SON DAKİKA

Bankacılığın Geleceği Mobilde

Bu haber 05 Nisan 2018 - 14:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Mobil pazarlamanın ülkemizdeki çatı kuruluşu MMA Türkiye, dünyanın en önemli sosyal dinamiklerinden olan mobil dönüşümün, iş, kurum-müşteri ilişkileri ve pazarlama üzerindeki etkilerini Profesyonel Sohbet Toplantıları platformunda derinlemesine masaya yatırıyor.

Türkiye Profesyonel Sohbet Toplantıları, iş dünyası ve pazarlamanın kodlarını yeniden yazan mobil dönüşümün lokomotif sektörlerinin yöneticilerini bir araya getiriyor, dar katılımlı, fakat geniş kapsamlı görüş, bilgi ve deneyim paylaşımını hedefliyor. Düzenli gerçekleştirilen toplantılarda, Mobil Alışveriş, Finans, İçerik Pazarlama ve Oyun sektörlerinden pazarlama profesyonelleri bir araya geliyor.

MMA Türkiye Profesyonel Sohbet Toplantıları’nın Mobil Bankacılık başlığı ile düzenlenen ilki, İş Bankası Dijital Bankacılık Bölümü Birim Müdürü Halim Memiş, Yapı Kredi Mobil Servisler ve Direkt Bankacılık Müdürü Mustafa Esat Belhan ve aynı zamanda MMA Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan, Garanti Direkt Bankacılık Yöneticisi Işık İlhan’ın katılımıyla gerçekleşti. Toplantının moderasyonunu MMA Türkiye Yönetim Kurulu Üyeleri Zehra Öney ve Erdem Tolon birlikte üstlendi. Toplantıya MMA Türkiye ve MENA Bölge Direktörü Melis Ertem ile MMA Türkiye Pazarlama Direktörü Soner Şeker de katıldı.

MMA Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Nielsen Medya Araştırmaları Genel Müdürü Erdem Tolon, toplantının açılışını mobil dönüşümün ulaştığı noktayı çarpıcı rakamlarla ifade eden bir sunumla yaptı. Sunum kapsamındaki verilere göre Türkiye’de, 48 milyon internet kullanıcısı ve aynı sayıda aktif sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. Mobil telefon kullanıcılarının sayısı 71 milyona, aktif mobil sosyal medya kullanıcı sayısı ise 42 milyona ulaşmış durumda. Eylül 2017 sonu itibarıyla Türkiye’deki mobil telefon kullanıcı sayısının nufüsa oranı %98’e ulaşmış ve 67,1 milyar dakika mobil trafik yaratılmış. Artan mobil penetrasyonu, reklam yatırımlarının dağılımına da doğrudan etki ediyor. 2017 yılında reklam yatırımlarında en fazla büyümeyi, yaklaşık yüzde 16,9’luk bir oranla dijital reklam yatırımları oluşturdu ve dijitalin toplam reklam yatırımları içerisindeki payı yüzde 24,2 seviyesine ulaştı. Dijital reklam yatırımları içinde mobil çok büyük bir paya sahip bulunuyor. Tolon sunumunda ayrıca, teknoloji gündeminin en önemli konuları olan nesnelerin interneti, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, büyük veri ve yapay zeka alanlarındaki son gelişmeleri, yakın dönem beklentileri ve bunların mobile yansımalarını özetledi. Dönüşüm ivmesinin sürekli geliştiğini söyleyen Erdem Tolon, “Bugün tüm ezberler bozuluyor. Dünyanın en büyük perakendecisi alibaba.com’un tek bir mağazası, en büyük taksi şirketi Uber’in tek bir ticari aracı, en büyük içerik mecrası Facebook’un kendi ürettiği tek bir içerik yok” dedi.

HİKMET AYDOĞAN

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.