SON DAKİKA

ADALAR CENNETİ PHUKET- TAYLAND

Bu haber 25 Nisan 2018 - 17:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Güneydoğu Asya ülkesi Tayland’ın dünyaca ünlü cennet adası olan Phuket, en çok rağbet gören birinci sıradaki tatil merkezlerinden biri. Başkenti Phuket Town olan bu adaya dünyanın her yerinden turist akını var. Özellikle batılı turistlerin yoğun ilgisi daha çok. Her insanın hayalini süsleyen ve hayatında bir kere olsun görmeyi arzuladığı bu cennetten köşe adayı görmek bana da nasip oldu… Daha ilk görüşte gözlerimi alamadığım bembeyaz kumları beni büyüledi. Hele bir de kumsallarına uzanarak, uçsuz bucaksız turkuaz rengi denizini gözleriniz kamaşarak seyre dalmanız cennette olduğunuz hissi veriyor…

ADALAR CENNETİ

Phuket’in çevresinde büyük küçük bir çok ada bulunmakta. Her birine teknelerle ulaşmak mümkün. Phuket’ten tekne turlarıyla “James Bond” filminin çekimlerinin yapıldığı James Bond Adası olarak da ünlenen Phang Nga Bay ve “The Beach(Kumsal)” filminin çekildiği Phi Phi Adalarına ulaşmak çok kolay. Yolculuk esnasında bazen bir devasa kayalıklarla karşılaşırken, birden etrafın yemyeşil bir ormana büründüğünü görebiliyorsunuz. Phuket’e gidecek olanlar mutlaka adalar arası yolculuk yapmasını tavsiye ederim.

PHUKET TOWN ŞEHRİ

Uluslararası Havaalanına sahip olan Tayland’ın dünyaca ünlü Turizm adası Phuket’e Dünya’nın her yerinden Turistler akın etmektedir.
Eski bir ticaret noktası olarak köklü bir tarihi içinde barındıran Phuket’de tapınaklar ve diğer yapılarda Çin ve Portekiz mimarisinin izlerine rastlamak mümkün.
Müzelerden tapınaklara, mağazalardan kafe ve restoranlara kadar tüm alternatifleri içinde barındıran Phuket Town, adeta adanın kalbinin attığı nokta olmasıyla yerli halkı ve turistleri bir araya getiriyor. Phuket Town’da son derece kaliteli müziklerin yapıldığı canlı müzik barları bulunuyor.
Yüz yıllar öncesinden beri her milletten insanın ticaret yapmak için buluştuğu Phuket Town, bu renkli geçmişin izlerini taşıyor. Şehri gezerken birçok Budist ve Çin tapınaklarına rastlamak mümkün. Halkının büyük çoğunluğunu Budistlerin oluşturduğu Phuket’te “Wat” olarak adlandırılan Budist tapınakları ve “Taoist” olarak adlandırılan Çin tapınakları mevcut.Phuket Eski Şehirde Golden Dragon Statue Altın Canavar Heykeli bulunuyor.Şehirdeki koloni dönemi Çin-Portekiz mimarisi ile inşa edilen binaların bir kısmı restoranlara ve canlı müzik yapılan barlara dönüştürülmüş.

PHİ PHİ (Pİ Pİ ) ADALARI

Phuket motorla bir saat mesafedeki Phi Phi Adaları; Ko Phi Phi Don ve Ko Phi Phi Lee olmak üzere iki adadan oluşuyor:
Ko Phi Phi Don daha büyük olan ve yerleşime açık adadır. Ko Phi Phi Lee ise sadece günübirlik turlar ile ziyaret edilebilmektedir.
Turkuaz denizi ve ipeksi kum ile çevrili Maya Bay(Körfezi) (Phi Phi Adaları) Pitoresk manzaraları ile Phuket’in en turistik yerlerinden biridir. Bu Körfez; 2000 yılında çekilen Leonardo di Caprio’nun “The Beach ” “Plaj ” filmine konu olmuştur.
Monkey Beach(Maymun Plajı) ve Viking Cave(Mağarası) turistlerin ilgisini çektiği yerlerden birkaçı…

