SON DAKİKA

BALAYI ADASI

Bu haber 26 Kasım 2017 - 1:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BALAYI ADASI

Zanzibar’ın Ekonomisi baharat üretimi ve turizme dayalı. Harika bir deniz manzarası. Bembeyaz bir kumsal. Gerisinde çok açık yeşile kaçan bembeyaz bir şerit ve mavinin en çılgın tonlarında Hint Okyanusu.

Tropikal doğası, bitki örtüsü, balıkları, kuşları, taş ve ahşap ustalığının parladığı tarihi yerleşimleriyle göz kamaştırıcı bir Balayı Adası olan Zanzibar; Yazları beş ay boyunca tropikal sıcaklarla kavruluyor Kasım ayında ise yağmurlarla yıkanıyor, Sıcaklık 26- 30 derece arasında değişiyor.

Zanzibar Adası muhteşem Denizi ile Seycheller, Mauritius ve Maldivlerle aynı denizi yani Hint Okyanusunu paylaşıyor. Romantik bir tatil arayanlar ve Balayına çıkacak çiftler için ideal bir destinasyon.

SLAVE MARKET ESİR PAZARI

Slave Market; eskiden köle ticareti yapılan ve şu anda Christ kilisenin olduğu noktadır. Bu bölgenin tam üstüne o tarihlerde zencilere yapılan işkenceleri sembolik olarak kapatmak için Christ Kilisesi dikilmiş. Kölelerin tutulduğu odalar var ki gerçekten insanın tüyleri ürperiyor.Kadın ve Erkeklerin ayrı ayrı kaldığı 8-10 metrekare alanda 1,5 m yükseklikte iki Zindan var. Her bir Zindan Odasında 30-40 kişi kalırmış.3 gün boyunca aç ve susuz bırakılan köleler bu sürenin sonunda ayakta kalabiliyorsa “Dayanıklılık Testi”nden geçmiş sayılıyormuş. Sonrasında boyunlarında zincirlerle birlikte satılıyormuş. Satın alınan Kadınlar ya hizmetçilik yapıyor ya da Fuhuş Sektöründe çalıştırılıyormuş.Erkekler ise hadım edildikten sonra her türlü ağır işlerde çalışmak üzere satılıyormuş.

Amerika’daki ve Avrupa’daki zenciler Batı Afrika’dan, Ortadoğu’daki köleler ise buradan yani Doğu Afrika’dan gönderilirmiş. 12. Yüz yıldan 19. Yüzyıla kadar bu insanlık dışı olaylar devam etmiş. 1873’de İngilizler Sultan Barghashe’e köle ticaretini sonlandırması için bir Sözleşme imzalatmışlar.Böylece Esir Ticareti de sona ermiş.

PERSİAN HAMAMNİ İRAN HAMAMI

Stone Town’daki İran Hamamı 1870 ile 1888 tarihleri arasında Sultan Barghash bin Said tarafından yaptırılmış. 1920 tarihine kadar kullanılan Hamama İran ismi verilmesinin nedeni Şiraz’dan gelen Mimarlar Heyet-i tarafından yaptırılmış olmasından kaynaklanıyor.

AÇLIK KOL GEZİYOR

Halkın Geliri balıkçılık, tropikal meyve tarımı, baharat ve turizmden geliyor. Gözlemlediğim kadarıyla Açlık kol geziyor. Yoksulların çoğu Pilav ve Mısır Çorbasıyla bir öğünle günü geçiriyorlar.Sahilde Denize giren Gençlerin çoğu zayıf.Köyde yaşayanlar topladıkları Tropikal Meyvelerin bir kısmıyla karınlarını doyuruyor ama Şehirdekiler sokakta satılan meyvelere bakmakla yetiniyor. Ayda 70-80 Dolara iş bulan kendini mutlu hissediyor,

KELEBEK MERKEZİ VE MAYMUNLAR

Kelebek Merkezi denilen, küçük bir alanda sera şeklinde düzenlenmiş, bölgeye has kelebekleri yakından görebilirsiniz. Kelebek serasına yakın bir mesafede bulunan Jozani Forest, Kırmızı Colobus Maymunları ve Mangrove Ağaçları ile ünlü.Bu maymunlar Zanzibar’a özel olduğundan dünyada görebileceğiniz tek yer burasıymış.

