SON DAKİKA

“‘Ben Kallmannım’ Bu Hikaye Bir Yönetmenin Tüm Dünyaya İthaf ve İtirafıdır”

Bu haber 19 Aralık 2017 - 13:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Aslen Doğu Türkistanlı olan Beyaz Balina filminin yönetmeni A. Uygur Öztürk, kaleme aldığı “Ben Kallmannım” adlı özyaşamsal anlatısı aracılığıyla, bizzat kendinin de müzdarip olduğu ve Türkiye kamuoyunun yeterince bilgi sahibi olmadığı ender görülen Kallmann sendromuna dikkat çekiyor. Dünyada her 10.000 ile 50.000 erkekten birinde ve her 50.000 ile 120.000 kadından birinde görülen Kallmann sendromunun, Türkiye’de tam olarak kaç kişide olduğuna dair net bir veri olmasa da yaklaşık 3.000 ile 4.000 kişi arasında olduğu tahmin ediliyor. Soluk soluğa okuyacağınız bu özel kitapta,  küllerinden yeniden doğan genç bir adamın yıllardır gizlemek zorunda kaldığı sırlarını itiraf etmesine ve bu sayede özgürleşmesine şahit olacaksınız. Hastalığının onu bambaşka ve mücadeleci bir yaşam biçimine nasıl hazırladığını  tüm  detaylarıyla okuyacak, yalnızca Türkiye’yi değil dünyayı da sarsacak bu samimi itirafın cesaret veren etkisinden uzun süre kurtulamayacaksınız.

 

Kallmann Sendromu Hakkında İlk Kitap

6.45 Yayınları tarafından basılan kitap Türkiye’de Kallmann sendromu hakkında yazılmış ve yayımlanmış ilk kitap olma özelliğini de taşıyor. Ben Kallmannım, bu sendromun A.Uygur Öztürk’ün hayatını nasıl değiştirdiğini ve cesaret gerektiren yolculuğunu anlatıyor

 

Dünya İnsanı Bir Yönetmenin, Zengin Zihninden Saçılan İtiraflar

2017 Mart ayında vizyona giren “Beyaz Balina” filminin yapımcısı ve yönetmeni de olan A. Uygur Öztürk, yıllarca teşhisi bile konulamayan Kallmann sendromu hastalığını 35 yıl boyunca gizlediğini belirtiyor. Koku alamama, ergenliğe vaktinde girememe, testislerin inmemesi, penisin büyümemesi, adem elmasının olmaması, yüz hatlarının kadınsı, sesin ince kalması gibi belirtileri olan bu sendrom yüzünden tüm hayatını, hastalığını gizleyerek yaşayan Öztürk; yeni bir hayata korkularını yenerek başladığını, hayatta bir şeyleri değiştirebilmek için kişinin ilk önce kendisini değiştirmesi gerektiğini düşünüyor.

 

Peki Nedir Kallmann?

Tıp literatüründe Kallmann sendromu olarak tanımlanan rahatsızlık, ergenlik başlangıcının gecikmesi veya yokluğu ile birlikte, hiposmi veya anosmi diye bilinen, koku alamama ile kendini gösteren tıbbi bir durum. Kallmann sendromu, ikincil cinsel gelişim ve olgunlaşmadan sorumlu seks hormonlarının yetersiz üretimini içeren bir hipogonadotropik hipogonadizm türü olarak ifade ediliyor. Cinsiyet hormonları ve işlevleri cinsiyete göre farklılık gösterdiğinden belirtileri buna göre değişiyor. Erkek hastalar çoğunlukla mikro penis olarak bilinen küçük bir penis ve inmemiş testislerle doğuyorlar. Normal ergenlik çağında ise yüz, kasık ve vücut kıllarının azlığı dikkat çekiyor ve ses kalınlaşmıyor. Kadın hastalarda ise ergenlik çağında olması gereken regl gözlemlenmiyor ve göğüsler gelişmiyor.

Hikmet Aydoğan

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.