SON DAKİKA

35. Geleneksel Pilav ve Kültür Şenliği’nde kardeşlik, barış ve dayanışma

Bu haber 11 Temmuz 2019 - 0:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Divriği Kültür Derneği’nin düzenlediği 35. Geleneksel Pilav ve Kültür Şenliği kapsamında Belgrad Ormanları Fatih Çeşmesi Piknik Alanı’nda tüm İstanbulluları bir araya getirdi.

 

Divriği Kültür Derneği’nin girişimleriyle İstanbul’un çeşitli noktalarından hareket eden toplu ulaşım araçları sabahın erken saatlerinde piknik alanına vardı. Sunuculuğunu Gizem Altunay ve Tayyar Sedef’in yaptığı piknik alanına özel aralarıyla binlerce kişi Pilav ve Kültür Şenliğine katıldı.

 

“Gezi direnişine selam, hayatını kaybedenler onurumuzdur”

2013 yılında Gezi Parkı Direnişi sırasında hayatını kaybeden 9 kişinin bir arada olduğu temsili çizimleri piknik alanına asıldı. Divriği Kültür Derneği’nin bu yıl 35’incisini düzenlediği Geleneksel Pilav ve Kültür Şenliği, ALİKEV (Ali İsmail Korkmaz Vakfı) nın katılımı ile birlikte yapıldı. Geleneksel Pilav ve Kültür Şenliği’ne Ali İsmail Korkmaz’ın Annesi Emel Korkmaz,  Abisi Gürkan Korkmaz,  Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, Babası Sami Elvan,  Metin Göktepe’nin Ablası Meryem Göktepe katılarak birer konuşma yaptı.

Divriği Kültür Derneği Halkoyunları Ekibinin güzel gösterisinin yapıldığı 35’inci Pilav ve Kültür Şenliğine, Ender Balkır, Bandista, Aydoğan Topal, Giz Sahnesi, Hatice Yıldız, Bahar Doğan ve Murat Türkyılmaz, sanatçı olarak katılarak birbirinden değerli eserlerini paylaştılar. Pikniğe katılanlar halaylarla türkülerle unutulmaz anlar yaşadı.

 

Siyaset, sanat ve edebiyat dünyasından tanınmış isimler katıldı

Divriği Kültür Derneği’nin 7 Temmuz Pazar Günü düzenlediği 35. Geleneksel Pilav ve Kültür Şenliği’ne Edebiyat, Sanat ve Siyaset dünyasında çok sayıda kişinin yanı sıra binlerce yurttaş katıldı.

Şenliğe ayrıca, Sarıyer Belediye Başkanı Yardımcısı Nadir Günday, Maltepe Belediye Başkanı Yardımcısı Yahya Han,  Yazar Eşber Yağmurdereli, İsmail Saymaz ve Bülent Ulus, Divriğili sanatçı Melike Demirağ,  Şair Sezai Sarıoğlu, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, Halkevleri Genel Başkanı Nuri Günay, SODEV Genel Sekreteri Rasim Şişman, Divriğili Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Niyazi Güneri, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Vakfı Başkanı Muharrem Yılmaz,  Dersim Dernekler Federasyonu Başkanı Ali Haydar Ben, Avcılar Şoförler Odası Başkanı Kemal Türk, CHP Bahçelievler İlçe Yönetiminden Hülya Oğuz katıldı.

Gezi Direnişi sırasında polis tarafında Eskişehir’de dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın Annesi Emel Korkmaz, yine polis şiddetine maruz kalarak hayatını kaybeden Metin Göktepe’nin Ablası Meryem Göktepe ve Polisin attığı gaz fişeği ile yaralanan aylarca yoğun bakımda kalan 14 yaşında hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın Annesi Gülsüm Elvan ve Babası Sami Elvan’ın konuşması sırasında duygulu anlar yaşandı.

Divriği Kültür Derneği’nin düzenlediği 35. Geleneksel Pilav ve Kültür Şenliği’nde açış konuşmasını dernek başkanı Cafer Yıldız yaptı. Yıldız konuşmasında eşitlik, adalet, barış ve dayanışma başlıkları üzerinde durarak şunları söyledi;

“Bir yanı hep tutsak kalmış ülkemin; sömürülmüş, ötekileştirilmiş, fidanları kırılmış, ama inançlı, ama yürekli, dostuna yarasını gösterir gibi mütevazı, engin dostlar merhaba…

Bağımsız bir Türkiye, aydınlık bir gelecek, bir arada kardeşçe bir yaşam için bedel ödeyen, yaşanan acıları kendi acısı bilen, yüreği avucunda koşan onurlu yiğit insanlar merhaba.