OSMANLI SULTANI AHFADINDAN (!) ŞEYHMUS PEKCAN TÜRKEŞ’E KARANFİL ARZ TÖRENİ(!)

1698 yılında Umman Sultanlığı denetimine geçen ;1890 – 1963 yılları arasında İngiltere tarafından atanan Valiler vasıtasıyla yönetilen Zanzibar;Karanfil ticareti sayesinde ekonomisi hızla gelişmiş. Havuz kenarında güneşlenirken Otelin Fesli Porteri(Kapıcı) Nur Malik Ali;elinde Karanfiller ile yanıma gelince kafasındaki Fesi başıma geçirip “Teatral” bir Fotoğraf çektirdim:

Osmanlı Sultanı ahfadından Şeyhmus Pekcan Türkeş’e Karanfil Arz Töreni(!)

💠Mardin doğumluların Göbek Adı genellikle Şeyhmus olur.Çünkü Hz. Abdülkadir Geylani devrinde yaşamış evliyanın büyüklerinden olan Şeyh Musa Ezzuli, Mardin’de yaşamıştır.

ZANZİBAR’DA TARİHİ BİR OTEL: DHOW PALACE HOTEL

Zanzibar Stone Town’da yer alan Dhow Palace Hotel, 1559’de inşa edilen tarihi bir binada hizmet veriyor.Her yer mis gibi tarih kokuyor.Kapılarda ahşap oymacılığının yanı sıra metal mahfuzlar (Sürgü) bulunuyor.

Sivrisinek olmamasına rağmen Cibinlik var. Her akşam özel kokulu Sprey sıkılıyor tedbiren.Havuzun yanı sıra 300 metre mesafedeki Kardeş Otel Tembo’nun özel plajından da denize girilebiliyor.

LAKE MANYARAYA GÖLÜ VE MİLLİ PARK-TANZANYA

Tanzanya’nın önemli Şehirlerinden olan Arusha Klimanjaro Hava Limanına Zanzibar ‘dan kalkan Uçak ile 1 Saatlik yolculukla varılıyor. Afrika’nın en yüksek dağı Klimanjaro’nun yakınlarında olan Arusha’nın adı, bazı Uluslararası Anlaşmalara ve mahkemelere (Arusha Deklarasyonu gibi) ev sahipliği yapmasıyla dünyada duyulmuştur.Kentten, Kilimanjaro Uluslararası Havalimanı aracılığıyla, dünyanın hemen hemen tüm ülkesine ulaşmak mümkündür. Arusha ile Manyara Gölü -Milli Parkı arası 120 kilometre.

Ağaçta uyuyan aslanları ile ünlü Milli Park’ta maymun sürüleri, kuşlar, ceylanlar, zebralar, hipopotamlar, filler, zürafalar, flamingolar, bizonlar, yüzlerce farklı ağaç ve bitki türü, kelebeklerin hepsi bir arada görülebilir.

NGORONGORO KRATERİ Tanzanya

UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunan, dünyanın en büyük doğal kalderası, Ngorongoroya yeryüzündeki en büyük volkanik çöküntü krateridir. Bu dev çanağın içinde, mevsime göre değişen sayıda, 20 – 30 bin kadar yabani hayvanı ve binlerce kuşu bir arada görmek mümkün.. İçinde geniş otlaklar, bataklık alanlar, ard arda sıralı göller ile yağmur ormanları bulunan, eşi görülmemiş çeşitlikte hayvan türünün yaşadığı kraterin, bu özellikleriyle “Nuh un Gemisi”ine benzetiliyor. 1,5 milyon yıl önce oluşmuş, yaklaşık 700 metre derinlik ve 300 kilometrekarelik alana sahip , fauna ve florasının zenginliği ile insanı şaşırtan bir Krater.

Pekcan Türkeş
Pekcan Türkeşpekcan@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.