SON DAKİKA

Aroma’nın Sihirli Dünyası İstanbul’da

Bu haber 26 Şubat 2018 - 12:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İstanbul Four Seasons Bosphorus’ta düzenlenen ve ilgiyle takip edilen İstanbul Flavourday’in sabah oturumlarında EFFA Teknik Regülasyon Direktörü̈ Dr. Jan Demyttenaere AB Aroma Vericiler Mevzuatı ile ilgili güncel bilgileri katılımcılarla paylaşırken; Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Farmakognozi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hüsnü Can Başer, “Türkiye’nin Önemli Aromatik Bitkileri ve Uçucu Yağları” başlıklı sunumuyla katılımcıları bilgilendirdi. İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Aslı Can Karaça ise konuyu “Aroma Vericiler ve Üretim Yöntemleri” ekseninde irdeledi.

Araştırma sonuçlarına göre aromalar, gıda tüketim tercihlerinde kritik rol üstleniyor

Mintel Küresel Gıda Analisti Emma Schofield, İstanbul Flavourday’in öğleden sonra oturumunda gerçekleştirdiği “Tüketicilerin Gıda Seçimindeki Unsurlar” başlıklı sunumuyla Türkiye ve dünyadaki aromalarla ilgili güncel trendleri ve konuyla alakalı tüketici araştırmalarının sonuçlarını katılımcılarla paylaştı.

-Avrupalıların %60’ı yiyecek ve içecek seçerken öncelikle aroma ve tat diyor

Araştırma sonuçlarına göre Avrupalı tüketicilerin % 60’ı gıda satın alma tercihlerinde tat ve aromayı 1. sıraya koyuyor. ABD’de ise bu oran %33 seviyesinde kalıyor. Kalite, gramaj ve paketleme ise tüketicilerin tercih sırasında dikkat ettikleri diğer önemli kriterler arasında yer alıyor.

-Türkiye, tatlıda Çikolata ve Vanilya, tuzluda ise Peynir ve Baharat Tatlarından Vazgeçemiyor

Tatlı atıştırmalıklar kategorisinde Türk tüketiciler tercihini %52 ile çikolata ve %29 ile vanilyadan yana kullandı. Tuzlu atıştırmalıklarda aroma tercihleri ise peynir %12, baharat %11, soğan %9 şeklinde sıralanıyor.

-Yerel tatlar, aromada yaratıcılığın önünü açıyor

Araştırma sonuçlarına göre yerel tatlar otantik bulunduğu için aromalara da ilham kaynağı oluyor ve Avrupalı tüketiciler (%48) tarafından tercih ediliyor. (Örn: Türk kahveli puding, Türk kahvesi aromalı kurabiye, çikolata aromalı mokka kahve, limon ve bergamut aromalı buzlu çay, tahinli-cevizli dondurma)

“Gıda Tercihinde Aromaların Yeri” Tüm Yönleriyle Tartışıldı

“İstanbul Flavourday” etkinlikleri kapsamında Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vural Gökmen moderatörlüğünde “Gıda Tercihinde Aromaların Yeri” temalı interaktif bir panel düzenlendi. Panelde aroma sektörünün dünden bugüne Türkiye’deki gelişimi ve gıda sektörüne olan katkısıyla ilgili değerlendirmede bulunan AREP Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yasa; “Aroma vericiler, gıdaya lezzet ve çeşitlilik kazandıran önemli bileşenlerdir. İlk çağlardan beri baharatlar ve esansiyel yağlar gıdalara aroma vermek amacıyla ilave edilmektedir. Günümüzde yeni ve çeşitli lezzetlere olan talebin artmasıyla, aroma vericiler hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiştir” dedi.

Panelin bir diğer konuk konuşmacısı Prof. Dr. Aziz Ekşi de aromaların gıda sektörüne etkileri konusundaki görüşlerini katılımcılarla paylaştı. “ Aromalar; gıda sektöründe pek çok alanda ürünlerin tüketiciler tarafından tercih edilebilirliğini artırmak amacıyla kullanılmaktadır.”

HİKMET AYDOĞAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.