SON DAKİKA

Baba Sahne’de sezonun son oyunları

Bu haber 11 Haziran 2019 - 1:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Trajikomik hikâyeleriyle dikkat çeken, ödüllü Baba Sahne prodüksiyonları Kanlı Komedya ‘Caligula’ ve “AşkÖlsün” oyunları, sezonun son oyunlarını sahneleyecek. Kanlı Komedya ‘Caligula’ 15 Haziran Cumartesi akşamı; “AşkÖlsün” ise 16 Haziran Pazar günü 2018-2019 sezonunda son kez tiyatroseverlerle buluşacak.

 

 “Aşkölsün” Hakkında

Günay Karacaoğlu’na 42. İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü getiren “AşkÖlsün”; kepçe kadar yüreğiyle, kaşık kadar haline bakmadan hayat denen bu kazanın altını üstüne getiren bir kadının hikâyesi… Yaptığımız seçimler bize mi aittir yoksa bize dayatılanlar mıdır? Yağan yağmurun sevmekle, sahile vuran dalgaların aşkla, rüzgârda dalgalanan başak tarlalarının sevilmekle alakası var mıdır? Durup hatırlamak ya da hatırlayamamak nasıl karşılık bulur?

Murat İpek’in kaleme aldığı, Barış Dinçel’in yönettiği “AşkÖlsün” oyunun sahne ve kostüm tasarımı da Dinçel’in imzasını taşıyor. Müziklerini Çiğdem Erken’in hazırladığı oyunun ışık tasarımı Yakup Çartık’a ait.

 

Kanlı Komedya ‘Caligula’ Hakkında

Bu diktatörlüğüne rağmen sessiz kalan ve başkaldırmayan halkı karşısında Caligula, şaşkınlığını şu sözlerle ifade eder: “Siz ne kadar korkak, ikiyüzlü, çanak yalayıcı, şerefsiz yaratıklarsınız ki, benim bunca zulmüme, haksızlığıma, keyfiliğime tahammül ediyorsunuz. Karşı durmuyorsunuz. Başkaldırmıyorsunuz!” Ancak yine de bir tepki almayı başaramaz…

Dünyaca tanınan Bulgar yazar Stefan Tsanev’in kaleme aldığı, Hüseyin Mevsim’in dilimize çevirdiği oyunun yönetmen koltuğunda Ragıp Yavuz oturuyor. Sahne ve kostüm tasarımına Barış Dinçel’in imza attığı oyunda, Levend Öktem, Ahmet Saraçoğlu, Ecem Üstündağ ve Pınar Coşkun rol alıyor.

Kanlı Komedya ‘Caligula’, Saraçoğlu’na 18. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu; Üstündağ’a ise 23. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri’nde Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödüllerini kazandırdı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.