SON DAKİKA

6 adımda burun estetiği hakkında merak edilenler

Bu haber 18 Kasım 2018 - 23:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Estetik operasyonlar içerisinde dünyada birinci sırayı burun ameliyatları hakkında merak edilenleri Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Denizhan Dizdar anlattı.

 

Rinoplasti ameliyatı aşağıdaki adımları içerir:

Adım 1: Anestezi

“Cerrahi prosedür sırasında konforunuz için çeşitli ilaçlar uygulanır” diyen Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Denizhan Dizdar, “Genellikle genel anestezi kullanılır. Doktorunuz sizin için en iyi seçimi önerecektir” dedi.

 

Adım 2: Kesi

Rinoplasti, insizyonların (ameliyatı yapmak için cilde yapılan kesinin tıbbi adı) burun içine gizlendiği kapalı bir prosedür kullanılarak ya da burun deliğini ayıran dar doku şeridinde bir insizyonun yapıldığı açık bir prosedür kullanılarak gerçekleştirilir. Bu insizyonlar sayesinde burun kemikleri ve kıkırdakları kaplayan deri nazikçe kaldırılarak burun yapısının yeniden şekillenmesine olanak sağlanır.

 

Adım 3: Burun yapısını yeniden şekillendirmek

Dizdar, “Aşırı büyük bir burun, kemik veya kıkırdak çıkarılarak küçültülebilir. Bazen burun ameliyatı kıkırdak greftlerinin eklenmesini gerektirebilir. En yaygın olarak septumdan, burnun ortasındaki kıkırdak bu amaçla kullanılır. Bazen kulak kıkırdağı veya nadiren kaburga kıkırdağının bir bölümü kullanılabilir” diyor.

 

Adım 4: Eğri septumun düzeltilmesi

Eğer septum (burnun iç yapısını ikiye ayıran perde şeklinde ince bölme) eğriyse, bu düzeltilebilir ve nefesin almanın da iyileştirilmesi sağlanabilir. Septumda eğrilme (deviasyon) mevcut ise bu hastalara ‘septum deviasyonu’ tanısı konulur. Bu eğriliklerin düzeltilmesi için yapılan operasyona da ‘septoplasti’ operasyonu denir.

Adım 5: İnsizyonun kapatılması

Buruna istenen şekil verildikten sonra, burun ucundaki kesi eriyen dikiş materyalleriyle kapatılır. Bazen burun deliklerinin etrafına ek dikişler de konulabilir. Ameliyattan sonra alınması gereken herhangi bir dikiş olmayacaktır, tüm dikişler burunun içerisinden atılacak ve kendiliğinden eriyebilen türden olacaktır.

 

Adım 6: Sonuçları görün

“Hastalarımıza iyileşme sürecinde yüksek yastıkla ve sırt üstü uyunması önerilir” diyen Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Denizhan Dizdar, “Burun içindeki silikonlar ikinci gün, burun sırtındaki ateller birinci haftada çıkarılır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.