Kaynakları sömürülmüş, tarihsel ve kültürel zenginlikleri görmezden gelinmiş, ürettiği katma değerdeki hakkı gasp edilmiş, doğduğu yerde doyamamış güzel Divriği’min güzel insanları merhaba. 

Bugün dostların arasındayız, güneşin sofrasındayız. Bugün yan yanayız, omuz omuzayız. Bugün can canayız.

Hoş geldiniz, onur verdiniz merhaba…

Divriği Kültür Derneği, yöresel bir dernek olmasının yanı sıra,  tarihsel- toplumsal- kültürel bir varlık olmanın bilinciyle ve sahip olduğumuz evrensel değerlerimizle üyelerinin ülke sorunlarına ilişkin duyarlılığını arttırma ve de sorunlara müdahil olma sorumluluğu taşıyan bir Demokratik Kitle Örgütü’dür.

Yaşadığımız sürece kadar, sağcı, işbirlikçi ve gerici iktidarlar tarafından Demokratik ve Laik Cumhuriyet yolunda mücadele ile elde edilmiş tüm kazanımlar ve en temel insan hakları bir bir ortadan kaldırılmış, bu iktidarların desteği ile devlet içinde yuvalanmış derin yapılar tarafından halkımıza, aydınlarımıza, gazetecilerimize, gençlerimize karşı sayısız katliamlar ve cinayetler işlenmiştir. Özgürlük, demokrasi ve hak talepleri şiddet kullanılarak bastırılmaya çalışılmıştır. Devrimci mücadelenin kök saldığı ve yükseldiği dönemlerde,  militarist yöntemlerle ülke baskı ve zulümlerle açık bir hapishaneye dönüştürülmüştür. Tüm bu süreçlerde Divriği Kültür Derneği her zaman özgür, demokratik, laik bir cumhuriyet mücadelesinde yerini almıştır. 

20 Ocakta yapılan genel kurulda göreve gelen 49. Dönem Yönetim Kurulu olarak bundan sonra da aynı anlayışla bir yönetim iradesi sergileyecektir. Bundan sonra da devletin bütün kimliklere aynı mesafede durduğu, gerçek özgürlükçü laikliği ve demokratik cumhuriyeti inşa etme yolunda üzerine düşeni yapacaktır.

AKP iktidarının karabasan gibi üzerimize çöktüğü; baskı, zulüm ve adaletsizliği en derinden hissettiğimiz, gerici eğitimin, imam hatipler eliyle kurumsallaştırıldığı,  yoksulluğun derinleştiği, yolsuzluğun ele geçirilmiş devlet aygıtları eli ile meşrulaştığı, kadınlara yönelik cinayetlerin çığ gibi büyüdüğü, hele ki 31 Mart’ta kazanılan İstanbul seçimlerinin YSK marifeti ile gasp edildiği bir süreçte, Divriği Kültür Derneği ezilen, sömürülen halkların ve kesimlerin yanında yine yerini alacak; yoksulluğa ve yolsuzluğa karşı mücadelenin içinde olacak, Demokratik ve Laik Cumhuriyeti ve Kurucu iradeyi savunacaktır. Üyelerimizin de bu mücadele içinde aktif olarak yer alması için çalışmalar yapacaktır. Yapacağımız her etkinlik, atacağımız her adım, örgütlü ve bilinçli bir toplumu inşasına bir tuğla koymak amaçlı olacaktır.

Sevgili Divriğili hemşerilerim, 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde sizlerin, sokakta, partilerinizde, sendikalarınızda, meslek örgütlerinizde, derneklerinizde mücadelenin içinde cansiperane yer aldığınızı görmekten onur duyduk. Aynı zamanda köy derneklerimize, başkan ve yöneticilerine de seçim sürecinde göstermiş oldukları onurlu duruştan dolayı teşekkür ediyorum. Divriği’den yapılan haksızlığa karşı tavrını sandığa yansıtmak için yollara düşen 11 Otobüs dolusu 512 yüreğe buradan selam gönderiyoruz. Şunu unutmayın “Her şey Çok Güzel Oldu” ama mücadelemiz devam edecek biz gerçek demokrasiyi kazanana dek. Artık bu kentin tüm ilçeleri, mahalleleri, caddeleri, sokaklarına sahip çıkacağız. Kentin sakinleri değil sahipleri olacağız. Seçtiklerimizi denetleyeceğiz ve hesap soracağız. İyinin yanında, kötünün karşısında kale gibi duracağız.

