SON DAKİKA

47. İstanbul Müzik Festivali programı açıklandı

Bu haber 06 Şubat 2019 - 22:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

11-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek 47. İstanbul Müzik Festivali, müziğin aydınlanma yolculuğundaki rolünü ve evrendeki ikiliklerden doğan hikayeleri Var Olmanın Aydınlığı, Var Olmanın Karanlığı temasıyla sahnelere taşıyor.

47. İstanbul Müzik Festivali’nin programı, 5 Şubat Salı sabahı Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda yapılan bir basın toplantısıyla duyuruldu. Toplantıya İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Elginkan Topluluğu İcra Meclisi Başkanı ve E.C.A. Presdöküm Sanayii A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen, İKSV Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Gürer Oymak ve İstanbul Müzik Festivali Direktörü Efruz Çakırkaya konuşmacı olarak katıldı.

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı konuşmasında, “47. İstanbul Müzik Festivali programında önemli solistler, genç yetenekler, büyük orkestralar, merakla beklenen topluluklar, en sevilen klasik müzik yapıtları ve dinleyiciyle ilk kez buluşacak yeni eserler yer alıyor. Hayatı, müziği, kültürü ve sanatı, tüm aydınlığı ve renkliliğiyle yaşayacağımız, ruhumuzu zenginleştirecek bir festival dönemi bizi bekliyor. Konservatuvar öğrencilerinin her zaman olduğu gibi ücretsiz olarak katılabilecekleri festivali bu yıl 2.000 üniversite öğrencisinin de kendilerine hediye ettiğimiz İKSV Kültür Sanat Kart ile, belki de ilk kez, takip edecek olmaları bize büyük bir heyecan veriyor. Kültür yaşamına erişim ve katılımı artırmaya yönelik bu girişimimizin yanı sıra genç müzisyenlere destek vermeye de devam ediyoruz. 2018 Aydın Gün Teşvik Ödülü’nü, genç piyanist Can Çakmur’a, 47. İstanbul Müzik Festivali’nin açılış töreninde sunacağız. İstanbul Kültür Sanat Vakfı adına, festivalimize katılan tüm sanatçılara, izleyicilerimize, festivale verdiği değer ve destek için festival sponsorumuz ECA Presdöküm Sanayi AŞ’ye ve 47. İstanbul Müzik Festivali’nin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan tüm kurum ve kuruluşlara içten teşekkürlerimizi sunuyorum,” dedi.

Elginkan Topluluğu İcra Meclisi Başkanı ve E.C.A. Presdöküm Sanayii A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen konuşmasında, “Elginkan Topluluğu olarak; sanatla, sanatçıyla ve sanatseverlerle bir arada olmak, güzelliklere yer açmak, sanatın gelişimini desteklemek temel ilkelerimiz arasında… Bu ilkelerimiz doğrultusunda,  İstanbul Müzik Festivali’nin festival sponsorluğunu bu yıl 4.kez üstleniyor ve bundan büyük mutluluk duyuyoruz. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” sözünden de yola çıkarak, sanatla var oluşun aydınlık tarafını, karanlığa baskın tutmak için çalışacağız. Birlikte iyiyi, mutluluğu, aydınlığı büyüteceğiz. Sanata, eğitime, kültüre, ekonomiye destek olmaya devam edeceğiz. Tüm bunları yaparken de müziğin aydınlanma yolculuğundaki gücünden yararlanacağız. Her yıl olduğu gibi bu yıl da çok özel isimleri ağırlayacağımız festivalimizde ruhumuzu iyileştiren müzikler dinleyecek ve eşsiz bir var oluş yolculuğuna çıkacağız. Temennim, sloganımızda da söylediğimiz gibi, bu anlamlı yolculuğu “Yıllarca Beraber” devam ettirmek,” dedi.

Festival programı ve temasına dair detayları aktaran İstanbul Müzik Festivali Direktörü Efruz Çakırkaya ise konuşmasında festivalin 2011 yılından günümüze uluslararası bestecilere verdiği siparişlerle bugüne dek 16 çağdaş eseri klasik müzik repertuarına kazandırdığını vurguladı. Çakırkaya konuşmasını, “İstanbul Müzik Festivali bu yıl Barok müziğin devleri Bach, Vivaldi, Handel’den 20. yüzyılın en çarpıcı bestecilerinden Şostakoviç’e, klezmerle yoğrulmuş caz müziğinden Osmanlı klasik müzik geleneğinin zenginliklerine 150 eserle 15 farklı mekânda 22 konsere ev sahipliği yapıyor. Başta festival sponsorumuz Elginkan Topluluğu olmak üzere; gösterilerimizin gerçekleşmesine katkıda bulunan tüm kurumlara desteklerinden dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum,” sözleriyle noktaladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.