SON DAKİKA

55. Uluslararası Çanakkale Troia Festivali Başladı

Bu haber 11 Ağustos 2018 - 0:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Çanakkale Belediyesi’nin 1963 yılından bu yana her yıl ücretsiz olarak düzenlediği Uluslararası Çanakkale Troia Festivali’nin 55.’sinin açılışı, Fazıl Say’ın Troia yılına özel bestelediği eseri Truva Sonatı’nın dünya prömiyeri ile gerçekleştirildi.

Yekta Kopan’ın sunumu ile sahnede yerini alan dünyaca ünlü sanatçı Fazıl Say’ın başta Anadolulu ozan Homeros’un üç bin yıllık ölümsüz destanından, diğer kaynaklardan, olayları ve kişileri yorumlayan sahne eserleri ile filmlerden esinlenerek bestelediği Truva Sonatı dinleyicileri büyüledi.

Çanakkale Belediyesi’nin Troia yılı kapsamında sipariş ettiği eser, 2018 yılı içinde altı ayı kapsayan bir zaman diliminde bestelendi. Festivalin ilk akşamında Fazıl Say Çimenlik Kalesi’nde yaklaşık 10.000 kişiye büyülü destan Troia’nın tüm dramatik ögelerini müzik diliyle hissettirdi.

Ozan anlatıyor, Homeros bölümü ile başlayan eser sırasıyla Ege rüzgarları, Troia kahramanları, Sparta, Helen, Troia ile devam etti ve Aşil, Savaş, Truva Atı, Sonsöz ile son buldu.

40 dakikalık Troya Sonatı’nın bölümleri arasına yayılan “Kader ağlarını örüyor”, “gece”, “Melenaus”, “Paris”, “güneş”, “Agamemnon”, “Hektor”, “kahramanlık”, “endişe” isimli form temaları ile dinleyenler Çimenlik Kalesi’nin eşsiz atmosferinde müzik dolu bir akşam yaşadı.

Program sonunda festivalin 55. Yılına yakışan, Troia’yı anlatan bir eseri dünyaca ünlü besteci ve piyanistimiz Fazıl Say’ın Çanakkale Belediyesi’nin talebi üzerine hazırlayarak dünyada ilk kez Çanakkale’de sahnelemesinin büyük bir onur olduğunu dile getiren Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bu unutulmaz akşam için Fazıl Say’a teşekkürlerini iletti.

Festivalin ilk akşamında Özgürlük Parkı’nda sahne alan dünyaca tanınan grup Barcelona Gipsy Balkan Orchestra’sı sevenlerine eğlence dolu bir gece yaşattı.

Dünyaca ünlü pek çok sanatçının performanslarını sergileyeceği festivalde bu sene Troia yılı kapsamında Çanakkale Belediyesi tarafından ısmarlanan bir opera da yer alıyor. Muhteşem Süleyman ve Kösem Sultan operalarıyla dünyaca tanınan sanatçı Tevfik Akbaşlı tarafından bestelenen, Homeros’un İlyada Destanı ışığında Işık Noyan librettosu ile hazırlanan Aytaç Manizade yönetiminde sahnelenecek Troia Efsanesi Operası Çimenlik Kalesi’nin büyülü atmosferinde dünya prömiyerini 12 Ağustos Pazar akşamı gerçekleştirecek.

Açılış akşamında sahne alan dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say ve Barcelona Gipsy Balkan Orkestrası’nın yanı sıra festival boyunca pek çok ünlü isim Çanakkale’de sevenleri ile buluşacak. Festival kapsamında 10 Ağustos Cuma akşamı Dina Ensemble ve Erol Evgin, 11 Ağustos Cumartesi pek çok filme ruhunu kattığı besteleri ile dünyaca tanınan sanatçı Eleni Karaindrou Senfoni Orkestrası ve Mehmet Erdem, 12 Ağustos Pazar Troia Efsanesi Operası ve Resul Dizdar, 13 Ağustos Pazartesi de “Big Band” müziğinin günümüz Fransız temsilcilerinden Dany Brillant ve Rubato, Çimenlik Kalesi ve Özgürlük Parkı’nda kurulan sahnelerde festival ruhunu katılımcılara müzikle aktaracaklar.

Festival kapsamında verilen Homeros Bilim Kültür ve Sanat Ödülü bu yıl 10 Ağustos Cuma akşamı Troia Antik Kenti’nde Haluk Şahin’e verilecek. Özgürlük Parkı’nda gerçekleştirilecek söyleşilerin bu yıl ki konukları Fecri Polat, Haluk Şahin, Levent Üzümcü ve Ataol Behramoğlu olacak.

Gecesi ayrı, gündüzü ayrı keyifli programıyla kente kültür sanatı doyasıya yaşatacak festival kapsamında halkla buluşacak sergiler Çanakkale Seramik Müzesi, Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Yazar ve Sanatçı Evi, Çanakkale Kent Müzesi

ve Arşivi ile Çanakkale Belediyesi Çocuk Kültür Evi Korfmann Kütüphanesi’nde düzenlenirken, festival boyunca üç ayrı tiyatro oyunu da seyircileri ile Amfi Tiyatro’da buluşacak.

HİKMET AYDOĞAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.