SON DAKİKA

“ALMANYA’YA GÖÇÜN HATIRA DEFTERİ”NİN İLK KEZ AÇILDIĞI ÖZEL GECE..

Bu haber 22 Ocak 2018 - 8:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

NÂZIM HİKMET TÜRK ALMAN DOSTLUK ÖDÜLLERİ DE

KEMAL KILIÇDAROĞLU, ZÜLFÜ LİVANELİ ve

ANDREAS MUCKE’YE TAKDİM EDİLDİ!

 

57 yıl önce Türkiye’den Almanya’ya göç edenlerin hayatını, gurbette çektikleri vatan hasretini anlatan, Nebil Özgentürk imzalı belgesel “Almanya’ya Göçün Hatıra Defteri”nin prömiyeri; ülkesinden uzaklarda vatan hasreti çekerek bir ömür geçiren ve sürgünde ölen Nâzım Hikmet’in 116. doğum yılı şerefine, Almanya’nın Wuppertal kentinde Cumartesi akşamı gerçekleşti. İstanbul Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı ile Köln Nâzım Hikmet Kültür Sanat Vakfı’yla Dayanışma Derneği tarafından organize edilen gecede aynı zamanda; ilk kez verilen Nâzım Hikmet Türk Alman Dostluk Ödülleri de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Zülfü Livaneli ve Wuppertal Büyükşehir Belediye Başkanı Andreas Mucke’ye takdim edildi.

 

Usta belgeselci Nebil Özgentürk’ün yeni belgeseli “Almanya’ya Göçün Hatıra Defteri” belgeselinin ilk gösterimi, ülkesinden uzakta memleket özlemiyle hayata veda eden büyük Türk şairi Nazım Hikmet’in 116’ncı yaşı nedeniyle Almanya’nın Wuppertal kentinde düzenlenen gecede yapıldı. 20 Ocak 2018, Cumartesi akşamı Türkiye’den ve Almanya’dan siyasetçilerin, sanatçıların ve konuşmacıların katılımıyla gerçekleşen gecenin sunuculuğunu Selçuk Yöntem üstlenirken, Zülfü Livaneli, Rutkay Aziz, Leman Sam, Tilbe Saran, Melike Demirağ, Ferhat Livaneli gibi pek çok sanatçı şarkı, şiir ve konuşmalarla geceye katkıda bulundu. Almanya’da yaşayan milyonlarca Anadolu insanının dertlerine, geleceklerine umutlu ve mutlu bir “ışık” olması amacıyla ücretsiz olarak düzenlenen kutlamada aynı zamanda Nâzım Hikmet Türk Alman Dostluk Ödülleri de dağıtıldı. Bu yıl ilk kez verilen ödüller; adalet konusundaki çabalarından dolayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, eserleriyle barışa yaptığı katkılardan dolayı Zülfü Livaneli’ye ve eşit yurttaşlığa katkıları nedeniyle Wuppertal Büyükşehir Belediye Başkanı Andreas Mucke’ye takdim edildi.

 

“Almanya’ya Göçün Hatıra Defteri”, 1961’in sonlarında Anadolu’dan Almanya’nın dört bir yanına başlayan göçün dünden bugüne hikâyesini ve çalışmak, para kazanmak için vatan hasretiyle yaşayanların öykülerini bir araya getiriyor. Hazırlığı 1,5 yıldan fazla süren belgeselde; oğlu neo-Nazilere katılan bir Erzincanlıdan, Berlin Duvarı’nın dibine gecekondu yapan Osman Kalın’a; Alman ordusunda yarbay olarak görev yapmış Tuncelili bir Alevi’den, Almanya’da parlamenterliğe yükselen ya da Almanya’yı dünyada temsil eden Fatih Akın, Mesut Özil gibi Türk asıllı yıldızlara birçok isme; kiliseden cemevine dönüştürülen bir binadan, vefat olmayınca mezarlıkları elinden alınmak istenen Ermeni cemaatine birbirinden dikkat çekici öyküler yer alıyor.

Hikmet Aydoğan

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.