SON DAKİKA

3 kamu bankasından yeni kredi paketi

Bu haber 13 Mayıs 2019 - 1:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, haziran ayında imalat ve ihracat sektörünü destekleyecek yeni bir paket açıklanacağını söyledi. Bakan Albayrak, uzun vadeli, TL bazlı kredilerden oluşan paketin 3 kamu bankası tarafından hazırlandığını kaydetti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, CNN Türk’te canlı yayında soruları yanıtladı. Haziran ayında imalat ve ihracat sektörünü destekleyecek yeni bir paket açıklanacağını belirten Bakan Albayrak şöyle konuştu: “Reel sektör 8-10 ayda çok zor bir süreçten geçti. Biz de yoğun bir mesai ortaya koyduk. Vergi alt yapısında bir değişiklik öngörüyoruz. Özellikle 3 kamu bankamız başta olmak üzere çok güzel bir paket açıklayacağız. Üretim kapasitesine artıracak bir paket olacak. İthalatı düşürürken ihracatı yükselteceğiz.”

 

‘Ortak ATM işletmeciliği ile 1 milyar TL tasarruf öngörüyoruz’

ATM’lerin ortak işletilmesi konusunda da bir lansman yapacaklarını açıklayan Bakan Albayrak, 7 kamu bankasıyla başlayacak ortak ATM işletmeciliği ile 1 milyar TL tasarruf öngördüklerini belirtti

 

‘Enflasyonda keskin düşüş olacak’

Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile daha istikrarlı bir sürece girilmeye başlandığını belirten Bakan Albayrak, enflasyonda keskin düşüş olacağını öngördü. Bakan Albayrak “Faizler hâlâ yüksek, düşmeye devam edecek. Özellikle birkaç ayda keskin bir düşüş yaşayacağımız çok daha güçlü bir dengelenme sürecini ortaya koyacak” dedi.

 

‘Tünelin ucundaki ışık daha görünür halde’

Türkiye’nin cari dengede sıfıra yaklaştığını belirten Albayrak “Tünelin ucundaki ışık daha da görünür hâlde.” diye konuştu. Albayrak “2019’da enflasyon başta olmak üzere, dünyayı ilgilendiren bir travmatik olay yaşamadığımız sürece, etkili ve dengeli bir noktaya ulaşacak” dedi.

 

‘Mart ve nisanda SGK’ya 520 bin yeni giriş oldu’

“İstihdamın artacağı bir döneme giriyoruz” diyen Bakan Albayrak,  mart ve nisan ayında Sosyal Güvenlik Sistemi’ne 520 bin yeni giriş olduğuna dikkat çekti.

 

‘Döviz kurları artık vatandaşları daha az etkiliyor’

Döviz kurlarının vatandaşların hayatına olumsuz etkisinin eskiye göre daha az olduğunu belirten Bakan Albayrak “Borçluluk düzeyi daha az, en düşük ülkelerden biri. Borçlanma da Türk Lirası. Kurumlarımızda böyle bir kültür var. Bu tip dalgalanmalar tabii ki etkiliyor. İthalat yapan firmalarımızı etkiliyor.  En yoğun mücadeleyi dövize karşı veriyor.” dedi.

 

‘Mali yapısı Türkiye kadar şeffaf bir ülke yok’

“Mali yapısı Türkiye kadar şeffaf bir ülke yok” ifadesini kullanan Bakan Albayrak “Liberal anlamda bu kadar şeffaf yayınlayan sayılı ülkelerden biriyiz. İçi dışı her şeyi gözüküyor Türkiye’nin o kadar şeffafız” dedi.

 

‘Seçimin normal şartlarda etkisi yok’

Bakan Albayrak, Yüksek Seçim Kurulu’nun 23 Haziran’da yenilenmesine karar verdiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimiyle ilgili soruya şu yanıtı verdi: “Gerçekçi olmak gerekirse yerel seçimlerin belirsizliği seçimden sonra kalkacaktır.  Normal şartlar altında ekonomiye hiçbir etkisi yok. Türkiye’yi farklı sınamalara ve testlere tabi tutmaya çalışanlar bunu bahane ederek bir algı operasyonu yapabilirler.”