  1. Dönemde Yönetim Kurulu olarak çalışmalarımızın ana eksenine özne olarak kadınları, gençleri ve çocukları koyuyoruz. Geleceği inşa etmek adına çocukların eğitimi ve yaşam mücadelesine güçlü girmeleri birinci önceliğimiz olacak.

Köy derneklerimizle birlikte projeler üreteceğiz. Kurmuş olduğumuz Divriği Üretim ve Pazarlama Kooperatifi ile ilçemizin topraklarına, üretimine, ekonomisine değer katacağız.

Her zaman üyelerinin yoğun desteğini omuz başımızda hissettiğimiz, Divriğili Sanayici ve İşadamları Derneği DİVSİAD’ın ilçemize ve topluma değer katmasına katkı sunacağız. Sermayenin sosyal projelere desteğini arttırmasını teşvik edeceğiz.

Bu doğrultuda, birliğimizi ve beraberliğimizi daha geniş kitlelere yaymak; sözümüzü ve eylemlerimizi ortaklaştırmak;  her türlü baskıya karşı mücadele bayrağını elden düşürmeme adına kendi aramızda kuracağımız sağlam bir kitlesel yapıyla ve dayanışmayla beraber Divriği Kültür Derneği’ni hak ettiği daha ileri bir noktaya taşıyacağız. Bugün şu anda olduğu gibi bundan sonra da ortak mücadele zemininde birlikte olmayı umut ediyorum. Ve sizleri, Divriği gençliğini, kadınları derneğimizdeki kurul çalışmalarına katılmaya birlikte üretmeye davet ediyorum.

Sizleri çok fazla sıkmamak adına konuşmamı sonlandırırken; bugün sizlerle buluşmamızda emeği geçen tüm dernek emekçilerine, Gençlik Kurulumuza, Kadın Kurulumuza, etkinliğimizin duyurulmasında bize destek olan basın ve yayın kuruluşlarına, ulaşım ve lojistik destek veren belediyelerimize, maddi ve manevi desteğini bize sunan sponsor dostlarımıza yönetim kurulum adına teşekkürü borç bilirim.

Ayrıca bu şenlikte dayanışma içinde olduğumuz Ali İsmail Korkmaz Vakfı’na dayanışma talebimize olumlu yanıt verdiği ve bizimle olduğu için teşekkür ederiz. ALİKEV nezdinde Gezi’de kaybettiğimiz tüm canlarımızı, saygı ile anıyoruz. 

 

Saraylar saltanatlar çöker,

Kan susar bir gün,

Zulüm biter.

Menekşeler de açılır üstümüzde

Leylaklar da güler.

Bugünlerden geriye,

Bir yarına gidenler kalır

Bir de yarınlar için direnenler…

“Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”

“Her şey Çok Çok Çok Daha Güzel Olacak.” dedi.

 

Barış, kardeşlik, dayanışma ve özgürlük mesajı

Barış, Kardeşlik, Dayanışma ve Özgürlük vurgusunun öne çıktığı Pilav ve Kültür Şenliğine 68 Kuşağının simge sanatçılarından, Yılmaz Güney’in Yol Filminde rol alan Melike Demirağ,  Yazar Eşber Yağmurdereli, Şair Yazar Sezai Sarıoğlu, Yazar İsmail Saymaz katılarak kitaplarını imzaladı.  İsmail Saymaz, Eşber Yağmurdereli ve Melike Demirağ şenlikte birer konuşma yaptı.

Şenlikte, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, Halkevleri Genel Başkanı Nuri Günay, birer konuşma yaptı.

35’inci Pilav ve Kültür Şenliği’nde Kadıköy Sahnesi’nin düzenlediği Çocuk Oyunları ile TAYAD Tutuklu Aileleri Derneği ve Çeşitli yayınevleri Kitap ve elişi sergileri açtı. Şenlikte,  Grafik Sanatçısı Fahrettin Engin Erdoğan’ın çizimlerinden oluşan, geçtiğimiz aylarda DKD merkezinde açılan 1 Mayıs afişleri ile Cumartesi Anneleri Fotoğrafları Sergisi yeniden sergilendi.

Divriği Gazetesi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

istanbul escort istanbul escort istanbul escort