SON DAKİKA

​TABA – AmCham ve GOSB yeni bir işbirliğine imza attı!

Bu haber 22 Ocak 2018 - 8:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

GEBZE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ ŞİRKETLERİ

TABA – AmCham İLE AMERİKA PAZARININ KAPILARINI ARALIYOR

Türk Amerikan İş Adamları Derneği Amerikan Ticaret Odası Türkiye (TABA -AmCham) ve Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) araasında yapılan işbirliği kapsamında GOSB şirketleri ABD ve tüm dünyadaki AmCham’lar pazarına açılacak. TABA – AmCham Başkanı Ali Osman Akat “Yaptığımız görüşmeler sonucu ABD pazarında 3 eyalet bize her türlü desteği vereye hazır” dedi.

Türk Amerikan İş Adamları Derneği Amerikan Ticaret Odası Türkiye (TABA – AmCham) ve Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) yeni bir işbirliğine imza attı. Bu kapsamda TABA – AmCham, GOSB bünyesinde bulunan firmalara ticaret, yatırım, ithalat ve ihracat, eğitim, teşvik alanlarında danışmanlık, eğitim, seminer ve toplantı hizmeti verecek. İşbirliği kapsamında ayrıca Türk Amerikan İş Adamları Derneği, Gebze Organize Sanayi Bölgesi bünyesindeki firmalara Amerikan pazarına giriş konusunda danışmanlık yapacak. Ayrıca ABD’de yatırım yapmak isteyen şirketlere Ekonomi Bakanlığı’nca uygulanan ekstra teşviklerden daha fazla faydalanabilmeleri için TABA – AmCham üzerine düşeni fazlasıyla yapacak.

2019’DAN ÖNCE PROJEYE BAŞLIYORUZ

Anlaşma 19 0cak 2018 tarihinde Türk Amerikan İş Adamları Derneği Başkanı Ali Osman Akat ve Gebze Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Vahit Yıldırım’ın katılımıyla Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleşti. İmza töreninde konuşan TABA – AmCham Başkanı Ali Osman Akat “Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde (GOSB) önemli bir adım atıyoruz. Bu işbirliği GOSB’de bulunan şirketlerin başta tüm AmCham şubelerinin bulunduğu ülkeler olmak üzere dünyaya daha rahat açılmalarına neden olacak. Bu kapsamda TABA – AmCham olarak Amerika’da en az üç tane eyalet ile görüştüm. Bize her türlü imkanları sağlayıp kapılarını sonuna kadar açmak istiyorlar. GOSB ile orada bir yatırım yapılması için bizi normal verdikleri teşvikleri dışında daha fazladan teşvikler ile katkı sağlayacak çalışmalara her iki taraf için hazırlar. Biz tabi bununla ilgili önce çalışmalar sürdüreceğiz, seyahatler yapacağız. 2019 öncesinde Amerika’da uygun göreceğimiz eyalette çalışmalarımızı başlatacağız” diye konuştu.

SİYASİ GERGİNLİK SÜRER, TİCARET DEVAM ETMELİ

Türkiye ile ABD arasında yaşanan vize krizine de değinen Akat şunları söyledi: “Siyasi anlamda dünya konjonktüründe her gün farklı bir gündeme rastlayabiliyoruz. Fakat ticaret, yatırım, alışveriş, üretim ve şirket evliliklerine her zaman devam edecek. Bu bağlamda sivil toplum kuruluşları olarak ilişkilerin daha iyi noktaya gelmesi için elimizden gelenin fazlasını yapmaya devam edeceğiz. O yüzden bu imzalayacağımız anlaşma şuanda ticaretin daha üst seviyeye çıkması için büyük bir adım olduğuna inanıyorum” dedi.

Ülkeler arasında yaşanan siyasi gerginliklerin iş dünyasına olumsuz yansıdığını söyleyen GOSB Başkanı Vahit Yıldırım “Hükümetlerin ve siyasilerin gerginlikten uzak durmaları bizim işlerimize olumlu yansıyor. Bu nedenle son dönemde yaşanan gerginliklerin bir an önce son bulmasını diliyoruz” diye konuştu.

Hikmet Aydoğan

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.