PHUKET FANTASEA-KÜLTÜR TEMALI PARK

Kamala Beach’deki Phuket FantaSea festival havasında gerçekleştirdiği eğitimli fillerin sergilediği gösteri ve kültürel aktiviteler çok ilginç.
Paris Disneyland gibi 140 dönüm üzerine kurulmuş büyük bir tema parkı içerisinde büyük bir Show var. Las Vegas Bellagio oteli ,Dubai’deki Işıklı Gösteri ve bizdeki “Anadolu Ateşi ” gösterisini andırıyor.
Girişte bütün çantalarınız aranır, cep telefonları ve kameralar emanet dolabına alınıyor.Gösteri öncesinde yavru fil ve kaplanlarla fotoğraf çektirme şansınız vardır.
Üç ana bölümden oluşuyor eğlence parkı.Birinci bölüm alışverişe tahsis edilmiş Karnaval Köyü.
İkinci bölüm Altın Kimmare adı verilen açık büfe restoran… Geleneksel kıyafetleri içerisinde servis yapılıyor.Suriyamas’da ise deniz ürünleri açık büfesi bulunuyor. “Helal” et ve Vejeteryan bölümü de var.
Tayland’ın zengin ve egzotik kültürünü tamamen yansıtan FantaSea sadece Tayland kültürünün güzelliklerini gözler önüne sermekle kalmıyor aynı zamanda teknoloji ve özel efektleri kullanarak zenginleştiriyor.
Phuket Fantasea’nin tam merkezinde Palace of the Elephants Filler Sarayı bulunuyor. 3000 kişinin izleyebileceği Las Vegas stili 30 Filin rol aldığı muhteşem bir show.
Üçüncü ve ana bölüm Fantasy of Kingdom, Krallık Fantezisi bölümü… adı üzerinde fantastik bir öyküyü filler ve tavuklarla daha fantastik show haline getirmişler.
İllüzyon kullanılarak yapılan gösteriler, 4D efektleri, havada yapılan bale, akrobasiler,özel efektler, hünerlerini sergileyen dansçılar ve eğitimli güvercinler ve filleriyle FantaSea; muhteşem bir şölen…

GECE EĞLENCELERİ VE PATONG PLAJI

Patong Plajı (Patong Beach), plajları ile ünlü Phuket’te, uzunluğu ve güzel dokusu ile öne çıkıyor.
Su altı sporlarını seven ve yapanlar için Phuket denizi biçilmiş kaftan. Hem görüş alanının uzun ve hem de suyunun temiz olması sebebiyle dünyadaki en iyi 10 dalma mekanlarından birisidir…
Dalış ve jet-ski gibi su sporlarının sıkça yapıldığı bu plaj, kabarelerden diskolara, barlardan dans mekanlarına kadar sınırsız eğlence seçeneği sunuyor. Deniz tatili için tercih edebileceğiniz Patong Plajı, aynı zamanda kusursuz bir gece hayatının da kapılarını aralıyor.
Phuket gecelerinin en hareketli olduğu yerlerin başında Patong Plajı gelir. Burada go-go dansı yapılan barlardan, kabarelere ya da Thai boksu gibi gösterilen yapıldığı şovlara kadar pek çok tarzı turistlerin eğlencesi için sunuyorlar.
Gece hayatı ile ünlü Patong’un herzaman kalabalık olan Bangla Caddesi (Bangla Road), ışıl ışıl sokakları, barları ve diskolarıyla tam bir eğlence noktası. Dans şovlarının bulunduğu go go barlar, birahaneler, kafeler ve daha birçok alternatife Bangla Caddesi ev sahipliği yapıyor. DJ performanslarının ve partilerin gerçekleştiği diskolar, gece kulüpleri ise Beach Road adı verilen sahil yolu üzerinde yer alıyor.

BİG BUDDHA-BÜYÜK BUDA HEYKELİ

Modern sanat örneklerinden biri olan ve Chalong Tepesi’nde yer alan Big Buddha, eğlence turizmi ile öne çıkan Phuket’in kültürel faaliyetlerini arttırmak amacıyla yapılmış ve günümüzde Phuket’in en bilindik sembolleri arasında yer alıyor. Neredeyse adanın tüm noktalarından görülebilen, mermerden yapılma bu devasa heykeli yakından görmek isteyenler ise aynı zamanda kusursuz bir manzaraya şahitlik edebiliyor.
Phuket’in en yüksek noktalarından birinde bulunan 45m yüksekliğindeki dev Buddha heykelinden Phuket’i 360 derece gözlemleyerek muhteşem manzaralar görülebilir.

KELEBEK BAHÇESİ VE BÖCEK
DÜNYASI

Phuket Kelebek Bahçesinde Tayland’da yaşayan 40’dan fazla türde yaklaşık 8000 kelebek bulunuyor. Böcek Dünyası bölümünde ise akrepler ve örümcekler gibi türler sergileniyor.
Tayland’daki en büyük orkide bahçelerinden biri olan bu parkta her yıl 40,000’den fazla orkide yetiştiriliyor. Parkta bulunan Tay köyünde ise Tayland’ın değişik bölgelerinden çeşitli kültürel gösteriler düzenleniyor.


