasını vereyim sat’ yok. Alternatif yok. Bu saldırma değil savunma füzesi, hani empati. Bu bize neyi öğretti? Demek ki bizim enerjide, ekonomide, güvenlikte her senaryoya hazırlıklı olmamız lazım.”

Albayrak, ağustos ayında yaşanan dalgalanmalara ilişkin de söz konusu sürecin sıkı bir ekip uyumuyla atılan adımlar sayesinde ortaya konulan tedbirlerle püskürtüldüğünü, yapılan finansal spekülasyonun duvara tosladığını belirtti.

Bir ülkenin bilançosunun 4 temel sac ayağına dayandığını ifade eden Albayrak, bunların kamu, hane halkı, bankacılık sektörü ve reel sektör borçları olduğunu söyledi.

Türkiye’nin kamu borcunun AK Parti iktidarları döneminde yüzde 28 gibi çok düşük bir düzeye indiğini aktaran Albayrak, bu oranın gelişmekte olan ülkeler ortalamasının yüzde 49, dünya ortalamasının yüzde 70’ler seviyesinde olduğunu belirtti.

 

2018, bütçe açığı hedefini tutturacağımız bir yıl olacak

Albayrak, gelecek dönemde daha sıkı bir bütçe ve harcama politikası ortaya koyacaklarının altını çizerek, “İnşallah 2018, yüzde 2’nin altındaki bütçe açığı hedefini tutturacağımız, yine piyasalara güven veren ve güçlü bir duruş sergilediğimiz bir yıl olacak.” diye konuştu.

Berat Albayrak, 2002 yılında 24 lira olan 65 yaş aylığının, bugün yüzde 2 bin 218’lik nominal ve yüzde 400’lük reel artışla 543 liraya ulaştığını hatırlatarak, “Muhtarların aldıkları rakam 97 lirayken, bugün 1726 lira. Burada nominal artış yüzde 1673, reel artış yüzde 300’lerde.” diye konuştu.

Türkiye’nin 2002 yılının bütçesinde kadın, çocuk, genç, yaşlı ve engelli gibi kesimlere 415 milyon lira ayrıldığını anımsatan Albayrak, söz konusu kesimlerin tamamına 2019 yılı bütçesinden ayrılan payın ise 35 milyar lira olduğunu bildirdi.

Albayrak, 2002 yılında tarım politikalarına ayrılan destek 1 milyar 894 milyon lirayken, bugün bu alana ayrılan desteğin, 2019 yılı bütçesinde 16 milyar 219 milyon liraya çıktığını kaydetti.

 

Bütçede aslan payı eğitimin

Vergi gelirlerinin 2002 yılında yüzde 85,7’si faize giderken, 2018’de bu rakamın yüzde 12,1’e düştüğüne işaret eden Albayrak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye’de, 2002 yılına kadar bütün hükümetlerin yaptığı bütçe çalışmalarında en büyük payı savunma sanayi ve güvenlik politikaları almıştır. Ama son 16 yıldır ve bu bütçede de olduğu gibi her ne kadar güvenliğin payı artsa da yine şampiyonluğu, en büyük payı Milli Eğitim aldı. 2002 yılında toplam bütçedeki eğitimin payı yüzde 6’lardayken, bugün yüzde 12’lerin üzerine çıktığı ve aslan payını eğitimin aldığı bir 2019 yılı AK Parti bütçesini görüyoruz. Birinci önceliğimiz gençlik ve eğitim politikaları. Türkiye’nin en büyük dinamik gücü, genç ve eğitimli nüfusu…”

Albayrak, Türkiye’nin 2002 yılına kadar yüzde 4,7, AK Parti iktidarları döneminde 2002’den bugüne kadar ise yüzde 5,7’nin üzerine çıkarak büyüdüğünü vurguladı. Türkiye’deki tasarrufun, gayrisafi yurtiçi hasılaya oranının yüzde 21’lerden yüzde 25,5’lere çıktığına değinen Albayrak, gelişmiş ülkelerde bu oranın yüzde 22’lerde olduğunu söyledi.

İhalelerdeki komisyon oranları hakkında da bilgi veren Albayrak, “Ne kadar komisyon veriyorsunuz?” gibi bir şey söylendi. Hemen cevap vereyim, 10 binde 7 gibi bir komisyon veriyoruz.” ifadesini kullandı.

Albayrak, yapılandırmalarla ilgili bir soruya da “7143 sayılı Yapılandırma Kanunu’nda, bugüne kadar yaklaşık 5 milyon 950 bin 136 mükellef başvuruda bulunmuş. Bu kapsamda 69 milyar 932 milyon 102 bin 383 liralık yapılandırma gerçekleşmiş. Bugüne kadar yaklaşık 10,8 milyar liralık tahsilat gerçekleşmiş, 2018 yılı sonuna kadar 17 milyar liralık tahsilat alacağı öngörülmektedir. Yürürlükte olan 6376 ve 7020 sayılı kanunlar kapsamındaki tahsilatları da 20,2 milyar lira olarak öngörmekteyiz.” cevabını verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN