SON DAKİKA

9/8’İN ATEŞİ SENİ DE YAKAR (2017)

Bu haber 12 Nisan 2018 - 12:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Belgesel Filmin Künyesi

Yönetmen: Ragıp Taranç

Görüntü Yönetmeni: Levent Berber

Kamera: Melih Tomak, Gülten Taranç

Kurgu Yönetmeni: Melih Tomak

Görsel Efekt: Cenk Çalışkan

Altyazı: Arkın Gelişin, Dilara Atavcı, Elif Ekim

Web Sorumluları: Nezih Çetinsöz, Atıf Canberk Ezan

Müzik Danışmanı: Berrak Taranç

Koordinasyon: Faik Kartelli

Yapım: Dokuz Eylül Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı ve Yönetmenliği ASD.

Süre: 45 dakika

Genel Bilgiler

Bu belgeselin ilk kayıtlarını, Hıdrellez gecesi İzmir’in Tepecik Mahallesi’nde 5 Mayıs 2015-2016-2017 tarihinde gerçekleştirdik. Bu çalışmada odaklandığımız “9/8’in Ateşi Seni de Yakar” belgesel filmi bir alan araştırması olarak bir belgesel film olmanın yanı sıra, Levent Berber’in 2016’da Dansöz ve Zenne, 2017’de Hıdrellez adlı sergilerine de kaynaklık etmiştir. Bu belgeselde Tepecik Mahallesi’nin yaşantısının yanı sıra röportajlarıyla Erbey Özcalabi ve Esra Şenkeman katkı sağlamışlardır.

9/8’in Ateşi Seni de Yakar, adlı belgeselde Tepecikte yaşayan Roman vatandaşlarımız iç dünyalarını Hıdrellez kostümlerinde, şarkılarında, düğün törenlerinde yansıtmaktadırlar. Hıdrellez gecesi rengarenk kostümleri ile kadınlar ve kız çocukları birer modele, Tepecik sokakları doğal bir podyuma dönüşmektedir. Kostümlerini diktirebilmek ya da satın alabilmek için bir yıllık birikimlerini harcayabilecek kadar eli açık olabilmektedirler. Bütün bu serbestliğe karşı mahallede muhafazakarlığa yönelme eğilimleri de görülmektedir. Hıdrellez gecesi çekilen görüntülerde bu tutumla karşılaşabiliyoruz.

Bu belgesel filmi Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından desteklenen 2015.KB.SOS.003 numaralı 2000’li Yıllarda Türkiye Sineması’nda Polisiye Türünde Erkek Kimliği adlı projenin envanteriyle yapılmış ayrı bir çalışmadır. 04 Nisan 2018 tarihinde Endonezya’da düzenlenenJakarta International Humanitarian & Culture Awards festivalinde gümüş ödül kazanmıştır.

HİKMET AYDOĞAN

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.