SON DAKİKA

A Corner in the World X bomontiada ALT’ta Bu Hafta

Bu haber 10 Aralık 2017 - 21:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

A Corner in the World X bomontiada ALT bu hafta da ev sahipliği yapacağı performanslar, müzik programları, film gösterimleri ve sessiz sinema günleri ile sanatseverlere dolu bir program sunuyor.

Bir Evren Tasarlama Denemesi ve (ELLİPSİS) performansları sanatseverlerle bomontiada ALT’ta buluşmaya devam ediyor. bomontiada ALT bu hafta Emre Koyuncuoğlu’nun Punta Atmak ve Canan Yücel Pekiçten’in All About The Heartperformanslarına da ev sahipliği yapıyor. bomontiada ALT’ın müzik programı kapsamında bu hafta perküsyon sanatçısı, Big Beats Big Times var. Film gösterimlerinde ise Başka Sinema işbirliği ile Tutku Oyunu ve Frantz izleyicilerle buluşuyor. Sessiz Sinema Günleri kapsamında Dancing for Silence da sinemaseverlerle bir araya geliyor.

Misafir sanatçı programı ALT 001’in ilk konuğu olan Nursev Irmak Demirbaş’ın proje tasarımını ve yürütülmesini yaptığı Bir Evren Tasarlama Denemesi bomontiada ALT’ta Stüdyo 1’de performans 9 Aralık Cumartesi günü saat 19.00’da gerçekleşiyor. Sanatçı performansta zaman, mekan, nesne ilişkilerinin analizi ve bu ilişkilerin çeşitlenmesi yeni zaman, mekan, nesne ilişki kurguları oluşturmak üzerine çalışıyor.

A Corner in the World Festivali kurucu genel sanat yönetmeni Fatih Gençkal’ın yönettiği (ELLİPSİS), bomontiada ALT’ta, 9 Aralık Cumartesi günü saat 20.30’da gerçekleşiyor. Performans Antik Yunan tradegyası Troyalı Kadınlar’dan esinlenerek günümüzün yıkım görüntülerine doymuş zihinlerine bir yıkım hikayesi anlatıyor. Dünyanın ve bedenin evrenin merkezinde konumlandığı algısı ile tahayyülün sınırları, rastlantısallık ve rasyonelliğin iflasını yan yana koyup, sadece yenilenin değil tüm düzenin engellenemez çöküşünü resmetmeye yelteniyor. Bedenlerin ve mekanın muğlak bir hikaye çerçevesinde sahne-dışı etkenlerce manipüle edildiği koşullarda Tanrılar ve insanlar, yolculuklar ve felaketler, savaşlar ve kayıplar dünyasında bir anlam anarşisi yaratıyor.

Bertold Brecht’in Kafkas Tebeşir Dairesi’nin bir mask tiyatrosu adaptasyonu olan Punta Atmak gösterisiyle Emre Koyuncuoğlu13-16 Aralık tarihleri arasında saat 20.30’da bomontiada ALT’a konuk oluyor. Sanatçı gösteride bir arada üretmek kültürüne ve yakın tarihimizde toplumumuza değer katan Mehmet Ulusoy, Metin Deniz, Kuzgun Acar gibi isimlerin birlikte kültür ve sanat zenginliğimizin farkındalığı yeniden sağlamanın sorumluluğundan bahsediyor.

Çağdaş dans sanatçısı Canan Yücel Pekiçten üç farklı operaya konu olmuş üç kadın karakterin öyküsünü sahneye taşıdığı performans All About the Heart, 15-16 Aralıktarihlerinde saat 20.30’da bomontiada ALT’ta. Der Zwerg Lied’inin kraliçesi, Madam Butterfly’ın Cio-Cio-San’ı ve Fince yazılmış ilk opera olan Pohjan Neito’nun aynı adlı karakteri sanatçının performansında kadın bakış açısıyla yeniden var oluyor. Performansta seyirciler, bu üç ayrı solo yapıtla cinsiyetçi bir bakışla yaratılmış kadın karakterlerin “şekil değiştirmesine” tanık oluyor.