 

‘Türkiye tarımda dış ticaret fazlası veriyor’

Bakan Albayrak, gıda fiyatları konusunda Tarım Bakanlığı’nın önemli adımlar atmaya başladığını söyledi.  Türkiye’nin tarım ve hayvancılıkta çok ciddi bir mesafe kat ettiğini belirten Bakan Albayrak “Türkiye tarımda net dış ticaret fazlası veriyor” dedi.

 

Kıdem tazminatı reformunu bu yıl gerçekleştireceğiz

Kıdem tazminatı reformunu bu yıl içinde gerçekleştireceklerini belirten Bakan Albayrak “Amacımız tüm paydaşların memnun olduğu bir emeklilik sistemi kurmak… Bu yıl içinde değişimi gerçekleştireceğiz.” dedi.

 

‘Akdeniz kimsenin babasının gölü değil’

Doğu Akdeniz’deki sondaj krizine de değinen Bakan Albayrak “Akdeniz kimsenin babasının gölü değil. Bizim kendi karasularımız var. Türkiye çözüm odaklı iyi niyetli süreci yönetecek. Enerji ve savunma planımıza kimse karışamaz” değerlendirmesini yaptı. Bakan Albayrak ” Türkiye 2020’lerde özellikle enerji aramacılığında petrol ve gaz noktasında sevinçli ve mutlu haberler duyacak” diye konuştu.

 

‘Trump ile görüşme şahsıma yönelik değil’

16 Nisan’da IMF-Dünya Bankası ve G-20 toplantıları için gittiği ABD’de ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı sürpriz görüşmeye de değinen Bakan Albayrak “Amerika’da Sayın Trump görüşmesi şahsımıza yönelik bir şey değil, çok ben merkeziyetçilik olur. Benim üzerime alınmadığım, Sayın Trump’ın hem ülkemize hem de Cumhurbaşkanımıza duyduğu sıcak duygular noktasında bize yönelik bir yaklaşımdı. Hem ülkemiz hem de Cumhurbaşkanımız açısından çok pozitif bir görüşme oldu. Birçok konuda farkında olduğuna vakıf olduk. Sorunlar yumağı var ama pozitif adımlar atmaya yönelik bir irade var. Resme genel baktığımızda ülkemize ve cumhurbaşkanımıza karşı derin sevgi ve muhabbetin sergilendiği, için memnun oldum. Cumhurbaşkanımıza ilettim” dedi.

 

‘Trump Temmuz’da Türkiye’yi ziyaret edebilir’

Bakan Albayrak, ABD Başkanı Trump’ın Türkiye ziyareti için görüşmelerin devam ettiğini, Temmuz’da gerçekleşme ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

 

‘AB’nin Türkiye’ye daha fazla ihtiyacı var’

Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilere de değinen Bakan Albayrak “AB’nin Türkiye’ye olan ihtiyacı daha fazla. Avrupa’nın içinden geçtiği çok farklı bir sınav süreci var. Son dönemde yaşanan siyasal olaylar. Birçok paydaş bunun farkında. Türkiye ekonomik olarak AB’nin en önemli partnerlerinden biri” dedi.

 

‘Türk filmi gibi bir çocukluk geçirdim’

Programın başında Anneler Günü’nü kutlayan Bakan Albayrak, “Erkekler için anneleri daha başka. Türk filmi gibi bir çocukluk geçirdiğim için annemizle bağımız apayrı oldu. Mali anlamda tarihi bir dönemden geçiyoruz.” dedi.

 

‘Whatsapp kullanmıyorum’

Özel hayatıyla ilgili soruları da yanıtlayan Bakan Albayrak, WhatsApp kullanmadığını vurguladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN