SON DAKİKA

3. GLOBAL TARIM GİRİŞİMCİLİĞİ ZİRVESİ TÜRKİYE’DE BÜYÜK BİR İLGİ İLE GERÇEKLEŞTİ

Bu haber 18 Nisan 2018 - 9:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Besin kaynaklarımızı derinlemesine inceleyip, daha verimli kullanmayı hedefleyen, tarım ve teknolojiyi birleştiren, Tarımsal Gıda (Agrifood Sector) alanında dünya çapındaki en önemli etkinliklerden biri olan Global Tarım Girişimciliği Zirvesi (Global Agripreneurs Summit (GAS) ) 3. defa gerçekleşirken Türkiye ilk kez evsahibi ülke oldu. GAS 2018, Borsa İstanbul’da küresel girişimcilik ekosisteminin en önemli zirvelerinden biri olan Global Girişimcilik Kongresi’nin kardeş etkinliği olarak gerçekleşti.

Global Tarım Girişimciliği Zirvesinin açılışını Borsa İstanbul Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet Karadağ yaptı.

Industry Disruptors Game Changers kurucu ortağı, Future Agro Challenge (FAC)/Global Agripreneurs Summit (GAS) organizasyonlarının kurucusu Carla Tanas’ın konuşmasıyla devam eden, zirveye tarımsal gıda dünyasının önde gelen isimlerinden BM Dünya Gıda Güvenliği Komite Başkanı (CFS) Mario Arvelo, Dünya Çiftçiler Organizasyonu Başkanı Theo De Jager, AgriDigital kurucusu Emma Weston, UC Davis Genetik Düzenlemeler ve Tarım uzmanı Alison Van Eenennaam, Eindhoven University of Technology, Endüstriyel Tasarım Bölümünden Javed Khan, Endeavor Kurucu Genel Sekreteri ve Future Agro Challenge (FAC) Turkey yerel partneri Didem Altop, Future Agro Challenge (FAC) ve Stage-Co Global Agroprenurs Summit (GAS) yerel partneri Patrick Bosteels, Rabobank Gıda ve Tarım İnovasyonu Direktörü Jeroen Leffelaar ve Abbott Nutrition Bilim ve İnovasyon Düzenlemeleri Direktörü Keith O’Neillkatılarak ufuk açan konuşmalara imza attılar.

Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, “Borsa İstanbul olarak tarım sektöründe faaliyet gösteren yatırımcılara destek olmak ve daha rekabetçi bir pazar ortaya çıkarmak için azami gayret gösteriyoruz. Tarım sektörü ile finans sektörün entegrasyonunu arttırmak adına çeşitli projeler yürütüyoruz. Melek yatırımcılar ve girişim sermayesi fonları üzerinden tarım sektörüne yönelik yenilikçi fikir ve projeleri olan firmaların fon bulmalarına aracılık ediyoruz” şeklinde ifade etti.

Future Agro Challenge ve Global Tarım Girişimciliği Zirvesi kurucusu Carla Tanas,

Global Tarım Girişimciliği Zirvesi 3. Senesinde ve ilk kez İstanbul, Türkiye evsahipliğinde gerçekleşiyor. Giderek artan dünya nüfusununu beslemek için sürdürülebilir ve sağlıklı gıda üretiminin de artmasını sağlayacak inovasyon ve teknoloji yani tarım girişimciliğinin desteklenmesi tüm ülkelerin önceliğinde olması gereken bir konu. Future Agro Challenge yarışması ekonomik büyümenin ve sürdürülebilirliğin temellerinden biri olarak gördüğümüz tarım ve girişimciliği bir araya getirip canlandırarak, dünya işgücünün %40 ını oluşturan çiftciler korumak için yaratıldı. Global Tarım Girişimciliği Zirvesi ise, esasen bu alanın paydaşlarını halkla bir araya getirerek gıda kaynaklarımızı tartışırken, besin zincirinde devrim yaratan inovasyonlara odaklanan bir eğitim platformu olduğunu belirtti.

Jeff Hoffman, Uluslararası konuşmacı, girişimci, Scale kitabı yazarı, Priceline eski CEO’su, Dünyanın bir araya gelip tarımda inovasyon geliştirmek için fikirlerini paylaşması hiç bugünkü kadar önemli olmamıştı. Yerkürenin beslenmesi herkesin önceliklerinde en üstte yer alması gereken bir konu, Global Tarım Girişimciliği Zirvesi de hepimizin geleceğini etkileyecek bu konuda en ileri çözümleri, en son teknolojiyi, en parlak beyinleri bir araya getiriyor ifadesini kullandı.

Global Tarım Girişimciliği Türkiye yerel Partneri Stage-Co Kurucusu Patrick Bosteels, “Tarım ve gıdada sürdürülebilirliğin ülkemiz ve dünya için öneminin farkındayız, Stage-Co olarak en önem verdiğimiz konuların başında tarım inovasyonu geliyor. Dünyanın her yerinden tarım girişimcilerini ve fikir önderlerini bir araya getiren bu dev etkinliğe destek verdiğimiz ve bir tarım ülkesi olan Türkiye’de bu konuda bir farkındalığın uyanmasına katkıda bulunabildiğimiz için sevinçliyiz. Türkiye’de tarım girişimciliğinin ve agrotekin gelişebilmesi için çalışmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Besin tedarik zincirinde yaşanan devrimsel dönüşümlere ve sektörde hızla gelişen inovasyonlara odaklanan, her yıl değişen trendlere uygun olarak, uzmanları, inovasyon öncülerini ve paydaşları bir araya getiren Global Tarım Girişimciliği Zirvesinde tarımsal gıda endüstrisinin geleceği derinlemesine konuşuldu.

Tarımsal gıda sektörünü en çok etkileyen konuların yanı sıra, kamusal regülasyonların da konuşulduğu zirveden bazı konu başlıkları şöyle idi:

Tarımda Blockchain Uygulaması – Gıda tedarik zincirinde şeffaflığın anahtarı olabilir mi?

Gen Düzenlemesi – Toplumsal açıdan ve beslenmeye dair etkileri neler olabilir?

Big Data & Machine Learning – Bu teknolojilerin ezber bozan sonuçları neler olabilir?

Yapay Zeka & Robotik – Geleceğin iş dünyası ve gençler için ne anlama geliyor?

Beslenme – Beslenmeyi nasıl tanımlıyor ve anlatıyoruz?

Stage-Co’nun konferans organizasyonunda yerel partner ve kolaylaştırıcı olarak destek verdiği Zirve kapsamında finali yapılan Future Agro Challenge (FAC) Yarışmasında, 5 kıta ve 50 ülkeden yarışan ekipler arasından, birinciliği kazanan ekibe Yılın Tarım Girişimcisi olarak işini geliştirmesi ve yeni pazarlara ulaşması için benzersiz kaynaklara erişim sağlandı. Avustralyalı startup Agunity, Future Agro Challenge (FAC) 2018 birincisi oldu. Agunity Afrika’da tarımla uğraşan mikro girişimcilere bir yazılım ve mobil cihaz kanalıyla blockchain üzerinden ödeme alma ve nakit döngüsünü kolaylaştırma hizmeti veriyor. Türkiye’den katılan Nebran Doğal ise dünya çapında dördüncülük elde etti.

Yarışma geçtiğimiz 3 yılda dereceye giren ekiplere profesyonel strateji koçluğu, geniş networklere açılım, yatırıma hazırlık eğitimleri ve mentorlük anlamında benzersiz olanaklar sağladı.

2016’da Kolombiya ve 2017’de Güney Afrika’dan sonra şimdi de 2018’de Türkiye’de gerçekleşen Uluslararası Tarım Girişimciliği Zirvesi, tarladan çatala bütün süreçteki en son teknoloji çözümlerini, sektörün uzmanları ve paydaşlarını yeni sinerjiler ve sınır ötesi fırsatlar için potansiyel oluşturan toplantılarda bir araya getiren, sürdürülebilirlik, gıda güvenliği, üretim ve süreç takip alanlarında fikir önderlerini ve ezber bozan görüşleri dinlediğimiz benzersiz bir etkinlik olarak ön plana çıktı. Geleneksel tarım sektörüne inovasyon kültürünün yerleşmesiyle hem tarımsal çalışmaların canlanması, hem de küresel ekonomik büyüme ve sürdürebilirlik için büyük katkıda bulunması bekleniyor.

Çiftçilerin %69’unun küçük ölçekli tarım yaptığı Türkiye’de çiftçiler için finansal zorluklar doğuran mevcut yapı, hassas bir zirai ekonomiye sebep olurken, zirai ekonomi projelerine odaklanan tarım girişimcilerin için de müthiş fırsatlar doğuruyor.

HİKMET AYDOĞAN

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.