Berke Can Özcan’ın dünyanın farklı yerlerinden davulcuları buluşturarak sürdürdüğü bir doğaçlama konserler serisi olarak tanınan Big Beats Big Times 12 Aralık Salı günü saat 20.30’da bomontiada ALT’ta sahne alıyor. Performansta keçi derileri gerilmiş davullar, ziller, gonglar, kasetçalarlar, kasetler, binlerce şişe kapağı, bambular ve ipler, tahta ayakkabı kalıpları, vantilatörler yer alıyor.

François Ozon’ın yönettiği Tutku Oyunu (L’amant Double) 10 Aralık Pazar günü saat 15.00’da bomontiada ALT’ta. Filmde depresyondaki Chloé adında kırılgan bir genç kadının sorunlarının üstesinden gelmek için gittiği psikyatristi Paul’a aşık oluyor. Film, aylar sonra birlikte yaşamaya başlayan ikilinin sağlıklı görünen ilişkileri, Chloé’nin, sevgilisinin gerçek kimliğine dair ondan bir şeyler sakladığını keşfetmesiyle gerilimli bir hal almasını konu alıyor.

François Ozon’un yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği Frantz10 Aralık Pazar günü saat 17.30’da bomontiada ALT’ta gösteriliyor. Film, 1.Dünya Savaşı sonrasında, Fransa’da ölen nişanlısının yasını tutan genç bir Alman’ın nişanlısının mezarına çiçek bırakmaya gelen gizemli bir Fransız ile tanışmasını anlatıyor. Filmin başrolleri Paula Beer ve Pierre Niney paylaşıyor.

Dünyanın farklı arşivlerinden dans teması altında bir araya getirilen ve restore edilen sessiz filmler 4. Uluslararası Sessiz Sinema Günleri kapsamında 15 Aralık Cuma günü saat 22.00’da bomontiada ALT’ta. Dancing for Silence seçkisi kapsamında, sessiz sinemanın dans ve ritim ile ilişki kurduğu ilk örnek olan Loie Fuller’in Yılan Dansı (Danse Serpentine)’nın yanı sıra, Little Tich’in şaşırtıcı dans gösterileri, René Clair’in bir Dada gecesinde, bir bale gösterisinin antraktında gösterilmek üzere çektiği Antrakt’ı (Entr’acte) sinemaseverlerle buluşuyor. Film gösterimine müzisyen Özün Usta’nın ritim odaklı performansı da eşlik ediyor.

bomontida ALT Programı

Tarih Saat Etkinlik
9 Aralık Cumartesi 19.00 Performans: Nursev Irmak Demirbaş – Bir Evren Tasarlama Denemesi
9 Aralık Cumartesi 20.30 Performans: Fatih Gençkal – (Ellipsis)
10 Aralık Pazar 15.00 Film Gösterimleri: Başka Sinema, Tutku Oyunu
10 Aralık Pazar 17.30 Film Gösterimleri: Başka Sinema, Frantz
12 Aralık Salı 20.30 Music Sessions: Big Beats Big Times
13-16 Aralık 20.30 Performans: Emre Koyuncuoğlu – Punta Atmak
15 Aralık Cuma 22.00 Sessiz Sinema Günleri – Dancing for Silence
15-16 Aralık 20.30 Performans: Canan Yücel Pekiçten – All About the Heart
16 Aralık Cumartesi 14.00 Film Gösterimleri: Başka Sinema, Dekalog 1-5
17 Aralık Pazar 14.00 Film Gösterimleri: Başka Sinema, Dekalog 6-10
19 Aralık Sali 20.30 Music Sessions: Amy Salsgiver invites Nohlab & NOS Visuals, Re-CONNECT
20 Aralık Çarşamba 17.00 Lounge Buluşmaları: Tuğçe Tuna ile Türkiye’de Çağdaş Dans Konuşmaları No:3
20-23 Aralık 20.30 Performans: Semih Fırıncıoğlu – İKİ
22 Aralık Cuma 17.00 Film Gösterimleri: FOL, Zayiat + If Only There Were Peace
24 Aralık Pazar 15.00 Film Gösterimleri: Başka Sinema, İşe Yarar Bir Şey
24 Aralık Pazar 17.30 Film Gösterimleri: Başka Sinema, Paterson

HİKMET AYDOĞAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.