SON DAKİKA

10. Küresel Isınma Kurultayı İstanbul’da gerçekleşti

Bu haber 23 Kasım 2018 - 0:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) 10. Küresel Isınma Kurultayı’nı İstanbul Sanayi Odası (İSO) Odakule Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdi.

 

10. Küresel Isınma Kurultayı’na ev sahipliği yapan ve açılış konuşmasını gerçekleştiren İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Üyesi ve Çevre İhtisas Kurulları Başkanı Mustafa Tacir, sanayicilerin çevreyle ilişkisi ve çevre duyarlılığı gibi kavramları Türkiye’de gündem değilken İSO olarak bu alanda bir farkındalık yaratmak için bünyesinde Çevre Şubesi’ni kuran ilk oda olduklarını söyledi. Sanayicilerin çevreyle iç içe olması gerektiğini vurguladı.

Çevre konusuna yıllardır özel bir önem verdiklerini ve vermeye devam ettiklerini dile getiren Tacir, bu alanda verdikleri Enerji Verimliliği Ödülleri’nden bahsetti.

Tacir, dünyanın iklim açısından çok kritik bir eşikte olduğunu kaydederek, “İklimler değişiyor ve bizler sanayiden, ulaşıma, şehirleşmeden, enerjiye, tarımdan, atık yönetimine kadar hayatımızın her alanında bu gerçeği hissediyoruz.” dedi.

Bireysel, toplumsal veya büyük-küçük denilmeden atılan her adımın çok kıymetli olduğunu vurgulayan Tacir, “Ancak iklim değişikliğiyle mücadelede güçlü politik kararlara ihtiyaç olduğu da aşikar.” diye konuştu.

Tacir, BM tarafından son açıklanan raporun “iklim değişikliği konusunda bilim insanlarıyla politika yapıcılar arasındaki uçurumun gittikçe arttığını” gösterdiğini belirterek, bugün bilimin kendilerine en iyi ihtimalle dahi Paris’te verilen sözlerin 1,5 derecelik kritik seviyeyi sağlayamayacağını söylediğini aktardı.

Bilimin, daha fazla önlem alınması yönünde yönünde alarm verdiğini vurgulayan Tacir, “Kayıtsızlığın açtığı çukurları kapatmanın maliyeti çok ağır olacak. Hemen harekete geçilmemesi daha fazla kuraklık, daha fazla sel, yükselen denizler, daha fazla iklim göçmeni, daha fazla kıtlık demek. Bu tehlike çanları 2018 Küresel Riskler Raporu’nda açıkça ortaya konulmuştur.” diye konuştu.

Bundan on yıl önce ilk beş riskten biri olmayan iklim değişikliğinin bugün ilk beş riskten üçünü kapsadığı bilgisini veren Tacir, birinci sırada olağandışı hava olaylarının, ikinci sırada doğal afetlerin, beşinci sırada iklim değişikliğine uyum ve adaptasyonun bulunduğunu aktardı.

 

Kurultay’a kadınlar damga vurdu!

Kurultay kapsamında ÇEVKO Başkanvekili Fügen Soykut başkanlığında “İklim değişikliği Hayatımızı Nasıl Etkiliyor ve Döngüsel Ekonomi Çözümü” başlıklı oturum gerçekleşti.

Oturumda, Gazeteci – yazar Meral Tamer, Yeni Şafak Gazetesi Ekonomi Editörü Mine Acar, Türkiye Gazetesi Ekonomi Şefi Canan Eraslan, Yenibirlik Gazetesi yazarı Serpin Alparslan konuşma gerçekleştirdi.

Kurultay’ın ikinci oturumu ise “İklim Değişikliği Ekonomiye Nasıl Etki Ediyor?” başlığıyla Anadolu Ajansı (AA) Finans Haberleri Editör Yardımcısı ve EGD Başkan Yardımcısı Hasan Arslan’ın moderatörlüğünde yapıldı. Oturumda Austrotherm Türkiye Genel Müdürü Özgür Kaan Alioğlu, Teksan Jeneratör Pazarlama Direktörü Zafer Mutlu, ORGE Elektrik Taahhüt Üst Yöneticisi (CEO) Nevhan Gündüz ve ÇEVKO Genel Sekreteri Mete İmer görüşlerini paylaştı.

Günün son oturumu ise EGD Başkanı Celal Toprak’ın yönetiminde gerçekleştirildi. “Hepimiz Türetici Olabilir Miyiz?” başlığıyla gerçekleşen oturumda Bangladeş’in İstanbul Başkonsolosu Muhammed Monirul İslam, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay ve PAGÇEV Genel Müdürü Yağmur Cengiz konuştu.

Son oturumda çok sayıda sivil toplum örgütü önderi söz alarak iklim değişikliğine ilişkin görüşlerini paylaştı.

Austrotherm Türkiye, ÇEVKO Vakfı, ORGE Elektrik, Teksan Jeneratör’ün destek verdiği, İstanbul Sanayi Odası katkılarıyla düzenlenen Kurultay’da, bu yıl ”Onlar için İklim Değişikliğine Dur De! ” teması işlendi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.