JAMES BOND -KHAO PHİNG KAN-ADASI

Khao Phing Kan (James Bond); Tayland’ın Phang Nga Körfezi’nde Andaman Denizi’nde bulunan bir adadır. Tay dilinde Khao Phing Kan birbirine yaslanmış tepeler anlamına gelir.
James Bond Adası Turunu 3200 Baht ödeyerek sürat motoru ve kanoyla yapabilirsiniz. Bu arada 3 Ada daha görüp (Panak-Hong-Lawa) buralarda yüzme imkanınız var. Ayrıca Bat (Yarasa ) ve Mud (Çamur) Cave-Mağaralarını da görebilirsiniz.
Bir gerçeği ifade etmeliyim: Bizim Akdeniz ve Ege’de bu mağaralardan daha ilginç o kadar yerlerimiz var ki hâlâ keşfedilmeyi bekliyor.
Bu turda küçücük bir plaja geliyorsun.Denizin ortasında küçüklü büyüklü, yüksek, sarp kayalık adacıkların arasından geçtiğinizde elli metre yüksekliğinde koca bir kaya ya da minnacık bir ada karşılayacak sizi. İşte bu James Bond Adası. James Bond filmi çekildiği ve herkes buraları öyle tanıdığı için James Bond adası diyorlar.
Burada yerleşim birimi suyun üzerine kazıklarla çakılı platform üzerinde.Müslüman halk çoğunlukta olduğu için bir Camisi de var. Kısacası okul,camii,futbol sahası yani aklınıza gelebilecek herşey suyun üzerine tesis edilmiş.

PHUKET AKŞAMLARI…

Phuket turistik ve tropik bir ada olmasından dolayı, yıllardır gelen turistlerin talepleri ile de şekillenen, gayet hareketli bir gece hayatına sahip.
Balayı çiftlerinin de çok sık tercih ettiği balayı rotaları arasında yer alıyor. Farklı tarzda ve beklentide pek çok turist ağırlayan Phuket gezisi sırasında her isteğe ve tarza uygun bir gece eğlencesi bulmanız mümkün.
Bangla Caddesi (Bangla Road): Go-go barları ve bira barlarının büyük kısmı bu Bangla caddesindeki sokaklarda yer alıyor. Özellikle Soi Crocodile’de ladyboy, yani travesti fahişeler yer alıyor. Bir diğer ünlü sokak Soi Easy. Devamında Avrupalılar tarafından işletilen Soi Eric ve içinde yüzlerce go-go yani direk dansı barı bulunan Soi Seadragon gezilebilir.
Phuket gece hayatı gece 2’ye kadar sürer ve gece 2’den sonra pek çok mekan kapanır.

PHUKET’İN ANIMSATTIKLARI

💠Tayland Yılbaşı Songran 12 nisanda Phuket’te de kutlanıyor, sokaklarda neşeyle herkes birbirini ıslatıyor.
💠Phuket’de Thai stili Budist evlilikleri yapılabiliniyor.
💠 Phuket’de yerli halkın kullandığı Thai dilinin erkekler için ayrı, kadınlar için ayrı selamlaşma kelimeleri var. Daha komiği transseksüeller için de ayrı bir kelime kullanılıyormuş.
💠Bangla Road’un ara sokağında kurulmuş olan ringte Thai boksu izleyebilirsiniz.
💠Bu adada sadece Okyanusta yetişen “siyah inci” yi bulabilirsiniz.
💠Thai Alfabesinde yuvarlak şekilli olması insan gözünün yuvarlak olması ve yuvarlak şekilli şeyleri daha kolay algılaması nedeni ile açıklanıyor. Tayland’da göz bozukluklarının minimum olması da bu yüzdenmiş.
💠Adada ulaşım taksi ve “Tuktuk” vasıtasıyla sağlanıyor, tuktuk denen şey triportırın biraz büyüğü kasa ve kısmına oturacak yer konulmuş bir taşıt.
💠Adanın nüfusu çok genç ve yaklaşık %70i kadın.
💠Alışverişte pazarlık çok önemli. Pazarlık etmezseniz 100 bahtlıkşeyi 1.000 bahta alırsınız.
💠Trafik sağdan akıyor.
💠Ping Pong Show’una katılmamanızı tavsiye ederim.Çünkü iğrenç bir seks show.
💠Phuket lagonları uluslarararası yatçılığın merkezlerinden birisidir.
💠Ülkeden izinsiz deniz kabuğu, kumu vb. götürmek yasak;bunların satışının yapıldığı mağazalar var, oralardan belgeli olarak alabiliyorsunuz.

Pekcan Türkeş
Pekcan Türkeşpekcan@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.