SON DAKİKA

Alevi ocakları temsilcileri Eskişehir’de toplandı

Bu haber 18 Temmuz 2019 - 1:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Seyyit Sücaattin Veli Ocağı’nın daveti ile Eskişehir’de bir araya gelen Alevi ocakları temsilcileri ortak bir açıklama ile son dönemde kamuoyunun da izlediği “Ali’siz Alevilik” açıklamalarına sert tepki gösterdiler.

 

Son olarak Romanya’da düzenlenen “I. Uluslararası Sarı Saltık Anma Etkinliği” kapsamında Sarı Saltık Ocağı dedelerinin cem yürütmesinin engellenmesi ile gündeme gelen olayın protesto edildiği bildiride şu görüşlere yer verildi:

 

“Alevi inanç ve gelenekleri yüzyıllar içinde çok değişik kültürel, siyasi, maddi ve sosyal baskılara, parlak vaatlere rağmen varlıklarını koruyarak bu günlere gelmiştir. Bugün de Alevi toplumunun kendisi ve diğer tüm inanç grupları için eşit haklar mücadelesi kesintisiz devam etmektedir.

Alevi inanç sisteminden geleneksel değerlerini, yol erkânını ve Ehl-i Beyt’i çıkartmaya, Aleviliği İslam dışı bir inanç olarak tanımlamaya, Alisiz bir Alevilik yaratmak gibi çocukça girişimlere tarih içinde kimsenin gücü yetmemiş ve bu gerçek bazıları çok kanlı, bazıları insanlık dışı, bazıları büyük sosyal ve insani baskılar içeren çok sayıda denemede defalarca görülmüştür. Aleviler paraya, güce, unvana ve kendilerine teklif edilen siyasi, sosyal ve maddi olanaklara hiç kanmamış, doğru bildikleri inançlarından taviz vermeden, çok büyük zorluklara rağmen, Alevi olarak hak ve adalet içinde kalmayı ve yaşamayı seçmişlerdir.

Yaratılmış canlı, cansız her şeyi, yaratan aşkına hoş görmüş, tevhit kavramını oya gibi işleyerek kul hakkı, adalet, eşitlik ilkelerini günlük hayatına sokmuş, sorunsuz ve uyumlu bir sosyal yaşam için “Eline, Beline ve Diline sahip olmayı”, gönül kırmamak uğruna incinse de incitmemeyi seçen Aleviler, kendilerine şah damarlarından daha da yakın olan yaratıcının arzuladığı Olgun İnsan (İnsan-ı Kâmil) olmaya gayret etmiştir ve edecektir.

”Hakk, Muhammet, Ali” yolunda, Ehl-i Beyt ve sayısız eren ve velimizin önderliğinde, Sarı Saltık’ların, Hacı Bektaş Veli’lerin, Kaygusuz Abdal’ların ve nice nice yol erlerinin emeği ile yücelen ve süregelen Alevilik inancına dil uzatılmasına, hangi kimlik ve etki ile ve kimden gelirse gelsin Aleviler karşı duracak, inancın yozlaştırılmasına izin vermeyecek ve hoşgörü sınırları aşıldığı zaman da aynı Romanya’da olduğu gibi kötü niyet sahiplerini ve onları arkalayanları bedeli ne olursa olsun kendi başlarına bırakacaktır.

İşbirlikçilere ve misyonerlere hangi siyasi, sosyal ve maddi destek sağlanırsa sağlansın, bu girişimlere geleneksel olgunluğu içinde kırıcı ve sert tepkiler vermeyen Alevilerin hoşgörüleri ve insana verdikleri değer yanlış anlaşılmamalı ve hiç kimse ya da kuruluş böyle gayretler ile yüzyılların inancını değiştirilebileceği zehabına kapılmamalıdır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN